reklama

Stanley Cup u Trumpa. Kanaďané vysvětlovali bojkot, Kempný přišel i s berlemi

Vítězové Stanleyova poháru Washington Capitals u amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vítězové Stanleyova poháru Washington Capitals u amerického prezidenta Donalda Trumpa. autor: ČTK
Zatímco některé opory účast odřekly, český obránce Michal Kempný dorazil, přestože si musel pomáhat berlemi. Americký prezident Donald Trump v pondělí přivítal v Bílém domě hokejisty Washingtonu, poslední vítěze zámořské NHL.

Capitals s kapitánem Alexandrem Ovečkinem před necelým rokem získali pro Washington historicky první Stanleyův pohár a momentálně jako lídři Metropolitní divize vzhlížejí k obhajobě.

Chvíle slávy si v pondělí odpoledne užívali v Bílém domě, kde po soukromé prohlídce zamířili do Oválné pracovny za prezidentem Spojených států Trumpem. Ten při své oslavné řeči prohodil pár slov s majitelem klubu Tedem Leonsisem, klíčovým bekem Johnem Carlsonem a kanonýrem Ovečkinem.

Zároveň se označil za fanouška Capitals a zdůraznil, že mají velkou šanci na obhajobu. "Přeji vám hodně štěstí," pronesl Trump v uvolněné atmosféře. "Všichni tady ve Washingtonu chtějí mluvit jenom o vás, vůbec nemůžu změnit téma. Musíte tedy rychle vyhrát, protože my se musíme vrátit k práci."

"Je pro nás velká čest, že tady můžeme být a poznat vás osobně," polichotil prezidentovi Ovečkin.

Někteří jeho parťáci však účast odřekli. Už měsíce dopředu oznámil své "ne" útočník Devante Smith-Pelly. Vadí mu Trumpovo vystupování. "Věci, které z něj padají, jsou jednoznačně rasistické a sexistické," řekl Kanaďan tmavé pleti, který momentálně nastupuje na farmě Washingtonu. "Politiku tolik nesleduji, takže neznám všechny jeho názory, ale s jeho rétorikou rozhodně nesouhlasím."

Smitha-Pellyho následovali další dva Kanaďané - útočník Brett Connolly a gólman Braden Holtby.

Přehledně: Základní část NHL skončila. Vyhrála ji Tampa Přehledně: Základní část NHL skončila. Vyhrála ji Tampa Prohlédněte zde

"Má rodina i já věříme ve svět, kde se s každým člověkem jedná s respektem bez ohledu na to, do čeho se narodí nebo jaký má status," zdůvodnila brankářská jednička týmu své rozhodnutí. "Musíte si vybrat, na které jste straně, a je celkem zřejmé, na které jsem já."

Holtby v NHL platí za jednoho z nejaktivnějších podporovatelů LGBT komunity (zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby). Právě za přístup k ní čelí Trump časté kritice.

Někteří Holtbyho spoluhráči - například Brooks Orpik, jenž se coby bek Pittsburghu setkal i s předchozím prezidentem Barackem Obamou - dali najevo názor, že návštěva Bílého domu není o politice a nevyjadřuje podporu hlavě státu, ať už jí je kdokoliv.

K většině mužstva, která pozvánku přijala, se připojili čeští hokejisté Jakub Vrána a Michal Kempný. Ten si v Oválné pracovně kvůli nedávnému zranění musel pomáhat berlemi. Stále není jisté, zda v rozjeté sezoně ještě nastoupí.

Trump dostal od ligových šampionů domácí dres Capitals s číslem 45 a zlatou hokejku se svým jménem.

Než Ovečkin a spol. odešli, pořizovali si s prezidentem individuální fotky. Na cestu od něj dostali plnicí pera a populární cukrovinku M&M's, kterou americké hlavy státu nabízejí hostům už od dob Ronalda Reagana.

Zatímco poslední šampiony basketbalové NBA a fotbalové NFL Trump kvůli rozporům neuvítal a Boston Red Sox z baseballové MLB teprve vyhlíží, Washington drží tradici, že vítězové NHL do Bílého domu chodí.

Výjimky mají individuální ráz. V roce 2011 odmítl do prezidentského sídla přijít brankář mistrovského Bostonu Tim Thomas, protože nesouhlasil s politikou Baracka Obamy.

Capitals při své návštěvě navázali na Pittsburgh, přestože reprezentují město, které extrémně tíhne k Demokratické straně, tedy k tvrdé opozici republikánského prezidenta Trumpa.

reklama