Faksu čeká finále konference, Dallas zvládl rozhodující sedmý zápas play-off

5. 9. 2020 7:17
Hokejisté Dallasu s Radkem Faksou v sestavě zdolali v rozhodujícím sedmém utkání 2. kola play-off NHL Colorado 5:4 v prodloužení a postoupili do finále Západní konference.
Pavel Francouz a Esa Lindell
Pavel Francouz a Esa Lindell | Foto: Reuters

V další fázi bojů o Stanleyův pohár se utkají s týmem Vegas, který porazil Vancouver 3:0 a taktéž zvítězil v dramatické sérii 4:3 na zápasy. Za vítězný tým nastoupil Tomáš Nosek, jenž vynechal kvůli zranění předchozích devět utkání.

Dallas se ujal brzy vedení, ale v desáté minutě už prohrával 1:2 a ve zbytku utkání neustále dotahoval. Nečekaným hrdinou utkání se stal Joel Kiviranta, který vyrovnal v 57. minutě na 4:4 a v prodloužení zkompletoval v čase 67:24 hattrick. Důležitou roli sehrál u vítězné trefy i obránce Andrej Sekera, který trpělivě míchal s pukem za brankou a poté ho předložil mezi kruhy finskému střelci. Zbývající dvě branky Stars vstřelil Alexandr Radulov. Mužstvo podržel čtyřiceti zásahy gólman Anton Chudobin.

Colorado v sérii vyrovnalo z 1:3 na 3:3, ale obrat nedotáhlo a druhým rokem po sobě vypadlo v semifinále konference v sedmém zápase. V rozhodujícím utkání Avalanche vedli třikrát o gól, přičemž na 4:3 upravil v 57. minutě svou druhou trefou v zápase Vladislav Naměstnikov. Dallas ale už za deset sekund vyrovnal. Faksa si v sérii připsal dvě branky a tři asistence, od pátého utkání ale nebodoval.

Colorado trápila v sérii zranění. Už z úvodního utkání odstoupil brankář Philipp Grubaeur a jeho náhradník Pavel Francouz nebyl týmu k dispozici ze zdravotních důvodů od pátého zápasu. Do hry v rozhodujícím duelu nenaskočil ani kapitán Gabriel Landeskog, jehož minule ho poranil bruslí spoluhráč Cale Makar. Týmu ještě scházeli i útočníci Joonas Donskoi, Matt Calvert a obránce Erik Johnson.

Vegas měl střeleckou převahu 36:15, ale stejně jako v předchozích dvou zápasech, po kterých ztratili v sérii vedení 3:1, je přiváděl k šílenství gólman Thatcher Demko. Kouzla ho v utkání zbavil až v 54. minutě Shea Theodore, který v přesilové hře střelou od modré čáry otevřel skóre. Zbývající dvě branky přidali při hře bez brankáře Alex Tuch a Paul Stastny. Demko v posledních třech zápasech kryl 123 ze 125 střel.

Vancouver měl ideální příležitost zlomit bezbrankový stav v závěru druhé třetiny, kdy byl Ryan Reaves vyloučen na pět minut a do konce zápasu za úder do hlavy. Kanadský tým ale během dlouhé přesilové hry jen jednou vystřelil. Robin Lehner potřeboval k čistému kontu patnáct zákroků a Vegas si zahraje finále konference podruhé za poslední tři roky.

2. kolo play-off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 7. zápasy:

Colorado - Dallas 4:5 v prodl. (konečný stav série: 3:4), Vegas - Vancouver 3:0 (konečný stav série: 4:3)