reklama

Zlín? Změna plánu, Rangers chtějí Chytila na farmě: Dostane všechen čas. Je dobré mít kontrolu

Filip Chytil v dresu Rangers. Filip Chytil v dresu Rangers. autor: ČTK
Buď NHL, nebo Zlín. Hokejista Filip Chytil měl před pár týdny vcelku jasně nalajnovaný scénář. Ten ale přestal platit. Není vyloučené, že nadějný teenager odehraje velkou část ročníku na farmě v AHL.

Praha - Chytil zahájil sezonu s velkou slávou. Dělal centra hvězdnému duu Rick Nash - Mats Zuccarello. Stal se prvním 18letým bruslařem v sestavě Rangers od ročníku 1998-99. 

Přehledně: Základní část NHL dorazila do cíle. Podívejte se na konečné tabulky Přehledně: Základní část NHL dorazila do cíle. Podívejte se na konečné tabulky Prohlédněte zde

Jenže záhy přišly těžkosti. Zlínský odchovanec znervózněl a poznal, že oproti přípravě šla kvalita soků nahoru. Při premiéře proti Coloradu fauloval a byl u inkasovaného gólu. Na ledě nepobyl ani osm minut.

V Torontu o dva dny později hrál ještě méně.

Rangers zpackali oba úvodní zápasy s mizerným skóre 7:12. Chtěli něco změnit, a tak vyškrtli ze sestavy neotrkaného Chytila. Zdálo se, že talentovaný Čech zamíří do Zlína, aby v extralize sbíral potřebné zkušenosti. Místo toho však odjel na farmu do nedalekého Hartfordu. Nastoupí v pátek proti Torontu Marlies a v sobotu na půdě Springfieldu Thunderbirds. Poté bude jasněji, co dál.

Půjde cestou Kreidera a dalších?

Přestože Rangers nedávno posílili o zkušeného pracanta Adama Cracknella, zřejmě pořád věří, že Chytil může pravidelně hrát NHL už letos. Akorát potřebuje trochu času.

"Chceme mu dát šanci. A on tu šanci chce," řekl deníku New York Post generální manažer klubu Jeff Gorton.

Nečas dělá náhradníka

Za Atlantikem udělal kromě Chytila dojem ještě jeden 18letý český útočník - Martin Nečas. V Carolině, která ho letos draftovala jako celkovou dvanáctku, úspěšně absolvoval přípravný kemp a nyní čeká, zda nakoukne do NHL. V prvních dvou utkáních plnil neoblíbenou roli zdravého náhradníka, který zpravidla vysedává na tribuně.

"Filip jako první přišel s tím, že rychlost a úroveň hry v NHL šly oproti přípravě nahoru. Také řekl, že byl trochu nervózní," pokračoval Gorton. "Proto chceme, aby hrál na místě, kde se bude moct rozvíjet. A na farmě rozhodně dostane všechen čas, co bude potřebovat."

Stejnou cestou šla v minulosti řada současných opor Rangers - Zuccarello, Chris Kreider, J. T. Miller či Pavel Bučněvič. Ten deníku Newsday řekl: "Farma mi pomohla. Hrál jsem tam spoustu minut. Je to těžká soutěž, drsnější než NHL." 

Rus Bučněvič navíc nasál specifický severoamerický styl s úzkým kluzištěm. Stejnou praxi podle vedení newyorského celku potřebuje i Chytil. 

Na farmě mají Rangers vliv, ve Zlíně ne

Situaci za Atlantikem pozorně sleduje generální manažer Zlína Martin Hosták, který by 18letého centra rád viděl ve svém týmu. Musí ale čekat. Serveru iDnes.cz řekl: "V této chvíli jsme v nejistotě. Ale neupínáme se na to, jestli Filip přijede. Každopádně Rangers s ním počítají a chtějí ho vidět delší dobu."

Znám svou roli, říká gólman Pavelec o pozici dvojky. V New Yorku chodí do haly pěšky Znám svou roli, říká gólman Pavelec o pozici dvojky. V New Yorku chodí do haly pěšky Čtěte zde

Jak dlouhá tato doba bude, nikdo neví. Jisté je, že klub z Manhattanu chce mít 21. muže letošního draftu pod dohledem.

"Máme tady kontrolu," připustil manažer Gorton. "Nemám na mysli kontrolu hráče, ale kontrolu toho, kolik dostává prostoru, v jaké lajně nastupuje a jestli chodí na přesilovky. Někdy je dobré mít kontrolu."

Ještě před pár týdny měl Chytil jasno. Buď ukořistí místo v nejlepší lize světa, nebo odcestuje zpátky domů. "Tohle se změnilo," prohlásil Gorton. "Řekl jsem Filipovi, že ho chceme pozorovat a vědět, jak se rozvíjí. Do rozhodnutí ho ale netlačíme."

Prozatím Chytil usoudil, že víkend na farmě pro něj bude nejlepší.

reklama