Češi v úvodu NHL září. Pastrňák a Vrána dali první góly, bodovalo sedm dalších hráčů

5. 10. 2018 9:03
Libor Šulák a Filip Hronek za sebou mají debut v nejslavnější hokejové lize světa, jejich Detroit ale podlehl Columbusu.
hokej, NHL 2018/2019, Buffalo - Boston, David Pastrňák
hokej, NHL 2018/2019, Buffalo - Boston, David Pastrňák | Foto: Reuters

New York - Hokejový útočník David Pastrňák pomohl ve čtvrtečním utkání NHL gólem k vítězství Bostonu 4:0 na ledě Buffala a dočkal se ocenění pro třetí hvězdu večera. Asistencí se na brance havířovského rodáka podílel David Krejčí. Z trefy se radoval i forvard Jakub Vrána, jehož Washington podlehl Pittsburghu 6:7 v prodloužení.

Debutu v nejslavnější hokejové lize se dočkali beci Detroitu Filip Hronek a Libor Šulák. Premiéru jim ale pokazili hosté z Columbusu, kteří porazili Red Wings 3:2 v prodloužení. Kromě českých zadáků nastoupili za Detroit poprvé i útočníci Michael Rasmussen a Christoffer Ehn a obránce Dennis Cholowski, který dokonce vstřelil gól.

Dvacetiletý Hronek, který se v květnu zúčastnil mistrovství světa v Dánsku, strávil na ledě 16:03 minuty a připsal si dvě trestné minuty. S výkonem královéhradeckého rodáka byl trenér Jeff Blashill nadmíru spokojený.

"Odehrál skvělé utkání. On a Cholowski patřili asi k nejlepším. Hronek létal po ledě, výborně rozehrával z obranného pásma a hrál tvrdě. Nastoupil proti Dubinského lajně, proti které se nehraje lehce, ale on si s tím poradil. Hronek a Cholowski byli v porovnání s ostatními o krok napřed. Všem hráčům se něco povedlo a naopak," zhodnotil Hronkův první start v NHL Blashill.

Šulákovo představení se mu zamlouvalo o poznání méně. "Libor se unavil, vyčerpal se. Musí se ujistit, že se mu to už nepřihodí, i když začne ztěžka dýchat, což se stane, když uvíznete ve vlastní třetině," uvedl americký kouč. Čtyřiadvacetiletý Šulák odehrál 18:26 minut a podobně jako Hronek nebodoval.

Pastrňák obstaral v 37. minutě třetí gól Bruins, poté co mu před branku nahrál z pravého kruhu Krejčí. Nikým neobsazený Pastrňák si puk v klidu zpracoval a zamířil přesně pod horní tyč.

Gól Davida Pastrňáka po přihrávce Davida Krejčího:

V dresu Buffala si odbyl premiéru útočník Vladimír Sobotka, při jehož vyloučení padla druhá branka.

Bruins se oklepali ze středečního debaklu 0:7 ve Washingtonu. "Po takovém zápase trochu znervózníte, protože nevíte, jak se věci budou ubírat. Dnešní souboj nám dodal sebevědomí, uklidnili jsme se a vzpamatovali," prohlásil útočník Brad Marchand, který se zaskvěl čtyřmi nahrávkami. Slovenský brankář Jaroslav Halák zneškodnil 32 střel a stal se první hvězdou večera.

Pittsburgh šel proti Washingtonu do vedení už ve druhé minutě, ale Capitals na přelomu čtvrté a páté minuty stačilo pouhých 48 sekund na obrat. První gól obstaral Vrána pohotovým zakončením, když se k němu od zadního mantinelu odrazila nepřesná střela Nicklase Bäckströma.

Gól Jakuba Vrány:

Odchovanec pražských Letňan si z duelu odnesl tři kladné body do statistiky plus/minus. Za Pittsburgh zaznamenal asistenci útočník Dominik Simon.

Souboj dotáhl do nastaveného času T.J. Oshie, který v 54. minutě v rozmezí 21 sekund zlikvidoval dvougólové manko Capitals a srovnal na 6:6. Americký útočník přidal ke dvěma gólům i přihrávku, na straně Penguins se stejná bilance povedla obránci Krisu Letangovi, jenž v prodloužení druhým zásahem večera přisoudil domácím bod navíc. Jeho spoluhráč Jevgenij Malkin vstřelil gól a na dva nahrál.

Jakub Voráček dvěma přihrávkami pomohl Philadelphii k výhře 5:2 nad Vegas. Za Flyers asistoval i zadák Radko Gudas. Útočník Golden Knights Tomáš Nosek se bodově neprosadil.

Gólman Petr Mrázek nezabránil prohře Caroliny 1:2 v prodloužení s New York Islanders. Pochytal 18 střel a úspěšnost zákroků měl 90 procent. Jeho německý protivník Thomas Greiss zastavil 45 pokusů. V dresu Hurricanes se představil i centr Martin Nečas.

Střední útočník Radek Faksa si připsal nahrávku u vítězné trefy Dallasu, který si poradil s Arizonou 3:0. V obraně vítězných Stars se poprvé představil Roman Polák. Asistencí dopomohl k triumfu Chicaga v Ottawě útočník David Kämpf, Blackhawks uspěli 4:3 v prodloužení. Nápaditou přihrávkou se prezentoval devatenáctiletý útočník New York Rangers Filip Chytil, který zadovkou zpoza mantinelu našel zakončujícího Jespera Fasta. Rangers však podlehli Nashvillu 2:3.

Výsledky NHL:

Buffalo - Boston 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)

Branky: 7. Chára, 16. Donato, 37. Pastrňák (Krejčí), 60. Bergeron. Střely na branku: 32:26. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Halák, 2. Marchand, 3. Pastrňák (všichni Boston).

NY Rangers - Nashville 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Branky: 28. Fast (Chytil), 60. Bučněvič - 24. F. Forsberg, 44. P.K. Subban, 59. Colton Sissons. Střely na branku: 36:33. Diváci: 17.117. Hvězdy zápasu: 1. Colton Sissons (Nashville), 2. Lundqvist (NY Rangers), 3. Rinne (Nashville).

Pittsburgh - Washington 7:6 v prodl. (2:3, 3:1, 1:2 - 1:0)

Branky: 8. a 36. Guentzel, 21. a 62. Letang, 2. Oleksiak, 37. D. Brassard (Simon), 43. Malkin - 54. a 54. Oshie, 4. Vrána, 5. Orpik, 9. Ovečkin, 24. Carlson. Střely na branku: 41:36. Diváci: 18.627. Hvězdy zápasu: 1. Letang, 2. Guentzel (oba Pittsburgh), 3. Oshie (Washington).

Carolina - NY Islanders 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky: 59. J. Staal - 30. Filppula, 61. Josh Bailey. Střely na branku: 46:20. Mrázek (Carolina) odchytal 59:16 minut, inkasoval dvakrát z 20 střel a měl úspěšnost zákroků 90 procent. Diváci: 18.680. Hvězdy zápasu: 1. Josh Bailey (NY Islanders), 2. J. Staal, 3. Hamilton (oba Carolina).

Vegas - Philadelphia 2:5 (1:2, 0:3, 1:0)

Branky: 7. Marchessault, 49. Bellemare - 19. a 23. Simmonds (na druhou Voráček), 12. Lindblom (Voráček), 27. Hagg, 28. Laughton (Gudas). Střely na branku: 25:25. Diváci: 18.555. Hvězdy zápasu: 1. Simmonds (Philadelphia), 2. Marchessault (Vegas), 3. B. Elliott (Philadelphia).

Detroit - Columbus 2:3 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 28. Cholowski, 37. Bertuzzi - 6. Josh Atkinson, 34. Anderson, 63. Panarin. Střely na branku: 20:39. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Panarin (Columbus), 2. Howard, 3. Larkin (oba Detroit).

St. Louis - Winnipeg 1:5 (0:1, 0:0, 1:4)

Branky: 55. V. Dunn - 5. Laine, 46. Lowry, 47. Wheeler, 48. Connor, 52. B. Tanev. Střely na branku: 42:25. Diváci: 18.292. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Connor, 3. Laine (všichni Winnipeg).

Dallas - Arizona 3:0 (0:0, 3:0, 0:0)

Branky: 25. Shore (Faksa), 25. Radulov, 26. Klingberg. Střely na branku: 25:30. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. B. Bishop, 2. C. Carrick, 3. Klingberg (všichni Dallas).

Colorado - Minnesota 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)

Branky: 13. Söderberg, 31. MacKinnon, 59. Rantanen, 60. Compher - 7. Parise. Střely na branku: 40:21. Diváci: 18.086. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Söderberg (oba Colorado), 3. Dubnyk (Minnesota).

Ottawa - Chicago 3:4 v prodl. (3:2, 0:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 7. Smith, 13. Lajoie, 17. Colin White - 5. DeBrincat, 11. Toews, 53. Seabrook (Kämpf ), 61. P. Kane. Střely na branku: 25:43. Diváci: 15.858. Hvězdy zápasu: 1. Lajoie (Ottawa), 2. Toews (Chicago), 3. C. Anderson (Ottawa).