reklama

Na Hartovu trofej kandidují Crosby, Kučerov a McDavid

Sidney Crosby už má ve sbírce dvě Hartovy trofeje. Sidney Crosby už má ve sbírce dvě Hartovy trofeje. autor: Reuters
Sidney Crosby z Pittsburghu, Nikita Kučerov z Tampy Bay a Connor McDavid z Edmontonu jsou v nominaci na Hart Memorial Trophy udělovanou nejužitečnějšímu hráči NHL podle Asociace profesionálních hokejových novinářů. Vítěz bude vyhlášen 19. června na slavnostním předávání cen v Las Vegas.

Jednatřicetiletý Crosby, jenž vyhrál Hart Trophy v letech 2007 a 2014, zaznamenal v 79 utkáních základní části 100 bodů za 35 branek a 65 přihrávek. Přes trojcifernou bodovou hranici se přehoupl pošesté v kariéře. V historii NHL se tento počin povedlo víckrát zopakovat jen pěti hráčům. Trojnásobný vítěz Stanley Cupu dovedl Penguins k třinácté účasti v play off za sebou, což je v současnosti nejdelší série ze všech týmů.

Pětadvacetiletý Kučerov, který Hart Trophy dosud nezískal, útočí na zisk tří prestižních individuálních ocenění v jednom ročníku. Jistou už má Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části. Spolu s McDavidem a Patrickem Kanem z Chicaga je v nominaci na Ted Lindsay Award pro nejužitečnějšího hráče NHL podle Hráčské asociace NHLPA.

Rodák z kavkazského Majkopu nasbíral v 82 utkáních 128 bodů za 41 gólů a 87 nahrávek. Kučerov předvedl nejlepší bodový výkon od sezony 1995/96, kdy Mario Lemieux nastřádal 161 bodů a jeho spoluhráč z Pittsburghu Jaromír Jágr 149. O bod také překonal ruský rekord Alexandra Mogilného z ročníku 1992/93. Kučerov pomohl Lightning k 62 výhrám, kterými vyrovnali rekord soutěže.

Dvaadvacetiletý McDavid si odnesl trofej před dvěma lety. Ve své čtvrté sezoně opět posunul osobní bodové maximum, když v 78 duelech zaznamenal 116 bodů díky 41 gólům a 75 asistencím. Žádný jiný hráč se procentuálně nepodílel na více brankách svého týmu než McDavid. Ani v průběhu ročníku se mu nestalo, že by dvakrát po sobě vyšel bodově naprázdno.

Posledním vítězem Hart Trophy se stal Taylor Hall z New Jersey. V letech 1997 až 1999 ji pokaždé obdrželi Češi. Nejprve dva roky po sobě Dominik Hašek a po něm Jaromír Jágr.

reklama