reklama

Hvězda odešla, Pastrňák a spol. v problémech. Propadák, slyší neaktivní Boston

David Pastrňák a Torey Krug už v Bostonu další společnou oslavu gólu nepřidají David Pastrňák a Torey Krug už v Bostonu další společnou oslavu gólu nepřidají autor: Reuters
Místo dalšího útoku na Stanley Cup hrozí sešup. Boston, klub s nejzajímavější českou kolonií v hokejové NHL, si po otevření trhu zadělal na problémy.

Davida Pastrňáka čeká po operaci kyčle pětiměsíční rekonvalescence, Brad Marchand bude kvůli odstranění kýly mimo čtyři měsíce. Oba tak zřejmě nestihnou (plánovaný) lednový start nového ročníku NHL.

Pro Boston, který na dvojici elitních forvardů hodně spoléhá, je to rána. Zvlášť ve chvíli, kdy řeší jiný, zřejmě ještě větší problém.

Po otevření trhu mužstvo opustil nejlepší bek Torey Krug a kapitánovi Zdenu Chárovi skončila smlouva, přičemž není jisté, zda se vrátí. Opačným směrem (zatím) nepřišel nikdo. To znamená, že levá strana obrany Bruins kvalitou výrazně spadla.

Prověřený je akorát John Moore, od něhož ale zásadní podporu útoku čekat nelze, a Matt Grzelcyk, stále jednající o nové smlouvě. Další zadáci dosud hráli převážně na farmě. 

A i kdyby 43letý Chára prodloužil kontrakt o další rok, minulá sezona ukázala, že už nepatří mezi elitu.

Stanice NBC proto počínání Bostonu na trhu označila za propadák.

Generální manažer klubu Don Sweeney neulovil mezi volnými obránci žádné velké jméno. A teď už jsou všechna pryč. Nevyšla ani výměna s Arizonou, která podle všeho požadovala za hvězdného Olivera Ekmana-Larssona příliš mnoho.

Hašek už vás nezachrání. Češi by na Světovém poháru byli za outsidery, míní v zámoří Hašek už vás nezachrání. Češi by na Světovém poháru byli za outsidery, míní v zámoří Čtěte zde

Krug, který podepsal v St. Louis sedmiletou smlouvu na 45,5 milionu dolarů, si při odchodu postěžoval, že s ním Boston pořádně nejednal. "Nedostal jsem žádnou nabídku," vykládal. "Něco mi nabídli před rokem, ale pak to bylo pryč. Takže nevím, co jsem měl dělat."

Sweeney původně nabídl Krugovi stejný plat jako St. Louis, ale "jen" šestiletý kontrakt. A tak o nejproduktivnějšího zadáka a režiséra přesilovek přišel.

Snahu zalátat díry na levé straně obrany však nevzdal. "Nadále zkoumáme externí možnosti," řekl Sweeney. "Zároveň cítíme, že oproti situaci před několika lety máme nějaké mladé hráče."

Jde o 22letého Brandona Carla a o rok staršího Charlieho McAvoye, na které teď padne velká zodpovědnost. Oba hrají na pravé straně. Stejně jako Kevan Miller, jehož Bruins přivedli, přestože minulou sezonu vynechal kvůli zraněnému kolenu.

Vlevo by měl dostat šanci Jakub Zbořil, zvlášť pokud nepřijde náhrada za Kruga a nevrátí se Chára. Český zadák, jenž tři roky strávil na farmě, nedávno podepsal dvouletou jednocestnou smlouvu, která mu zaručuje statisícové (už ne desetitisícové) příjmy i v nižší soutěži.

Draft NHL 2015: Jakub Zbořil a Jake Debrusk, Boston Bruins Jakub Zbořil, kterého Boston před pěti lety draftoval z celkové 13. pozice, může v příští sezoně dostat první velkou šanci v NHL. Foto: Reuters

Z farmy budou chtít do hlavního mužstva nakouknout také útočník Jakub Lauko a brankář Dan Vladař. Jisté místo mají Ondřej Kaše a hvězdní Davidové Krejčí s Pastrňákem.

Na velkou českou party po příštím finále Stanley Cupu to ale zatím nevypadá.

Bruins totiž výrazně neposílili ani v útoku. Přivedli křídelníka Craiga Smithe, který může střílet góly vedle Krejčího, ale jiné kanonýry navzdory snaze nezlákali. Unikli jim třeba Taylor Hall a Josh Anderson.

Stále chtějí důrazného střelce Mikea Hoffmana, jenž si užívá zájem celé řady klubů, ale tísní je platový strop. Značnou část z volných zhruba deseti milionů musejí vynaložit na podpis Grzelcyka a hlavně Jakea DeBruska. Druhého z nich však stanice TSN eviduje mezi deseti kandidáty na výměnu. Stejně jako brankáře Tuukku Raska.

Přijde ještě velká rošáda, nebo manažer Sweeney zůstane při zemi?

"S počáteční vlnou příchodů a odchodů je Boston horší než v minulém ročníku," myslí si DJ Bean z NBC. 

Ačkoliv Bruins ovládli poslední základní část, v play-off došli jen do čtvrtfinále. A příliš mnoho času na zisk Stanley Cupu už nemají. Krejčímu po příští sezoně končí smlouva a vedle něj stárnou také další matadoři jako Marchand, Rask a Patrice Bergeron.

reklama