reklama

Maroda Jágra umně nahradil farmář. Budoucnost vypadá skvěle, píšou v Calgary při skvostné sérii

Jaromír Jágr při svém debutu za Calgary Flames Jaromír Jágr při svém debutu za Calgary Flames autor: ČTK
Dokud Jaromír Jágr neopustí marodku, zásadní novinky o jeho budoucnosti v NHL nejspíš nepřijdou. Jisté je, že Calgary dokázalo českého hokejistu nahradit.

Calgary/Praha - "Ztráta přesilovkové opory, jako je Versteeg, člena druhé lajny Frolíka a veterána kalibru Jágra by v minulých letech měla na mužstvo mnohem větší dopad," napsal nedávno novinář Eric Francis, který Flames dlouhodobě sleduje.

Letos se klub z kanadské Alberty navzdory zraněním nehroutí. Naopak prožívá nejlepší období v ročníku. Vyhrál sedmkrát za sebou a v načaté druhé půlce základní části patří k lepší polovině Západní konference.

Důležité je, že lídři září. Mike Smith brilantně zastavuje puky, Sean Monahan střílí góly, Johnny Gaudreau útočí na čelo ligové produktivity. Neméně podstatné však je, že když vznikne díra v sestavě, má ji kdo zaplnit. A ne provizorně.

"Někteří mladí kluci, co dostali pozvánku nahoru, nám přinesli hodně energie, což bývá nakažlivé," prohlásil zadák Travis Hamonic.

Nejzářnějším příkladem je třetí lajna. Jágr ji tvořil s Krisem Versteegem a Samem Bennettem.

Teď formace číslo tři vypadá výrazně jinak. Vedle Marka Jankowského a Garneta Hathawaye obvykle naskakuje Bennett, naposledy ovšem dostal šanci Andrew Mangiapane. Zajímavé je, že muži, kteří rozehráli sezonu na farmě ve Stocktonu, rozhodně nejsou horší.

Na farmě se bál gangů, teď Rittich chytá NHL: Prý jsem se strašně zrychlil. A můj rituál nafoukli Na farmě se bál gangů, teď Rittich chytá NHL: Prý jsem se strašně zrychlil. A můj rituál nafoukli Čtěte zde

"Přišli a ukázali, že jsou platní," uznal Brad Treliving, generální manažer Calgary. "Je to součást našeho rozvoje. Když jsme sem před třemi roky přišli, řekli jsme si, že v AHL chceme mladé kluky, ne hráče, kteří tam dohrají kariéru. Teď sklízíme plody téhle práce. Musíme v ní pokračovat. Pozitivní je, že další lidi jsou na cestě do hlavního týmu."

Mezi elitu nakukuje například Slovák Marek Hrivík. Pevnější pozici už si vydobyl brankář David Rittich, jenž kryje záda jedničce Smithovi.

"Díky možnostem, které klub dřív neměl, teď jeho budoucnost vypadá skvěle," dodává novinář Francis.

Jágrovým přímým konkurentem je pravý křídelník Hathaway, který ve stejném počtu zápasů (22) nastřádal o bod víc (2+8). Navíc je platný v oslabení a dokáže přitvrdit.

Z dalších "rivalů" slavné osmašedesátky příliš nepřesvědčuje akorát přeplacený Troy Brouwer. Michael Frolík je stále vychvalovaný a Micheal Ferland nasázel už 19 gólů.

Až opustí marodku, přijde rozhodnutí

Byť se sestavou vždycky mohou zamíchat další zranění, aktuálně se zdá, že Flames Jágra nutně nepotřebují. Jejich třetí lajna šlape i s nedávnými farmáři.

Český veterán, jenž v únoru oslaví 46. narozeniny, zůstává na marodce. Naposledy hrál na Silvestra. "Nejsme v pozici, abychom řekli cokoliv jiného, než že je na listině zraněných," uvedl  nedávno manažer Treliving.

Novinky lze podle reportéra TSN Darrena Dregera očekávat, až Jágr bude zdravý, přičemž léčba ještě nějaký čas zabere. Zámořští novináři každopádně předpokládají, že Jágrova kariéra v NHL se chýlí ke konci.

reklama