Hon na Stanley Cup odstartoval. Padl vítěz základní části, Hertl pojistil výhru

11. 4. 2019 9:59
Útočník Tomáš Hertl pomohl hokejistům San Jose v úvodním zápase play off NHL gólem a přihrávkou k výhře 5:2 nad Vegas. Tampa Bay ztratila v prvním utkání série s Columbusem tříbrankový náskok a překvapivě mu doma podlehla 3:4. U jednoho gólu poražených asistoval Jan Rutta. Dominik Simon přihrál na jeden gól Pittsburghu, který prohrál na ledě New York Islanders 3:4 v prodloužení.
San Jose Sharks slaví výhru v play off NHL 2019
San Jose Sharks slaví výhru v play off NHL 2019 | Foto: Reuters

San Jose odskočilo loňskému finalistovi během 15. až 28. minuty na 3:0. Úvodní gól vykoupila osobní oběť Joea Pavelského, od jehož brady se odrazil puk po střele Brenta Burnse do branky.

Další dvě trefy přidalo San Jose v prostřední třetině během 45 sekund. U druhého gólu zaznamenal druhou asistenci Hertl, který udělal i tečku za zápasem. Český útočník dostal při power play soupeře puk do jízdy a zpoza útočné modré čáry trefil opuštěnou branku. Hertl strávil na ledě jako jediný ze všech útočníků přes dvacet minut a připsal si tři kladné body do statistiky +/-.

Trefa Tomáše Hertla:

"Přehráli nás ve všem. Ničím nás nepřekvapili, ale bojovali a dřeli více než my," řekl trenér Vegas Gerard Gallant. "Byli jsme i nedisciplinovaní. Proto jsme prohráli. Usnadnili jsme jim to," dodal útočník Jonathan Marchessault. Jeho spoluhráč Tomáš Nosek obdržel v poslední minutě osobní trest.

Tampa Bay, suverénní vítěz základní části, vedla v 18. minutě 3:0. Třetí gól padl za přispění Rutty, který u mantinelu nedovolil, aby Columbus vyhodil puk z obranného pásma. Český obránce poté přihrál kotouč Michailu Sergačjovovi, jehož střelu tečoval Yanni Gourde. Ruuta si v utkání připsal do statistiky +/- dva kladné body. Jeho spoluhráč Ondřej Palát naopak dva záporné.

Asistence Jana Rutty:

"Prohráváme hodně osobních soubojů. Musíme přitvrdit," řekl trenér Columbusu John Tortorella svým svěřencům o první přestávce. Hned v úvodu prostřední třetiny spálil velkou šanci tahoun Tampy Bay Nikita Kučerov a od poloviny zápasu se začalo rodit překvapení.

Z úniku snížil Nick Foligno. Zbývající tři góly vstřelil Columbus v rozmezí 48. až 55. minuty. Hezkou individuální akcí snížil David Savard, v oslabení vyrovnal Josh Anderson a obrat završil Seth Jones střelou z mezikruží.

Tampa Bay v základní části vyrovnala 62 výhrami rekord NHL a nastřílela 325 branek, což za posledních 23 let žádný tým nedokázal. Navíc Columbus v této sezoně přehrála ve třech zápasech se skóre 17:3. Oba týmy v tabulce dělilo 30 bodů. "Věříme si. Bez toho by to nešlo," řekl autor rozhodující trefy. "Rozhodně nás ale výhra neuspokojí. Víme, že příště to bude ještě těžší," dodal Jones.

Suverén základní části přiznal, že za stavu 3:0 utkání podcenil. "Trochu jsme ubrali plyn," řekl obránce Ryan McDonagh. "Problém byl v tom, že jsme jim chtěli nasázet hodně gólů. Tím jsme otevřeli zadní vrátka a nabídli jim několik přečíslení. Musíme se v takových situacích více soustředit na obranu a ne na nahánění skóre," uvedl trenér Tampy Bay Jon Cooper.

Pittsburgh vstoupil do utkání laxně. Už ve druhé minutě prohrával 0:1 a to ještě předtím rozhodčí odvolali gól Islanders kvůli ofsajdu. Po Simonově akci ale Penguins brzy vyrovnali. Český útočník zavezl puk do pásma, přenechal ho Philu Kesselovi, který skóroval střelou z mezikruží.

Akce Dominika Simona, která vedla k vyrovnání:

Pittsburgh dotáhl i ztrátu 1:2 a 2:3, prodloužení si vynutil trefou při hře bez brankáře. Domácí přesto získali první bod, z dorážky rozhodl v čase 64:39 Josh Bailey.

Autor vítězné branky si oddechl, že nemusí litovat šance z posledních sekund základní hrací doby, v níž jeho střelu zastavila tyč. "Bál jsem se, že to bude moje noční můra," prohlásil Bailey.

Smolařem mohl být i další útočník Islanders Tom Kühnhackl - první jeho gól neplatil pro ofsajd a druhý v prodloužení kvůli tomu, že s pukem dostal do branky i gólmana Matta Murrayho.

Miro Heiskanen jako třetí obránce v teenagerovském věku v historii ligy skóroval dvakrát v utkání play off. Jeho góly od modré čáry otočily v Nashvillu skóre na 2:1 a nasměrovaly Dallas k výhře 3:2. V závěru utkání perfektně zblokoval šanci domácích Roman Polák a pomohl týmu udržet těsné vítězství.

Také ve Winnipegu se radovali hosté, St. Louis vyhrálo 2:1 díky obratu ve třetí třetině.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 1. zápasy:

Tampa Bay - Columbus 3:4 (3:0, 0:1, 0:3)

Branky: 5. Killorn, 12. Cirelli, 18. Gourde (Rutta) - 30. N. Foligno, 48. D. Savard, 52. J. Anderson, 55. S. Jones. Střely na branku: 29:26. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. S. Jones (Columbus), 2. Cirelli (Tampa Bay), 3. J. Anderson (Columbus).

NY Islanders - Pittsburgh 4:3 v prodl. (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 2. Eberle, 16. B. Nelson, 53. Leddy, 65. Josh Bailey - 6. Kessel (Simon), 34. Malkin, 59. J. Schultz. Střely na branku: 33:44. Diváci: 13.917. Hvězdy zápasu: 1. Josh Bailey, 2. Eberle, 3. Leddy (všichni NY Islanders).

Západní konference - 1. zápasy:

Winnipeg - St. Louis 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Branky: 14. Laine - 45. Perron, 58. Bozak. Střely na branku: 25:26. Diváci: 15.321.

Nashville - Dallas 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)

Branky: 13. Josi, 54. Subban - 33. a 47. Heiskanen, 51. Zuccarello. Střely na branku: 32:29. Diváci: 17.458. Hvězdy zápasu: 1. Heiskanen, 2. Zuccarello, 3. Bishop (všichni Dallas).

San Jose - Vegas 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)

Branky: 15. Pavelski, 27. Burns (Hertl), 28. Vlasic, 40. E. Kane, 59. Hertl - 29. a 56. Mark Stone. Střely na branku: 33:26. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Burns, 2. E. Karlsson, 3. Pavelski (všichni San Jose).