reklama

Hokejová Florida vyřadila první dres ve své historii, poctila brankáře Luonga

Roberto Luongo sleduje slavnostní vyvěšení svého dresu na stadionu Floridy Panthers. Roberto Luongo sleduje slavnostní vyvěšení svého dresu na stadionu Floridy Panthers. autor: Reuters
Brankář Roberto Luongo se stal prvním hokejistou, jehož číslo klub NHL Florida Panthers vyřadil z užívání. Luongův dres s číslem jedna od sobotního večera visí pod stropem haly v Sunrise. Slavnostní ceremoniál naplánovali Panthers na utkání proti Montrealu, kde se čtyřicetiletý gólman narodil.

Luongo ukončil kariéru loni v červnu po 19 sezonách, z nichž 11 strávil na Floridě. Dvojnásobný olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa hrál i za New York Islanders a Vancouver a 1044 odchytaných zápasů ho řadí na druhé místo v historické tabulce NHL za Martina Brodeura.

Luongo přišel na led za tónů Sinatrovy písně "My Way" a jeho řeč pak podle agentury AP trvala 12 minut; vedle angličtiny promluvil také francouzsky a italsky. Poděkoval rodině, fanouškům i spoluhráčům. "Některá období byla skvělá, některá méně. Ale všichni mě od prvního dne po celá ta léta neskutečně podporovali a stáli za mnou," řekl.

Na Floridě byl Luongo prvním takto oceněným hráčem, nicméně Panthers už dříve vyřadili číslo 93 k poctě svého prvního prezidenta Billa Torreyho. V roce 1993 klub vstoupil do NHL.

reklama