Bude to napínavé, těší se Plekanec. I díky jeho gólu rozsoudí Toronto a Boston až sedmý zápas

24. 4. 2018 8:40
Bruins vedli po asistenci Davida Krejčího, jenže pak už žádný gól nepřidali a Toronto srovnalo druhým vítězstvím v řadě sérii na 3:3. Dál už jde Washington, poradil si s Columbusem.
Útočník Toronta Tomáš Plekanec (vlevo) čeká na gratulace od Mitchella Marnera a Nikity Zajceva ke gólu, kterým pečetil vítězství nad Bostonem | Foto: Reuters

New York - Střední útočník Tomáš Plekanec se v prvním kole play off NHL gólem a asistencí podílel na výhře hokejistů Toronta 3:1 nad Bostonem. Maple Leafs srovnali stav série z 1:3 na 3:3 a o postupujícím rozhodne středeční souboj na ledě Bruins.

Washington po triumfu 6:3 v Columbusu dokonal obrat v sérii z 0:2 na 4:2 a ve druhém kole vyřazovací části se potřetí za sebou střetne s úřadujícími šampiony z Pittsburghu.

Před začátkem zápasu uctili diváci a hráči v Air Canada Centre minutou ticha památku lidí, kteří v Torontu zemřeli po nájezdu dodávky do chodců. Jako první šel do vedení Boston zkraje druhé třetiny.

Centr David Krejčí uspěl na buly a posunul puk na útočníka Jakea DeBruska, který prostřelil brankáře Frederika Andersena. Už za 35 vteřin ale z dorážky srovnal střední útočník William Nylander. "Moc důležitý gól, který nás a naše fanoušky nakopl," uvedl centr Mitchell Marner.

Nedlouho poté Maple Leafs znovu skórovali, ale kvůli nedovolenému bránění gólmanovi Tuukku Raskovi rozhodčí zásah neuznali. Rozdílová trefa se zrodila v 34. minutě, kdy Marner bekhendovou střelou z otočky překonal Raska. Nahrávkou k ní přispěl i Plekanec. Kladenský rodák stvrdil vítězství kanadského celku do prázdné branky při power play hostů.

Gól Tomáše Plekance v power play:

Série mezi Bostonem a Torontem jako jediná z úvodního kola dospěla až do posledního možného duelu. "Bude to velmi napínavé. Prohrávali jsme 1:3 na zápasy a vrátili se do hry. Můžeme si přát něco víc? Fanoušci nás v každém zápase neuvěřitelně podporovali, takže snad se sem opět vrátíme," uvedl pětatřicetiletý Plekanec.

Také před pěti lety se souboj dvou tradičních rivalů protáhl na sedm utkání. Tehdy v rozhodujícím zápase vybojoval vítězství 5:4 v prodloužení Boston, přestože ještě v polovině třetí třetiny prohrával 1:4.

"Vzali jsme si z toho ponaučení. Na druhou stranu máme jiný tým, protože spousta mladíků za nás tehdy ještě nenastupovala," řekl útočník Toronta Nazem Kadri. "Taková zkušenost vás hodně posílí. Uvědomíte si, že v play off nemůžete nic považovat za automatické," doplnil obránce Maple Leafs Jake Gardiner.

Boston trápí produktivita, v uplynulých dvou zápasech vstřelil jen čtyři góly. "Vytváříme si hodně kvalitních šancí, ale Andersen předvádí skvělé zákroky," ocenil soupeřova gólmana forvard Brad Marchand. Útočník Bruins David Pastrňák, s 11 body (4+7) třetí nejproduktivnější hráč play off, vyšel v sérii potřetí bodově naprázdno.

Columbus hned na úvod ukořistil z Washingtonu dvě výhry v prodloužení, ale z následných tří zápasů ovládli nastavený čas dvakrát Capitals. Na čtvrtém vítězství Washingtonu v řadě se dvěma zásahy podílel ruský kanonýr Alexandr Ovečkin, jenž první brankou dosáhl na metu 50 gólů v play off.

"Nemůžete mu nechat puk. To jsme několikrát udělali a pykali jsme za to," mrzelo útočníka Matta Calverta. "Byla to hodně zábavná série. Nejdříve se od nás štěstí v prodloužení odvrátilo, ale pak se k nám zase přiklonilo," prohlásil Ovečkin.

Blue Jackets ani na čtvrtý pokus nepřešli přes první kolo nadstavbové části sezony. "Byli lepší a zvládli klíčové okamžiky," uznal trenér Columbusu John Tortorella.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 6. zápasy:

Toronto - Boston 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Branky: 22. W. Nylander, 34. Marner (Plekanec), 59. Plekanec - 22. De Brusk (Krejčí). Střely na branku: 30:33. Diváci: 19.604. Hvězdy utkání: 1. Andersen, 2. Marner, 3. W. Nylander (všichni Toronto). Stav série 3:3.

Columbus - Washington 3:6 (0:1, 1:2, 2:3)

Branky: 29. a 49. N. Foligno, 43. Dubois - 33. a 39. Ovečkin, 13. Orlov, 44. Smith-Pelly, 46. Stephenson, 60. Eller. Střely na branku: 38:27. Diváci: 18.667. Hvězdy utkání: 1. Ovečkin, 2. Holtby (oba Washington), 3. N. Foligno (Columbus). Konečný stav série 2:4.