reklama

Česká juniorka? To je katastrofa. Příští rok nás Slováci předběhnou, tvrdí český skaut New Jersey

Vojtěch Mozík je světlou výjimkou tuzemského hokeje. Ve 23 letech se bez draftu dostal až do NHL. Vojtěch Mozík je světlou výjimkou tuzemského hokeje. Ve 23 letech se bez draftu dostal až do NHL. autor: ČTK
Pouze čtyři čeští mladíci letos prošli draftem do zámořské hokejové NHL. Jde o jeden z nejhorších výsledků v historii. Zatímco Švédy (25 hráčů), Rusy (17) a Finy (15) braly kluby NHL ve velkém, na Čechy si téměř nevzpomněly. "Vůbec mě to nepřekvapilo," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz český skaut ve službách New Jersey Devils Václav Slánský mladší. Důvod českého strádání? Nesmyslné rozšíření tuzemské juniorské extraligy. "Hrát extraligu s 18 týmy? To je masakr. Konkurence žádná. Okamžitě bych to zredukoval na 12 celků," nebere si servítky hledač talentů, který pracuje již dvanáct let ve službách Ďáblů.

A.cz: Loni bylo draftováno jedenáct Čechů, letos jen čtyři. Čekal jste tak malé číslo?

Čekal, vůbec mě to nepřekvapilo. Po letošních výkonech našich mladých se vlastně v nic lepšího doufat nedalo. Byl to prostě slabý ročník. Za rok to snad bude lepší.

Čím to je? Byl tohle opravdu tak výjimečně slabý ročník?

Těžko říct. Ti kluci nestíhali jak rychlostně, tak technicky. Jediný, kdo na MS do 18 let obstál, byl teprve šestnáctiletý Filip Zadina. Mladičký kluk, který půjde na draft až za dva roky. Libor Hájek tak nějak splnil to svoje, co se od něj čekalo. Zklamáním byl pro mě Vojtěch Budík, od kterého jsem naopak čekal mnohem víc.

Nedostalo se na Reichela, Lakatoše nebo před draftem vysoko hodnoceného Stránského...

No popravdě Lakatoše jsem tipoval, že někdy v 6. nebo 7. kole na něho dojde. Sezonu měl v Liberci výbornou, sice ho trochu zbrzdilo zranění ramene, ale fakt jsem čekal, že si ho někdo vezme. Co se týče Stránského, byl jsem taky překvapený, že si ho nikdo nezvolil. Hokejově je na tom dobře, ale byl v horším týmu. Navíc je podle mých zpráv takový línější, není zkrátka takový bojovník.

Počty draftovaných Čechů v tomto tisíciletí

 • 2015: 11 hráčů
 • 2014: 8 hráčů
 • 2013: 3 hráči
 • 2012: 6 hráčů
 • 2011: 10 hráčů
 • 2010: 5 hráčů
 • 2009: 3 hráči
 • 2008: 3 hráči
 • 2007: 5 hráčů 
 • 2006: 8 hráčů
 • 2005: 13 hráčů 
 • 2004: 21 hráčů
 • 2003: 18 hráčů 
 • 2002: 26 hráčů 
 • 2001: 31 hráčů
 • 2000: 24 hráčů

Já takové hráče ale beru s rezervou. Jsou to pořád vlastně kluci, kteří teprve dospívají a mění se jak fyzicky, tak mentálně. Příští rok může jít klidně znova a být vysoko. V minulosti už takových případů bylo dost, viz třeba Radko Gudas.

Naopak byl vybrán neznámý Filip Helt. Překvapilo vás St. Louis touhle volbou? Slyšel jste vůbec před draftem jeho jméno?

Já ho dokonce i viděl! Jednou jsem byl v Litvínově na juniorce. Za ni letos odehrál jen sedm zápasů. Že by mě nějak zaujal, to tedy rozhodně ne. Honza Vopat (pozn. skaut St. Louis Blues) ale určitě ví, proč ho vybral. Taky je z Litvínova a s jeho synem hraje v ročníku.

Příští rok bude z českého pohledu lepší

Slovák nebyl draftován ani jeden. Je situace u nich ještě horší než u nás?

Tam je to trochu jinak. Na osmnáctkách nás porazili s prakticky kompletně o rok mladším týmem. Pro ně to bylo letos hodně špatné, ale za rok budou mít možná hráčů víc než my. Tamní situaci jinak znám docela dobře a myslím, že je ještě horší než ta zdejší.

Hájkovi uniklo 1. kolo draftu: Stejně nikdo neví, kdo v něm byl. A v Las Vegas to bude srandovní Hájkovi uniklo 1. kolo draftu: Stejně nikdo neví, kdo v něm byl. A v Las Vegas to bude srandovní Čtěte zde

Budou české stavy pro draft podobně řídké i v příštích letech?

No, myslím, že zas tak extrémně jako letos asi ne. Sice jsem naši sedmnáctku viděl v tomto roce jen dvakrát, ale líbili se mi. Měli by být lepší než letošní ročník, ten byl pro mě opravdu zklamáním.

Je podle vás na vině i to, že se nejvyšší česká juniorská soutěž hraje s velkým počtem týmů, a hráči tak vlastně nemají motivaci růst?

Ano, přesně tak to je. To rozšíření, které se u nás schválilo, je strašlivá chyba. Hrát extraligu s 18 týmy? To je masakr. Konkurence žádná. Okamžitě bych to zredukoval na 12 celků, aby i ty kluby měly pořád o co hrát. Alespoň že končí výjimky pro 21leté hráče, ti už v juniorech nemají dávno co dělat. Mají být v první nebo druhé lize a hrát mezi muži. Jim samým to mezi juniory stejně nic nedá. Navíc zabírají místo mladším.

Nejžhavějším českým zbožím je Hudler. Kdo ještě bude na trhu volných hráčů? Nejžhavějším českým zbožím je Hudler. Kdo ještě bude na trhu volných hráčů? Prohlédněte zde

Klubu doporučil Hájka i Lakatoše

Jak proběhl draft z pohledu vašeho klubu New Jersey, jste spokojení? Vaší první volbou byl Michael McLeod z 12. místa...

Mně se moc líbil na Hlinkově memoriálu v srpnu. Objektivně neměl moc dobrý konec sezony. Je to ale pořád kluk, který dobře bruslí, je silný na puku a umí vystřelit. Čas ukáže, ale myslím, že to nebyla špatná volba.

Doporučoval jste Devils nějakého Čecha?

Asi bych to neměl prozrazovat, ale na listě jsme měli Hájka a já konkrétně jsem doporučoval i Lakatoše někdy v posledních kolech. Klub se ale nakonec rozhodl pro někoho jiného. Ale budu se opakovat, byl to fakt slabý ročník, takže že bych se opravdu snažil někoho protlačit, to ne.

Vyloženě moje volba byl v pátém kole Jegor Rykov. Během draftu za mnou přišel Ray Shero (pozn. generální manažer NJ Devils), že potřebuje nějakého beka z Evropy. Mně se ten Rykov opravdu líbil, takže tam jsem trochu zatlačil na pilu a vzali jsme ho.

Kanaďané loví v Česku, vybrali si "světového hráče". Se Zadinou ale počítají Pardubice Kanaďané loví v Česku, vybrali si "světového hráče". Se Zadinou ale počítají Pardubice Čtěte zde

Edmontonu spadl do klína Jesse Puljujärvi. Čekal jste, že si Columbus nevybere ze třetí pozice tohoto talentovaného Fina, ale ukáže na Kanaďana Duboise?

Abych řekl pravdu, myslel jsem, že ta první trojka je jasná. Já jsem Duboise neměl moc čas sledovat, ale tak Columbus asi ví, co dělá. Generální manažer i šéf skaut Blue Jackets jsou oba Finové, tak asi věděli, proč si Puljujärviho nevybrali.

O Eliáše je v Jersey stále zájem 

Dnes začíná trh s volnými hráči. Jaká je situace kolem Patrika Eliáše?

Všechno záleží na Patrikovi samotném, tedy hlavně na jeho zdravotním stavu. Myslím, že se rozhodne až na trénink kempu. Určitě by chtěl zůstat u nás. Podle mě má týmu pořád co dát. Asi si nebude moct říct o nějak extra velké peníze, ale pokud bude fit, myslím, že se obě strany dohodnou.

Jak vidíte šance Pavla Zachy a Vojtěcha Mozíka na první tým pro nadcházející sezonu?

Začnu u Vojty... Ray Shero chtěl loni v květnu beka pro farmářský tým. Po tom, co četl moje reporty, mi volal a vyptával se na něj. Já ho jen doporučil a jsem rád, že jsem se zatím nespletl. Na farmě hrál výborně, v plus/minus statistice měl +28, což je neskutečné číslo, to se opravdu nevidí. Dokonce naskočil i do několika zápasů prvního týmu. Hrál stabilně a všichni v organizaci mu předpovídají velkou budoucnost. Pořád ho ale čeká hodně práce.

To Pavel je prostě supertalent, ten to má dané. Hodně záleží na tom, jak bude zdravý. Každopádně si myslím, že v klubu udělali dobře, že ho nechali ještě rok hrát v juniorech, kde se mohl vyhrát. Letos bude mít na "A" tým velkou šanci, řekl bych, že větší než Vojta Mozík. I u něj ale věřím, že si místo vybojuje.

Hokej hrál jen v hlavě, konec kariéry ale odmítl. Nestrašil se už brzy vrátí na brusle Hokej hrál jen v hlavě, konec kariéry ale odmítl. Nestrašil se už brzy vrátí na brusle Čtěte zde

Změna po odchodu Lamoriella? Znatelná

Předevčírem se Devils podařilo přivést Taylora Halla. Blýská se klubu zase na lepší časy?

No kéž byste měl pravdu, já doufám, že ano! Kouč John Hynes chce útočné, rychlé a technické hráče, a herní projev se po jeho příchodu opravdu zlepšil. Hlavně ve hře obránců je vidět veliký progres. Teď potřebujeme jen produktivní útočníky, kteří budou schopní dát gól. Taylor Hall přesně tohle splňuje. Navíc hrál s Adamem Henriquem ve Windsoru v OHL, kde vyhráli dvakrát ligu a skvěle jim to spolu šlapalo.

Za Halla šel od vás opačným směrem obránce Adam Larsson. To se zdá jako vcelku výhodný obchod z vašeho pohledu, ne?

Na první pohled asi ano, ale myslím, že je to výhodný obchod pro obě strany. Oilers potřebovali nutně kvalitního beka, kterým rozhodně Adam je. Byl výkonnostně celou sezonu skvěle konstantní, v průměru hrál 23 minut na zápas a moc nám pomáhal. Náš manažer byl asi rychlý a konkrétní, takže to bylo rychle domluvené.

Změnila se nějak vaše organizace po příchodu Raye Shera?

Když to srovnám, Lou Lamoriello byl přísný, ale obrovsky pracovitý. První přicházel, poslední odcházel. Ray je trochu jiný. Všechno je takové uvolněnější, on sám je víc komunikativní. Udal trochu jiný směr, více evropský. Není tu teď na všechny takový tlak. Samozřejmě si ale každý musí odvést kvalitně svou práci. Lou měl ohromný respekt, v tom je asi trochu rozdíl.

reklama