reklama

Urážlivé čelenky. Blackhawks zakázali "indiánské" fandění, jinde zašli ještě dál

NHL v Praze: Philadelphia - Chicago: Fanoušci Chicaga. NHL v Praze: Philadelphia - Chicago: Fanoušci Chicaga. autor: Milan Kammermayer
Hokejové Chicago zavádí dress code. Fanoušci Blackhawks už nesmějí na zápasy NHL chodit v indiánských čelenkách a ozdobách, aby tím neuráželi původní obyvatele amerického kontinentu.

Někteří z nich to doteď dělali, neboť populární klub ze státu Illinois nese název podle Black Hawka, váženého indiánského náčelníka z 19. století. Patrick Kane a spol. ho mají také na dresu v podobě loga.

Zámořským týmům s indiánskou identitou však především v posledních měsících nastaly krušné časy.

Květnová smrt černocha George Floyda, kterému policista Derek Chauvin téměř devět minut klečel na krku, zažehla zejména ve Spojených státech masivní protesty proti rasismu. Nastala celospolečenská diskuse, v níž chce část populace napravit historické křivdy například stržením kontroverzních soch nebo změnami názvů některých institucí.

Vlně neušly ani sportovní týmy.

Hokejoví Blackhawks si svůj název zatím ponechali. Na kritiku reagovali argumentací, že kulturu původních obyvatel amerického kontinentu si nepřivlastňují, ale vzdávají jí hold.

Částečné změny však udělali. Například zakázali fanouškům chodit na klubové akce, tedy i zápasy, v indiánských čelenkách a podobných ozdobách hlavy. "Tyto symboly jsou posvátné, tradičně náleží pouze vůdcům, kteří si vysloužili patřičný respekt v rámci kmene. Neměly by být zobecňovány a používány jako kostým nebo pro všední nošení," stojí v prohlášení Blackhawks.

Kofila černocha netraumatizuje, Eskymo však hanlivé je. Inventura značek po česku Kofila černocha netraumatizuje, Eskymo však hanlivé je. Inventura značek po česku Prohlédněte zde

Zatímco některým fanouškům nedává tento krok smysl, jiní ho považují za silně nedostatečný. Uspokojila by je jedině změna klubového názvu a loga.

"Jen se podívejte na ten tvar hlavy," komentoval logo Blackhawks pro deník Chicago Tribune Kanaďan Brad Gallant, jehož předci pocházeli z kmene Mikmaků. "Jde o karikaturu domorodého obyvatele, s tím skloněným čelem vypadá jako neandertálec. Vytváří to kulturu rasismu."

Rudokožci končí, Rangers ne

V rámci NHL má problém také Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off.

Nese jméno dlouholetého šéfa Toronta Conna Smythe, který měl v polovině minulého století utrousit rasistický komentář vůči talentovanému, ovšem odmítanému hokejistovi tmavé pleti. "Trofej pro nejužitečnějšího hráče Stanley Cupu je pojmenovaná po rasistovi. To by se mělo změnit," stojí v komentáři listu Toronto Sun.

Zatímco zámořský hokej zatím změnám v názvech odolává, liga amerického fotbalu NFL už přišla o tradiční klub.

Washington Redskins (Rudokožci) po letech diskusí už neustáli tlak aktivistů a následně sponzorů a provizorně se přejmenovali na Washington Football Team. 

Případ Redskins je jedinečný v tom, že se k němu roky vyjadřovala veřejnost prostřednictvím anket. Ze čtyř nejčastěji zmiňovaných vyšlo, že 60 až 79 procent lidí by název washingtonského mužstva neměnilo.

NFL: Detroit Lions at Washington Redskins Quinton Dunbar z Washington Football Team. | Foto: Reuters

V jiných dvou anketách, z let 2004 a 2016, výzkumníky zajímal přímo názor původních obyvatel amerického kontinentu, zda je pro ně název Redskins urážlivý. V obou případech 90 procent respondentů odpovědělo, že nikoliv. Výzkumy však čelily kritice například z akademických kruhů kvůli užité metodice.

Nedávná studie Michiganské univerzity a Kalifornské univerzity v Berkeley ukázala zcela jiné výsledky, podle nichž pojmenování Redskins uráží téměř 50 procent domorodých Američanů.

Stejný osud jako Redskins potkal fotbalisty Edmonton Eskimos z nejvyšší kanadské ligy. Provizorně se prezentují jako Edmonton Football Team.

Simpsonovi, GTA, nebo realita? Poznáte skutečné týmy NHL od těch vymyšlených? Simpsonovi, GTA, nebo realita? Poznáte skutečné týmy NHL od těch vymyšlených? Prohlédněte zde

Baseballisté Cleveland Indians z elitní soutěže MLB teprve zvažují, jestli půjdou stejnou cestou.

Kritika dolehla rovněž na Texas Rangers ze stejné ligy. Svoji identitou vzdávají hold ochrannému policejnímu a částečně vojenskému oddílu, který vznikl v 19. století a v Texasu po organizačních změnách funguje dodnes. Podle komentátorky listu Washington Post Karen Attiahové byli ale Rangers rasističtí. Proto vyzývá, aby si texaští baseballisté změnili jméno.

"Jestliže znáte historii oddílu Texas Rangers, chápete, že současný název není daleko od pojmenování Texas Klansmen," narážela Attiahová na známou rasistickou organizaci Ku-klux-klan.

Rangers nicméně mediální palbu ustáli.

Koukalová bojuje s koronavirem po svém, vyhýbá se focení s fanoušky Aktuálně.cz |  02:07
reklama