reklama

Senzační postup Evropy řídili Slováci. Hrdina Tatar: Zavřeli jsme ústa nepřejícím

Tým kdo? Tak Slováci dotáhli výběr nechtěných do finále Světového poháru Podívejte se na fotogalerii ze semifinále hokejového Světového poháru mezi Švédskem a Týmem Evropy. Foto: Reuters
Každý ročník Světového poháru zatím nabídl jedno velké překvapení. V roce 1996 zvítězili hokejisté USA, o osm let později prošlo podceňované Finsko až do finále. Tentokrát si o titul zahraje tým Evropy, který v semifinále vyřadil Švédsko. Obrovský podíl na tom měli Slováci.

Toronto – Tohle ještě v půlce září nikdo nečekal. Kanada, největší hokejová mocnost, nebude o titul na Světovém poháru zápolit se Švédskem, Ruskem či Spojenými státy, ale s týmem Evropy, který v rozhodujícím klání našel tak trochu nepravděpodobné hrdiny.

Zdánlivě nesourodou směsici mužů z osmi různých států dosud táhli Nor Mats Zuccarello, Slovinec Anže Kopitar nebo Němec Leon Draisatl.

Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Prohlédněte zde

Vítězství 3:2 v prodloužení proti Švédsku však řídili Slováci. Ti, jejichž základna ve slavné NHL rychle a smutně slábne, ukázali, že ještě mají co nabídnout.

První gól Evropanů vsítil Marián Gáborík, zbylé dva obstaral Tomáš Tatar, největší hrdina duelu. Pohotovou dorážkou dal mančaftu naději už zkraje třetího dějství, ale Švédové stihli vyrovnat na 2:2. Tatar se tak musel ozvat znovu – ve čtvrté minutě prodloužení dopravil do sítě Zuccarellovu nahrávku a rozpoutal euforii.

Halák září, byť původně chytat neměl

Jestli někdo stále pochyboval o soudržnosti "umělé" party, musel prozřít. "Kolektiv v kabině je skutečně skvělý," řekl Tatar stanici TV Dajto. "Postoupili jsme do finále a zavřeli ústa těm, kteří nám to nepřáli a povídali, že jsme outsideři."

Slepenec nechtěných je ve finále! Tým Evropy si poradil i se Švédy a jde na Kanadu Slepenec nechtěných je ve finále! Tým Evropy si poradil i se Švédy a jde na Kanadu Čtěte zde

Spoluhráč Petra Mrázka z Detroitu konečně našel ideální formu. Po bodovém půstu ze skupinové fáze ukázal kvalitu. "Jsem šťastný, že se to povedlo dnes," vykládal novinářům.

Při výčtu hvězd druhého semifinále je nutné zmínit ještě jednoho Slováka – brankáře Jaroslava Haláka. Původně měl bránu Evropanů střežit Dán Frederik Andersen, jenže v olympijské kvalifikaci se zranil, a tak dostal příležitost Halák. Na turnaji v Torontu zastavil téměř 95 procent střel.

Proti Švédsku sice neměl tak těžkou práci jako nešťastník Sergej Bobrovskij proti Kanadě, ale obstál víc než dobře. Seveřanům zasadil těžkou ránu už podruhé, v roce 2010 je vychytal ve čtvrtfinále vancouverské olympiády. Slováci zvítězili 4:3, byť vypálili jen 14krát.

Že jsme outsider? To nám nevadí. Doufám, že ta velká story bude pokračovat, věří Tatar Že jsme outsider? To nám nevadí. Doufám, že ta velká story bude pokračovat, věří Tatar Čtěte zde

Landeskog: Cokoliv kromě zlata je selhání

Henrik Lundqvist tehdy nemohl být spokojený, na led zdrceně padl i tentokrát. Smutek pochopitelně zahalil celou švédskou kabinu. "Cokoliv kromě zlata je v našich očích selhání," řekl forvard Gabriel Landeskog. "Myslím, že takhle to vidíme všichni. Chtěli jsme dát rozhodující gól, ale nepovedlo se nám to. Vyřazení hodně bolí."

SP 2016: semifinále Švédsko - Tým Evropy Zklamaný Filip Forsberg po vyřazení v semifinále Světového poháru. Foto: Reuters

Zato podceňovaní Evropané, mezi nimiž je šest Slováků, slaví. "Myslím, že nikdo netipoval, že budeme ve finále. Proti nám byl kurz 33 ku jedné, takže je fakt dobrý pocit, že jsme tam, kde jsme," radoval se Marián Hossa. "Každý z nás je opravdu šťastný."

Velitel střídačky Ralph Krueger však upozorňuje: "Je důležité, abychom zůstali při zemi. Chceme dát Kanadě a světu vážně dobré finále."

To ovšem bude nesmírně těžké. Pořádně zatopit Kanadě nedokázal na Světovém poháru nikdo, sami Evropané s ní prohráli hladce 1:4. Dopadne to tentokrát jinak? Jedno utkání může nabídnout leccos, ale série na dva vítězné zápasy prostor pro senzaci hodně zužuje.

První střet outsidera s favoritem začíná pro české diváky v noci z úterý na středu, konkrétně ve 2:00.

reklama