Rusko, nebo Severní Amerika? Kanada ovládla skupinu a vyhlíží semifinálového soka

Aktualizováno 22. 9. 2016 8:26
Kanaďané na Světovém poháru porazili tým Evropy 4:1 a vyhráli skupinu A. Premiéru na turnaji si odbyli brankář Crawford, obránce Muzzin a útočník Giroux. V semifinále se zámořská velmoc utká buď s Ruskem, nebo Severní Amerikou do 23 let. Záleží, jak sborná zvládne závěrečný duel s Finskem.
Radost Kanady z gólu.
Radost Kanady z gólu. | Foto: ČTK

Toronto – Hokejisté Kanady porazili ve svém třetím zápase na Světovém poháru v Torontu Výběr Evropy 4:1 a bez ztráty bodu vyhráli skupinu A. Domácí reprezentanti se tak v semifinále utkají s Ruskem, nebo Výběrem Severní Ameriky. Evropané budou hrát se Švédskem.

Dvěma góly a asistencí se na výhře Kanaďanů, kteří měli stejně jako soupeř zajištěný postup do vyřazovací části turnaje již před začátkem utkání, podílel útočník Jonathan Toews.

"Oba týmy věděly, že postupují, a na hře se to projevilo. Nebyly tam takové emoce a dělali jsme chyby, které normálně neděláme. Navíc jejich brankář chytal dobře. Není to výhra, na kterou se bude vzpomínat, ale zvládli jsme to a jdeme dál," řekl trenér Mike Babcock.

Zatímco Výběr Evropy nastoupil do zápasu v nezměněné sestavě, kouč Kanady Babcock dal šanci trojici hráčů, která do turnaje doposud nezasáhla. Premiéru si odbyli brankář Crawford, obránce Muzzin a útočník Giroux.

Zřejmě i s ohledem na jistý postup si domácí nevytvořili od úvodu drtivý tlak, velkou střeleckou převahu však měli. A díky Crosbymu se v páté minutě dostali i do vedení. Kanadský kapitán Haláka, jenž nastoupil potřetí za sebou, překonal chytrým nahozením zpoza branky.

Slovenský gólman poté předvedl několik skvělých zákroků a vychytal například Stamkose nebo Marchanda. V poslední minutě první třetiny ale chyboval v rozehrávce a Duchene s Toewsem toho bleskově využili.

Kanaďané poté viditelně ubrali a Evropané toho využili. Crawforda, chytajícího poprvé v kariéře za kanadskou reprezentaci, překvapil střelou z nulového úhlu Hossa a snížil na 1:2.

"Musím říct, že jsem byl (před zápasem) docela nervózní. Mít na sobě tento dres, se všemi těmi hráči... Je to něco speciálního, po čem jsem vždy toužil. Bylo to úžasné," uvedl Crawford.

Josi: Kanada? Nejlepší tým na turnaji

Vyrovnat se ale hokejistům Výběru Evropy nepodařilo, naopak sami potřetí inkasovali. Josi zlomil při střele v útočném pásmu hokejku a Toews z následného rychlého protiútoku prostřelil Haláka.

V 45. minutě mohl jinak poklidné utkání zdramatizovat Bellemare, jeho pokus však skončil jen na tyči. Poslední slovo tak nakonec měl Couture. Halák si i přes čtyři inkasované branky připsal 42 zákroků.

"Byli lepší, je to nejlepší tým na turnaji. Nějaké šance jsme měli, ale proti nim se hraje špatně. Při některých gólech jsme měli smůlu, ale výrazně nás přestříleli," řekl Marián Hossa. "Chtěli jsme postoupit do semifinále, to byl náš cíl. Skupinu jsme zvládli, ale chceme více," podotkl obránce Roman Josi.

Evropané se se Švédy utkali v generálce na turnaj a vyhráli 6:2. "Nic to neznamená. Jejich sílu známe, ale bude to úplně jiný zápas," dodal Hossa.

Světový pohár v hokeji v Torontu:

Skupina A:

Kanada - Výběr Evropy 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Crosby (Bouwmeester), 20. Toews (Duchene), 35. Toews (Couture), 58. Couture (Toews, Vlasic) - 25. Hossa (Kopitar, Ehrhoff). Rozhodčí: O'Rourke, O'Halloran - Murphy, Racicot (všichni Kan.). Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 18.926.

Kanada: Crawford - Burns, Vlasic, Doughty, Muzzin, Pietrangelo, Bouwmeester - P. Bergeron, Crosby, Marchand - Stamkos, C. Giroux, Tavares - Perry, Toews, Couture - R. O'Reilly, Duchene, J. Thornton. Trenér: Mike Babcock.

Výběr Evropy: Halák - Sekera, Chára, Seidenberg, Josi, Streit, Ehrhoff - Hossa, Kopitar, Tatar - Zuccarello, Nielsen, Gáborík - Niederreiter, Draisaitl, Rieder - Hansen, Bellemare, Vanek. Trenér: Ralph Krueger.