reklama

Trumfl legendárního Orra, dotírá na Jágra. Obránce dramatizuje boj o top nováčka

Rasmus Dahlin v dresu Buffala. Rasmus Dahlin v dresu Buffala. autor: ČTK
Před draftem ho srovnávali s Victorem Hedmanem, posledním vítězem Norris Trophy, či králem evropských beků Nicklasem Lidströmem. Teď je zřejmé, že nešlo o bombastické zveličování. Švédský obránce Buffala Rasmus Dahlin skvělým vstupem do hokejové NHL připomíná velikány a zamotává hon na Calderovu trofej pro nejlepšího nováčka.

Nenápadným švihem vkročil ve středu do historie. Dahlin střílenou nahrávkou k bráně Toronta vybídl ke skórování Caseyho Mittelstadta a získal 39. bod v rozjeté sezoně.

V počtu bodů od 18letého beka tak překonal zřejmě nejlepšího zadáka všech dob Bobbyho Orra, který právě ve středu oslavil 71. narozeniny. Nad sebou už má Dahlin pouze další legendu Phila Housleyho, shodou okolností současného trenéra Sabres.

Ten svému následovníkovi dává stále větší prostor. Zatímco v říjnu mladý Švéd v průměru nehrál ani 19 minut, za nekompletní březen má icetime přesahující 22 minut. Celkově je vytěžovaný víc než jakýkoliv český bek.

Fanoušky zatím ohromuje především směrem dopředu. Jelikož senzačně bruslí, má nesmírně šikovné ruce a výjimečný cit pro hru, dokáže pravidelně vytvářet šance. Vládne v přesilovkách. Proto má úctyhodných 39 bodů (8+31) ze 73 zápasů.

Produktivnější ročník měli v 18 letech pouze tři evropští hokejisté - Patrik Laine (64 bodů), Jaromír Jágr (57) a Ilja Kovalčuk (51). Samí útočníci.

Dahlin už stihl pobavit i mimo led. Když dostal od švédského média záludnou otázku, kam by chtěl být vyměněný, tak pochopitelně odpověděl, že chce zůstat v Buffalu. Ale kdyby neměl na výběr? "Kamkoliv, jen ne do Toronta," dodal s vážnou tváří.

Ačkoliv Dahlin patří k mužům, kteří jednou mají vynést Sabres na vrchol, k Lidströmově dokonalosti ještě nedospěl. Potřebuje svoji vysokou kostru obalit svaly a především pilovat detaily v defenzivní činnosti. Někdy vyletí do útoku tak zběsile, že vzadu zůstane velká díra.

Přehledně: Základní část NHL skončila. Vyhrála ji Tampa Přehledně: Základní část NHL skončila. Vyhrála ji Tampa Prohlédněte zde

"Myslím, že Rasmus se snaží být rozdílovým hráčem, to je v pořádku," řekl před časem deníku The Buffalo News kouč Housley. "Jenže musí pracovat s tím, co mu hra zrovna nabízí. Nemůžete útočit v každém střídání."

Pozitivní je, že Dahlin sice sem tam udělá hrubku, ale žádná ho nerozhodí.

"Když sledujete mladé obránce a vidíte, že měli drsnou první třetinu, může pro ně být těžké ji hodit za hlavu," prohlásil Švédův zkušenější kolega Zach Bogosian. "Ale Rasmus nad tím tak nějak mávne rukou a zase ukazuje, co všechno na ledě dovede. Prostě se restartuje."

"Za sebe můžu říct, že já jsem v osmnácti takhle vyspělý nebyl," dodal Bogosian, trojka draftu 2008.

Dahlinova jízda je zajímavá pro většinu fanoušků NHL, neboť zamotává souboj o Calder Trophy pro nejlepšího zelenáče. Dlouho bylo prakticky jisté, že jím bude útočník Elias Pettersson z Vancouveru, ale teď někteří pochybují.

Pozice Zápasy Góly Body Trestné min. +/- Icetime
E. Pettersson Útočník 63 27 63 8 8 18:22
R. Dahlin Obránce 73 8 39 26 -7 21:08

Švédský souboj by mohl narušit třeba 25letý kanadský brankář Jordan Binnington, který ohromil St. Louis úspěšností zákroků 93 procent. Na druhou odchytal jen 25 zápasů a do konce základní části mnoho nezbývá.

"Sice s mužstvem nestrávil celou sezonu, ale vzhledem k obrovskému přínosu jeho nominace stojí za zvážení," řekl k Binningtonovi analytik stanice RDS Francois Gagnon. "Nevěřím ale, že by mohl přeskočit Petterssona a Dahlina, kteří jsou jasně na prvním a druhém místě. Může se stát, že přeskočí Jesperiho Kotkaniemiho z Montrealu nebo jiné kandidáty na třetí příčku."

O vítězi rozhodují zámořští novináři.

Už teď je jasné, že Dahlin je v mírné nevýhodě. Za posledních 13 let ukořistili Calderovu trofej pouze dva zadáci - Tyler Myers a Aaron Ekblad. Produktivní útočníci většinou poutají nejvíc pozornosti. Třeba Lidströmovi nestačilo v roce 1992 na pokoření kanonýra Pavla Bureho ani 60 bodů (Rus dosáhl na stejnou metu, ale kvůli absencím měl vyšší bodový průměr).

reklama