Frk ozdobil premiéru dvěma góly, Pastrňák přihrál na dvě branky

28. 12. 2019 7:11
Útočník Martin Frk proměnil premiérový start v této sezoně NHL ve dva góly, kterými nasměroval Los Angeles k výhře 3:2 v prodloužení na ledě San Jose.
David Pastrňák
David Pastrňák | Foto: Reuters

David Pastrňák se podílel v prvním hracím dni po vánoční přestávce dvěma asistencemi na vítězství Bostonu 3:0 v Buffalu. Chicago porazilo i díky trefě Dominika Kubalíka New York Islanders 5:2. Stejný výsledkem uspěl Pittsburgh i s přispěním jednoho gólu Dominika Simona v Nashvillu.

Frk si zároveň odbyl premiéru v dresu Los Angeles, se kterým podepsal v létě po konci v Detroitu dvouletou smlouvu. Český útočník dvakrát pohotově skóroval před brankou a vyrovnal ve třetí třetině z 0:2 na 2:2. Frk, který dal minulou sezonu jen jednu branku ve 30 utkáních, poslal zápas v předposlední minutě do prodloužení.

"Měl jsem štěstí. Dvakrát jsem se dostal do dobré pozice a prošlo to. Mám ohromnou radost, že jsem takhle pomohl k výhře. Víc jsem nemohl chtít," těšilo Frka, který se stal první hvězdou zápasu. Dojem udělal i na trenéra Kings Todda McClellana. "Hezky se uvedl, využil svých předností. Má výbornou střelu a důležité bylo, že se dokázal před brankou uvolnit."

Obrat dokonal Jeff Carter v čase 61:31. U jedné branky poražených asistoval uzdravený Radim Šimek, který týmu scházel předchozích osm utkání kvůli problémům s kolenem. San Jose prohrálo desátý z posledních jedenácti zápasů a je překvapivě poslední v Západní konferenci.

Pastrňák bodoval v šestém utkání v řadě (2+8). Po hezkých kombinacích jeho útoku vstřelil první dva góly zápasu do odkryté branky Patrice Bergeron. Český útočník u úvodní trefy naznačil v přesilové hře střelu a přihrál mezi kruhy volnému Bergeronovi. Při druhém gólu vybojoval u hrazení puk, který Brad Marchand ideálně předložil střelci večera.

"Jeden druhého už dobře známe a víme, kde kdo bude. Je to ale hodně i o pohybu a napadání, kterým získáváme puky a vytváříme si další šance," komentoval souhru elitního útoku Bergeron. Výhru stvrdil v závěru Brandon Carlo při hře Buffala bez brankáře, gólman Jaroslav Halák chytil 26 střel a připsal si 50. nulu v kariéře.

Pastrňák sbíral v posledních pěti utkáních jen přihrávky, ale stále vede tabulku střelců s 28 trefami a čtyřgólovým náskokem před Jackem Eichelem z Buffala. V produktivitě soutěže je český útočník čtvrtý (28+28).

Chicago brzy prohrávalo, ale už ve 12. minutě vedlo 3:1. Druhý gól dal Kubalík, který je mezi nováčky v tabulce střelců druhý s jedenácti zásahy. Snažím se uvolňovat před brankou a z toho dávám góly. Funguje to," řekl Kubalík, který skóroval ve třech z posledních čtyř zápasů. Další dvě slepené branky přidali Blackhawks na začátku závěrečné třetiny, přičemž u trefy na 5:1 si připsal asistenci David Kämpf.

Simon se gólově prosadil téměř po dvou měsících, během nichž zaznamenal jen čtyři asistence ve 23 utkáních. V Nashvillu otevřel skóre z nenápadné akce, v níž prostřelil z levého kruhu brankáře Pekku Rinneho mezi betony.

David Rittich si připsal 28 zásahů a dovedl Calgary v Edmontonu k výhře 5:1. Na poslední branku vítězů přihrál Michael Frolík, který vyslal do úniku Mikaela Backlunda. "Kluci odvedli přede mnou skvělou práci, neměl jsem to moc těžké," uvedl Rittich, který inkasoval jen po teči Connora McDavida na 1:2.

Po téměř dvou měsících utrpěl porážku v základní hrací době Pavel Francouz, který s Coloradem podlehl doma Minnesotě 4:6. Český gólman, který od začátku listopadu zaznamenal bilanci devíti výher a jedné prohry v prodloužení, chytil 27 z 32 střel. V ligových brankářských statistikách klesl na šesté místo v procentuální úspěšnosti zásahů (92,7) a na desáté v průměru inkasovaných gólů na zápas (2,41).

New Jersey na poslední chvíli stáhlo ze hry Pavla Zachu kvůli potížím v dolní části těla a bez českého útočníka prohrálo s Torontem 4:5 v prodloužení. O výhře kanadského klubu rozhodl smolný vlastní gól Damona Seversona. Nicméně hosté si vítězství moc neužili, v myšlenkách byli s Iljou Michejevem, který skončil v nemocnici poté, co mu Jesper Bratt rozřízl bruslí zápěstí.

Buffalo - Boston 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky: 20. a 39. Bergeron (na obě Pastrňák), 59. Carlo. Střely na branku: 26:25. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Halák, 3. Pastrňák (všichni Boston).

New Jersey - Toronto 4:5 v prodl. (1:2, 3:1, 0:1 - 0:1)

Branky: 5. Hischier, 22. N. Gusev, 28. Palmieri, 31. Bratt - 17. Hyman, 18. I. Michejev, 27. Kapanen, 49. Tavares, 63. W. Nylander. Střely na branku: 28:37. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. W. Nylander (Toronto), 2. Palmieri, 3. Bratt (oba New Jersey).

NY Rangers - Carolina 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)

Branky: 17. a 34. Zibanejad, 22. Kreider, 28. Panarin (Chytil), 54. R. Strome - 6. Wallmark, 38. Pesce, 42. Aho. Střely na branku: 24:42. Diváci: 17.498. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Zibanejad, 3. Kreider (všichni NY Rangers).

Washington - Columbus 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 47. Hagelin, 64. Oshie - 30. Lilja. Střely na branku: 36:28. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Samsonov (Washington), 2. Korpisalo (Columbus), 3. Oshie (Washington).

Nashville - Pittsburgh 2:5 (1:3, 0:2, 1:0)

Branky: 5. C. Smith, 50. Arvidsson - 3. Simon, 15. Galchenyuk, 15. Blugers, 25. Rust, 39. Riikola. Střely na branku: 32:25. Diváci: 17.849. Hvězdy zápasu: 1. Riikola, 2. Blugers, 3. Jarry (všichni Pittsburgh).

Winnipeg - St. Louis 4:5 v prodl. (1:1, 1:2, 2:1 - 0:1)

Branky: 30. a 44. Connor, 20. Bourque, 59. Wheeler - 37. a 46. Bozak, 2. Faulk, 26. Pietrangelo, 64. Perron. Střely na branku: 29:35. Diváci: 15.325. Hvězdy zápasu: 1. Bozak (St. Louis), 2. Connor (Winnipeg), 3. Schwartz (St. Louis).

Colorado - Minnesota 4:6 (2:2, 1:1, 1:3)

Branky: 19. a 42. Calvert, 20. Landeskog, 40. MacKinnon - 6. Soucy, 10. E. Staal, 32. Hunt, 51. Zuccarello, 52. V. Rask, 59. Suter. Střely na branku: 44:33. Pavel Francouz odchytal za Colorado 58:30 minuty, inkasoval pět branek z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 84,38 procenta. Diváci: 18.146. Hvězdy zápasu: 1. V. Rask (Minnesota), 2. Calvert, 3. Landeskog (oba Colorado).

Chicago - NY Islanders 5:2 (3:1, 0:0, 2:1)

Branky: 8. Gilbert, 10. Kubalík, 12. DeBrincat, 41. J. Toews, 44. Highmore (Kämpf) - 6. Johnston, 57. Cizikas. Střely na branku: 30:40. Diváci: 21.747. Hvězdy zápasu: 1. Lehner, 2. D. Strome, 3. DeBrincat (všichni Chicago).

Edmonton - Calgary 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)

Branky: 15. McDavid - 1. Mangiapane, 12. M. Tkachuk, 22. Monahan, 37. E. Lindholm, 41. Backlund (Frolík). Střely na branku: 29:31. David Rittich odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval jednu branku z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 96,55 procenta. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Mangiapane, 2. E. Lindholm, 3. Giordano (všichni Calgary).

Anaheim - Vegas 4:3 (0:0, 3:1, 1:2)

Branky: 29. Henrique, 31. Fowler, 31. Comtois, 50. D. Shore - 59. a 60. Schmidt, 25. Marchessault. Střely na branku: 18:29. Diváci: 16.601. Hvězdy zápasu: 1. Fowler, 2. D. Shore, 3. Henrique (všichni Anaheim).

San Jose - Los Angeles 2:3 v prodl. (0:0, 2:0, 0:2 - 0:1)

Branky: 27. E. Karlsson, 32. Thornton (Šimek) - 42. a 59. Frk, 62. Carter. Střely na branku: 24:38. Diváci: 16.610. Hvězdy zápasu: 1. Frk (Los Angeles), 2. Thornton, 3. Marleau (oba San Jose).