reklama

Hudlerův žák kouzlí i na SP. Některé kousky nedokážu ani já, chválí ho megastar Kane

Při pohledu na Johnnyho Gaudreaua byste neřekli, že patří k nejlepším hokejistům na světě. Při pohledu na Johnnyho Gaudreaua byste neřekli, že patří k nejlepším hokejistům na světě. autor: ČTK
Johnny Gaudreau, který v NHL rostl pod křídly Jiřího Hudlera, nasbíral na Světovém poháru dva body, dohromady s přípravou sedm. Patří k ozdobám turnaje a vyhlíží lukrativní smlouvu. Se Severní Amerikou do 23 let dnes zabojuje o postup proti Švédsku, ale v zamotané skupině B nemusí stačit ani výhra.

PrahaSvětový pohár, velkolepá akce zámořské NHL, ne vždy nabízí velkolepý hokej. Rusové ani zdaleka nenaplňují potenciál, Švédové úporně brání, tým Evropy sází na trpělivost. Takticky nejodvážnější jsou mladí Severoameričané, kteří brilantně kombinují a často střílí. V pěti hráčích. V neskutečné rychlosti.

Pozoruhodnou družinu symbolizuje 23letý Johnny Gaudreau, který nedominuje silou, ale herními dovednostmi.

Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Prohlédněte zde

Úsměvně nyní zní historka z hráčova dětství na webovém projektu The Players' Tribune. Guy Gaudreau vedl svého syna k hokeji od útlého dětství, ale jednoho dne ho sevřelo znepokojení, a tak manželce Jane zavolal do práce. "Jsem z Johnnyho vážně nervózní," řekl. "Prostě si nemyslím, že to v něm je. Jako hokejista se neprosadí." Ze sluchátka po chvíli ticha uslyšel: "Vždyť jsou mu teprve tři roky. Dej tomu nějaký čas."

Uběhlo 20 let, Johnny narostl jen do výšky 174 centimetrů, ale s hokejkou zvládne takové kousky, že patří k nejnebezpečnějším hokejistům planety. Dokonce si vysloužil přezdívku "Johnny Hockey", kterou asi není třeba překládat.

Produktivnější než Ovečkin

V roce 2011 draftovalo Američana Gaudreaua kanadské Calgary, ale až ve čtvrtém kole. Mezi juniory sice sbíral hodně bodů, ovšem neměl ty správné fyzické parametry. Že umí být stejně efektivní i mezi muži, poprvé ukázal na mistrovství světa v Minsku před dvěma roky. Během osmi zápasů za reprezentaci USA nastřádal deset bodů (2+8) a byl nejproduktivnějším útočníkem mančaftu.

Stavjaňa: Problém s obránci? My jsme byli samorosti, dnes se jede podle manuálů. To není dobře Stavjaňa: Problém s obránci? My jsme byli samorosti, dnes se jede podle manuálů. To není dobře Čtěte zde

V další sezoně ho přesto čekal náročný skok – z bostonské univerzity do kádru Calgary Flames. Zkoušku zvládl perfektně, vedle Jiřího Hudlera a Seana Monahana vylétl do čtvrté desítky bodování NHL.

Rok nato byl i bez učitele Hudlera ještě lepší, v 79 utkáních získal 78 bodů (30+48), čímž překonal Alexandra Ovečkina, Johna Tavarese či Stevena Stamkose.

Jízdu protkanou pohlednými akcemi v obrovské rychlosti nedávno pro deník Calgary Sun ocenil král ligové produktivity Patrick Kane: "(Gaudreau) je výjimečný. Vyplatí se vám koupit vstupenku na zápas jen kvůli němu."

To platí rovněž pro Kanea, oba Američané dokážou s kotoučem takřka neuvěřitelné věci. "Každý by nás srovnával, protože máme podobnou výšku a jsme produktivní, ale on dokáže pár věcí, které bych si i já přál umět,“ doplnil Kane, podle Jaromíra Jágra momentálně nejlepší hokejista na světě.

Takhle Johnny Gaudreau překonal Jaroslava Haláka v přípravě na Světový pohár (čas 6:25). YouTube

Dostane 8 milionů dolarů?

I na základě těchto slov je jasné, že Gaudreau, jemuž skončila nováčkovská smlouva, může žádat mnohem víc než dosavadních 925 tisíc dolarů na sezonu. Konkrétně by v Calgary (jako chráněný volný agent nemůže až na výjimky přijímat nabídky jiných týmů) rád bral alespoň 8 milionů. Flames mu ale nechtějí dát víc než 6,75 milionu, tolik totiž bere Mark Giordano, další velká hvězda klubu.

Jak jednání dopadnou, teď Johnny Hockey neřeší, protože má práci v týmu Severní Ameriky. Zatím posbíral dva body (1+1), ale budou se hodit další, protože postup do semifinále Světového poháru není vůbec jistý.

Živě: Severní Amerika ve strhujícím zápase porazilo Švédsko 4:3 v prodloužení Živě: Severní Amerika ve strhujícím zápase porazilo Švédsko 4:3 v prodloužení Čtěte zde

Mladíci zatím porazili Finsko 4:1 a prohráli s Ruskem 3:4, i když ho výrazně přestříleli. Dnes ve 21:00 vyjedou na Švédy. Postoupit můžou i s porážkou, ale nemusí jim stačit ani výhra. Záleží, jak sborná zvládne duel s posledními Finy, kteří mimochodem stále mají naději na semifinále.

Tak moc je skupina B zamotaná. Budou se na jejím konci radovat ti, kteří v ní předvádí nejpohlednější hokej?

reklama