Famózní Faksa pomohl vyhnat Francouze z branky, dorazila ho neuvěřitelná minela

31. 8. 2020 7:50
Radek Faksa se podílel ve 2. kole play off NHL gólem a dvěma přihrávkami na výhře Dallasu 5:4 nad Coloradem a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.
Radek Faksa (číslo 12) pořádně zaměstnával Pavla Francouze v brance Colorada.
Radek Faksa (číslo 12) pořádně zaměstnával Pavla Francouze v brance Colorada. | Foto: Reuters

Český útočník odehrál v soutěži svůj nejproduktivnější zápas ve vyřazovací části v kariéře. Na straně poražených inkasoval Pavel Francouz pětkrát z 26 střel a byl ve 49. minutě střídán.

Dallas vedl už v 11. minutě 3:0 a pod první dvě branky se podepsal Faksa. Nejdříve jeho střelu od levého hrazení Francouz neudržel a John Klingberg z dorážky otevřel skóre.

Český útočník vzápětí zvýšil v přesilové hře, v níž doklepl z předbrankového prostoru bekhendem puk za záda bezmocného krajana.

Trefa Radka Faksy:

Třetí gól přidal tečí v další početní výhodě Jamie Benn. Francouze v polovině utkání zachránila tyč a místo vedení 4:0 se utkání zdramatizovalo. Ve zbytku druhé třetiny snížili na rozdíl jedné branky Valerij Ničuškin a Cale Makar.

Dallas dvěma slepenými góly během 32 sekund opět utekl do tříbrankového trháku: z mezikruží se prosadil v přesilové hře Roope Hintz, u jehož trefy si připsal asistenci Faksa, a poté dal Denis Gurjanov jeden ze svých nejsnadnějších gólů. Francouz zastavil u zadního mantinelu nahozený puk pro Makara, jemuž ale kotouč odskočil před branku a ruský útočník nabídnutou šancí nepohrdl. Český gólman poté střídal.

Neuvěřitelná minela Calea Makara:

Colorado se nevzdalo, snížili Ničuškin a Vladislav Naměstnikov, jehož kontaktní gól ale přišel až čtyři sekundy před koncem. Dallas tak vede v sérii 3:1 a dělí ho jedna výhra od postupu do finále Západní konference, které hrál naposledy v roce 2008.

New York Islanders zdolali Philadelphii 3:2 a v sérii vyhrávají 3:1 na zápasy. Po bezbrankové první třetině otevřel skóre Brock Nelson. Flyers vyrovnali tečí Seana Couturiera a překlopit vedení na jejich stranu mohl Jakub Voráček, ale dorážku mu skvělým zákrokem chytil Thomas Greiss.

Nerozhodný stav zlomil ve 48. minutě z úniku Jean-Gabriel Pageau a z přečíslení dva na jednoho zvýšil Nelson. Philadelphia ještě při hře bez brankáře snížila, ale vyrovnat nezvládla.

Play off NHL - 2. kolo:

Východní konference (Toronto) - 4. zápas:

NY Islanders - Philadelphia 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Branky: 27. a 52. B. Nelson, 48. Pageau - 36. Couturier, 59. Provorov. Střely na branku: 33:38. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. B. Nelson, 2. Josh Bailey, 3. Greiss (všichni NY Islanders). Stav série: 3:1.

Západní konference (Edmonton) - 4. zápasy:

Dallas - Colorado 5:4 (3:0, 0:2, 2:2)

Branky: 7. J. Klingberg (Faksa), 9. Faksa, 11. Jamie Benn, 48. Hintz (Faksa), 49. Gurjanov - 34. a 52. Ničuškin, 40. Makar, 60. Naměstnikov. Střely na branku: 29:37. Francouz odchytal za Colorado 48:02 minuty, inkasoval pět gólů z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 80,77 procenta. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Faksa, 2. Hintz (oba Dallas), 3. Makar (Colorado). Stav série: 3:1.

Vancouver - Vegas 3:5 (1:2, 2:0, 0:3)

Branky: 12. E. Pettersson, 25. Horvat, 32. Toffoli - 10. a 48. Pacioretty, 14. Stephenson, 43. Schmidt, 49. W. Karlsson. Střely na branku: 31:33. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Schmidt, 3. Mark Stone (všichni Vegas). Stav série: 1:3.