reklama

Zadina jako šestka? Detroit je šokovaný. Udělali jste chybu, vzkázal Čech těm, co ho opomenuli

Filipa Zadinu si na draft NHL zamluvil Detroit. Filipa Zadinu si na draft NHL zamluvil Detroit. autor: ČTK
Prvním kolem dražby talentů v zámořské NHL prošli dva čeští hokejisté.

Praha - Podle žebříčků měl jako první Čech po 18 let skončit v elitní pětce draftu. Nakonec útočník Filip Zadina klesl a stejně jako Pavel Zacha v roce 2015 vyšel na pódium coby celková šestka. Oblékl tudíž dres detroitských Red Wings.

"Neberu to tak, že jsem se propadl na šestou pozici," vykládal Zadina. "Jsem rád, že patřím Detroitu."

Nadějný český střelec si v minulé sezoně podmanil kanadskou juniorku a naznačil, že by v Kanadě rád zůstal. Věřil, že po něm sáhne buď Montreal ze třetího místa, nebo Ottawa ze čtvrtého.

Omyl. Montreal potvrdil nedávné spekulace a ukázal na centra Jesperiho Kotkaniemiho. Ottawa dala přednost Bradymu Tkachukovi, členovi slavného hokejového klanu. Pátá Arizona trochu překvapila volbou centra Barretta Haytona.

V tu chvíli pookřáli zástupci Detroitu, kteří nečekali, že jim do náruče spadne jeden z nejlepších dostupných kanonýru.

"Byl to pro nás trochu šok," řekl ředitel klubového skautingu Tyler Wright. "Nikdy nevíte, co se může stát. My jsme hodně mluvili o obráncích, měli jsme za to, že jednoho z nich nejspíš vybereme. Ale když nám spadl do klína Zadina, už se nebylo o čem bavit."

Komplikace pro Francouze

Komplikace pro Francouze

Colorado během draftu uskutečnilo zajímavou výměnu. Do Washingtonu poslalo výběr ve druhém kole a obratem získalo beka Brookse Orpika s brankářem Philippem Grubauerem, který by se měl s často zraněným Semjonem Varlamovem přetahovat o post jedničky.

To znamená, že Pavel Francouz, jenž s Avalanche před časem podepsal roční smlouvu na 690 tisíc dolarů, zřejmě zahájí sezonu jako týmová trojka.

Odchovanec Pardubic odstartoval novou etapu své kariéry sebevědomým prohlášením: "Říkal jsem svému agentovi, že když mě (Montreal a Ottawa) opomenou, tak naplním jejich brány góly. Chci jim dokázat, že udělali špatné rozhodnutí."

Dříve Zadina několikrát připomněl, že v NHL by rád nastupoval už od příští sezony. Red Wings dřív "dusili" mladíky na farmě a o patro výš je zvali až po delší době. Tenhle přístup však opouštějí. I proto, že nutně potřebují posílit nevýraznou soupisku.

Zadina by měl americkému týmu pomoct hlavně se střílením gólů. Podle expertů má v rukách a nohách podobné dovednosti jako bostonský David Pastrňák či Vladimir Tarasenko ze St. Louis.

18letý křídelník má ovšem jiného favorita. "Snažím se hrát podobně jako Nikita Kučerov," prozradil. "Jeho kousky na ledě rád sleduji, je to výjimečný hráč."

Sakic je z Kauta nadšený

Druhým Čechem, který v texaském Dallasu prošel prvním kolem draftu, je podle očekávání Martin Kaut, jehož si ze 16. místa stáhli Avalanche. 

"Před dvěma týdny jsem kvůli nějakému srdečnímu problému podstoupil operaci, teď mě draftovalo Colorado. Úžasné," radoval se Kaut. Srdce ho tak trochu zradilo na Scouting Combine, kde na přelomu května a června probíhají fyzické testy. Prý ale nešlo o nic vážného.

"Je to tak. Všechno jsme si zkontrolovali, takže nemáme strach," řekl generální manažer a ikona klubu Joe Sakic.

O Kautovi dále prohlásil: "Jsme z něj nadšení. Výtečný bruslí, má skvělou střelou. Je to kanonýr a ví, kam se postavit. Díky píli je platný po celém hřišti." 

Nadaný křídelník se v uplynulém ročníku prosadil v áčku extraligových Pardubic, kde v průměru sbíral půl bodu na zápas. Do NHL chce co nejdřív. Je dost možné, že další sezonu začne na farmě v AHL.

reklama