Udivil parádami, "ztrapnil" hvězdu. Vrchní kouzelník NHL, klaní se Pastrňákovi

jzp jzp
23. 10. 2019 16:36
Hokejovou NHL před časem uhranul čtyřgólovým představením, teď přidal další dvě famózní akce. Díky nim má David Pastrňák už 17 bodů (10+7). Je nejlepším ligovým střelcem, nejproduktivnějším útočníkem a užívá si ovace od parťáků i médií.
David Pastrňák v dresu Bostonu.
David Pastrňák v dresu Bostonu. | Foto: ČTK

Nejsledovanější individuální statistiky ještě projdou nesčetnými změnami, ale po devíti odehraných kláních trůní Pastrňák, alespoň mezi útočníky.

Dokazuje, že ve 23 letech stále nedosáhl vrcholu. A to už slavnou NHL hraje šestým rokem.

V úterý proti Torontu získal svůj 300. bod. Kariérní metu zdolal ve velkém stylu. Ke konci prvního dějství si v útočné třetině řekl o nahrávku, aby otevřel skóre. Když puk dostal, už stál v nevýhodném úhlu, ale fantastickou kličkou se z něj vymanil. S hokejkou prostrčenou mezi nohama pak skóroval.

Další stovku bodů později načal možná ještě pohledněji. U mantinelu na sebe navázal dva soky, načež z otočky nabídl milimetrový pas Bradu Marchandovi. Ten poslal domácí do vedení 2:1. Boston nakonec zvítězil 4:2.

Jedním z hráčů, které český šikula bleskovou otočkou obalamutil, byl opěvovaný Auston Matthews.

"Pastrňák právě ztrapnil Matthewse," hlásil komentátor televizního přenosu.

Šlo o lehce ironický moment. Právě hvězdného Američana Pastrňák nedávno tipoval na Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu soutěže. Před úterním zápasem svoji volbu zdůvodňoval. "Prostě si myslím, že je to sakra dobrý hokejista," opakoval.

Aktuálně přitom má o šest bodů víc než Matthews, který je "až" ve druhé desítce bodování.

Pastrňák těží z brilantní formy. Skóroval počtvrté za sebou a v bodové šňůře je na sedmi duelech. V úterý proti Torontu víc než kdy jindy prokázal svou neskutečnou kreativitu. "Kdyby NHL přes prázdniny prodávala kouzelnický set, na obalu by byl právě Pastrňák," napsal deník Boston Globe.

"Mě už na něm nic nepřekvapí," komentoval svého českého parťáka Marchand. "Dokáže opravdu cokoliv."

Spokojený je rovněž bostonský kouč Bruce Cassidy. "Poslední dobou poutá moji pozornost úplně vším," hodnotí Pastrňáka. "Prostě má formu, je na pucích, v soubojích je silný. Má skvělou fyzičku. Tvoří hru, střílí. Každou noc odehraje hodně náročných minut proti dobrým hráčům. V play off se sebou trochu bojoval, ale myslím, že to už je pryč."

Čísla hovoří jasně. Pastrňák má podíl na dvou třetinách gólů Bostonu. Ačkoliv nastolené tempo nemůže udržet celou sezonu, nejspíš zaútočí na stobodovou hranici. V minulém ročníku by ji dost možná pokořil, kdyby nezmeškal 16 zápasů kvůli zlomenému palci na ruce. Zároveň mohl usilovat o Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce.

Teď má další šanci. Nedávno podotkl, že by jednou rád dosáhl kvalit krále střelců Alexandra Ovečkina. Že si na to věří.

Smělé, ale zároveň racionální prohlášení. Stále mladý Pastrňák od října 2016 nasázel 117 gólů, což ho v ligovém žebříčku řadí na čtvrtou příčku mezi Matthewse a Connora McDavida. V průměru gólů na zápas je dokonce třetí. Oběma kategoriím pochopitelně vládne Ovečkin.

Aby měl český kanonýr na trofej Maurice Richarda šanci, musí dát kolem 50 gólů, ideálně proklamovanou magickou hranici překonat.

Z Čechů to naposledy zvládl Jaromír Jágr (v roce 2006), v Bostonu Cam Neely (1994), současný prezident klubu. Trenér Cassidy českému křídlu věří, magickou padesátku nicméně podmiňuje zdravím Marchanda a Patrice Bergerona. Hvězdná dvojice za poslední dva roky zmeškala 52 duelů.

Bez kompletní elitní formace by se Pastrňákovi kouzlilo hůř.