Češi byli v NHL vidět. Frolík vstřelil vítězný gól, skórovali i Rutta a Voráček

Aktualizováno 4. 11. 2018 9:49
V noci na neděli se hrálo další kolo NHL a Češi byli za oceánem hodně vidět.
Michael Frolík se se spoluhráči z Calgary raduje z branky.
Michael Frolík se se spoluhráči z Calgary raduje z branky. | Foto: Reuters

New York - Útočník Michael Frolík vstřelil v NHL podruhé za sebou vítězný gól. V sobotním zápase jím rozhodl o triumfu hokejistů Calgary 5:3 nad Chicagem, za které se poprvé v sezoně prosadil obránce Jan Rutta. Brankář David Rittich pomohl k úspěchu kanadského celku 12 zákroky. Mezi střelce se zapsal i Jakub Voráček z Philadelphie, která podlehla San Jose 3:4 v prodloužení. Za Sharks asistoval Tomáš Hertl.

Calgary se jako první dostalo do vedení gólem z přesilové hry. Chicago odpovědělo zásluhou Jonathana Toewse taktéž v početní výhodě, když na trestné lavici seděli Frolík a Travis Hamonic. Pro kapitána Blackhawks šlo o 300. zásah v kariéře.

Rutta se branky dočkal v závěru úvodního dějství. Naznačením střely zmátl útočníka Garneta Hathawaye, vylepšil si střeleckou pozici a překonal Ritticha. Chicago v prostřední části náskok zvýšilo, ale Flames do konce třetiny snížili a v závěrečné dvacetiminutovce strhli zápas třemi góly na svoji stranu.

Vyrovnání obstaral druhým gólem večera Sean Monahan. O 66 vteřin později na něho se štěstím navázal Frolík, který chtěl od mantinelu najít před brankou Sama Bennetta, ale útočník Chicaga Arťom Anisimov jeho přihrávku srazil hokejkou za záda Coreyho Crawforda. Pojistku při power play hostů přidal Mickael Backlund. Flames se radovali ze čtvrté výhry v řadě.

"Před druhou třetinou jsme si v kabině řekli, že je budeme napadat a půjdeme po nich a přesně to se nám povedlo. Promarnili jsme spoustu šancí, ale pak 'Mony' vyrovnal a naše lajna vydřela další gól. Měl jsem trochu štěstí, že tam padl," řekl Frolík.

Přínos kladenského odchovance pro tým ocenil kapitán Mark Giordano. "Je na něho spoleh ve všech situacích. Tvrdě dře a je fajn vidět, že se mu to vyplatilo. Už skóroval posedmé v sezoně, bez fanfár. V předcházejícím duelu (proti Coloradu) dal důležitý gól a dnes přidal další, který nám nakonec zajistil vítězství," řekl kanadský zadák.

Philadelphia se prosadila 37 vteřin po úvodním buly. San Jose odpovědělo ve čtvrté minutě. Hertl si sjel za branku pro puk a našel Tima Meiera, který úspěšně zakončil. Hertl pak utrpěl poranění hlavy a z utkání odstoupil ve druhé třetině. Rozsah jeho zranění zatím není znám.

Voráčkova chvíle přišla půl minuty před koncem druhé třetiny za stavu 2:2, kdy střelou z první mezi kruhy pokořil Martina Jonese. Vyrovnání zařídil první trefou v ročníku Joe Thornton. Obrat dokonali Sharks po 13 vteřinách nastaveného času. Logan Couture v útočném pásmu San Jose obral o kotouč Voráčka a nabil Meierovi na ránu bez přípravy.

Švýcar Meier stejně jako David Pastrňák, Patrick Kane, Gabriel Landeskog a Nathan MacKinnon vstřelil už 11 branek a patří mezi nejlepší kanonýry.

V utkání chyběl gólman Michal Neuvirth, který se kvůli zranění v dolní části těla vrátil do Filadelfie za klubovými lékaři.

Buffalo deklasovalo Ottawu 9:2, nahrávku si za vítěze připsal útočník Vladimír Sobotka. Po asistenci zaznamenali bek Michal Kempný a forvard Dmitrij Jaškin z Washingtonu, který podlehl Dallasu 3:4 v prodloužení. Stejně se do statistik zapsal také Martin Frk z Detroitu, který nestačil na Edmonton 3:4. První bod v ročníku si za přihrávku vysloužil Tomáš Hyka z Vegas, které zdolalo Carolinu 3:0.

David Pastrňák a David Krejčí museli strávit prohru Bostonu 0:1 v Nashvillu. Čtyřiatřicetiletý Eric Staal oslavil 400. gól v NHL při výhře Minnesoty 5:1 nad St. Louis. New York Islanders si poradili s New Jersey 3:0 a uspěli v pátém duelu za sebou.

NHL:

Buffalo - Ottawa 9:2 (3:0, 4:1, 2:1)

Branky: 7. a 26. Skinner, 15. a 28. Pominville, 6. Okposo (Sobotka), 26. Girgensons, 28. Sheary, 46. Berglund, 54. Mittelstadt - 27. M. McCormick, 55. Ceci. Střely na branku: 29:41. Diváci: 17.881. Hvězdy utkání: 1. Pominville, 2. Skinner, 3. Eichel (všichni Buffalo).

Montreal - Tampa Bay 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)

Branky: 1. Domi - 14. a 41. Stamkos, 17. J.T. Miller, 56. Gourde. Střely na branku: 35:36. Diváci: 21.302. Hvězdy utkání: 1. Vasilevskij, 2. Stamkos, 3. Stralman (všichni Tampa Bay).

Detroit - Edmonton 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)

Branky: 15. De La Rose, 40. DeKeyser (Frk), 59. Bertuzzi - 35. a 49. Brodziak, 1. Caggiula, 22. Chiasson. Střely na branku: 26:42. Diváci: 19.515. Hvězdy utkání: 1. McDavid (Edmonton), 2. De La Rose (Detroit), 3. Brodziak (Edmonton).

NY Islanders - New Jersey 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 8. Eberle, 56. B. Nelson, 60. Mayfield. Střely na branku: 33:35. Diváci: 11.901. Hvězdy utkání: 1. Greiss, 2. B. Nelson, 3. Eberle (všichni Islanders).

Pittsburgh - Toronto 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Branky: 32. a 56. Rielly, 10. Tavares, 21. Marleau, 60. Hyman. Střely na branku: 31:33. Diváci: 18.638. Hvězdy utkání: 1. Rielly, 2. Andersen, 3. Tavares (všichni Toronto).

St. Louis - Minnesota 1:5 (1:3, 0:1, 0:1)

Branky: 12. Ryan O'Reilly - 5. E. Staal, 6. Seeler, 19. J.T. Brown, 36. Dumba, 50. Fehr. Střely na branku: 16:45. Diváci: 17.767. Hvězdy utkání: 1. Seeler, 2. Jordan Greenway, 3. Dumba (všichni Minnesota).

Nashville - Boston 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branka: 15. Josi. Střely na branku: 40:26. Diváci: 17.535. Hvězdy utkání: 1. Rinne, 2. Josi, 3. Bonino (všichni Nashville).

Vegas - Carolina 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky: 15. B. Hunt (Hyka), 23. Reaves, 44. W. Carrier. Střely na branku: 25:34. Diváci: 18.328. Hvězdy utkání: 1. M.-A. Fleury, 2. B. Hunt, 3. W. Carrier (všichni Vegas).

Calgary - Chicago 5:3 (1:2, 1:1, 3:0)

Branky: 5. a 54. Monahan, 39. M. Tkachuk, 56. Frolík, 60. Backlund - 14. Toews, 20. Rutta, 33. Saad. Střely na branku: 41:15. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal celé utkání, inkasoval třikrát z 15 střel a měl úspěšnost zákroků 80 procent. Diváci: 18.143. Hvězdy utkání: 1. Monahan, 2. J. Gaudreau, 3. M. Tkachuk (všichni Calgary).

Washington - Dallas 3:4 v prodl. (0:2, 2:1, 1:0 - 0:1)

Branky: 21. Bäckström (Kempný), 33. Connolly (Jaškin), 48. Kuzněcov - 11. Spezza, 12. T. Pitlick, 31. Jamie Benn, 64. Jason Dickinson. Střely na branku: 32:37. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Jason Dickinson, 2. Spezza (oba Dallas), 3. Bäckström (Washington).

San Jose - Philadelphia 4:3 v prodl. (1:2, 1:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 4. a 61. Meier (na první Hertl), 31. Pavelski, 56. Thornton - 1. Patrick, 17. Weal, 40. Voráček. Střely na branku: 35:25. Diváci: 17.562. Hvězdy utkání: 1. Meier, 2. Labanc, 3. Thornton (všichni San Jose).

Los Angeles - Columbus 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky: 13. Iafallo, 31. Carter, 48. Kopitar, 49. D. Brown - 41. Werenski. Střely na branku: 29:27. Diváci: 18.230. Hvězdy utkání: 1. Carter, 2. D. Brown, 3. J. Campbell (všichni Los Angeles).