reklama

Jágr se klaní Messierovi, i když ho za pár zápasů překoná. A Gretzky? Toho nemá cenu počítat

Jaromír Jágr, Florida Jaromír Jágr, Florida autor: ČTK
Pouhé čtyři body dělí Jaromíra Jágra od legendárního Marka Messiera v historické bodové tabulce NHL. Jaký má na Kanaďana názor a pro koho vlastně vyznívá srovnání obou velikánů?

New York – Pouhé čtyři body chybí Jaromíru Jágrovi k dorovnání Marka Messiera v historické bodové tabulce NHL. Česká legenda tak pokračuje v jízdě, kterou už pravděpodobně nikdy nikdo nezopakuje.

Grafika: Jágrova poslední sezona. Podívejte se, jak se mu dařilo v Calgary i kolik zbývá k rekordům Grafika: Jágrova poslední sezona. Podívejte se, jak se mu dařilo v Calgary i kolik zbývá k rekordům Prohlédněte zde

Jágr má aktuálně na kontě 1883 bodů za góly a asistence. Messier svou dlouhou kariéru ukončil na cifře 1887. Trvalo to hodně času a úsilí, ale přeci jen se zdá, že v nejbližších dnech 44letá česká legenda Kanaďana přeskočí a zařadí se na druhé místo za neotřesitelně prvního Wayna Gretzkyho.

"Mark byl skvělý bruslař a také velký lídr. Vždycky bylo těžké proti němu hrát, protože se vždycky tvrdě pral o výsledek. Byl hrozně nepříjemným soupeřem. Hra se od těch dob hodně proměnila, ale on by uspěl i dnes, byl totiž skvělý bruslař. To mu tehdy proti ostatním dávalo obrovskou výhodu. Pro mě je vlastně číslem jedna, Gretzkyho nemá cenu počítat," pochválil Jágr Messiera. Ten pověsil brusle na hřebík v roce 2004, ve věku 43 let.

Na Gretzkyho teď osmašedesátce schází necelých tisíc bodů. Jak ale vypadá situace za ním? Zřejmě největším konkurentem je mu v současnosti 37letý Joe Thornton ze San Jose, který ale na Jágra ztrácí více než 500 bodů. Navíc se nedá předpokládat, že vydrží v NHL dalších sedm let.

A co Crosby s Ovečkinem? Oba tito ostrostřelci míří shodně k metě tisíce bodů. Jednomu je 29, druhému pak 31 let. Pokud by chtěli Jágra ohrozit, museli by v následujících deseti sezonách při maximálním herním vytížení 82 zápasů za sezonu sbírat pravidelně více než bod na utkání. Nereálné.

Spokojený vousáč Voráček: Loni jsem se necítil dobře, letos hraju nejlepší hokej kariéry Spokojený vousáč Voráček: Loni jsem se necítil dobře, letos hraju nejlepší hokej kariéry Čtěte zde

Podobnosti mezi Jágrem a Messierem

Jaromíra Jágra však s Markem Messierem nepojí jen aktuálně podobný bodový součet. Oba byli ve svých letech považováni za nesmírně silné muže. Skvěle přihrávali a využívali své dělovky zápěstím, kterou používali o dost častěji než tehdy typičtější příklep.

Oba pak získali už v raném věku Stanley Cupy. Shodně však hráli tzv. druhé housle. Jágrovi se přezdívalo "Mario junior" a Messier byl zase druhý centr Edmontonu za Gretzkym. Chuť si ale spravil v letech 1990 a 1994, kdy dovedl k vytoužené trofeji jako kapitán Oilers a o čtyři roky později i New York Rangers.

Ač je Messierův osobní bodový rekord úctyhodných 129 bodů v jedné sezoně, nejproduktivnějším hráčem ročníku se nikdy nestal. Jágr cenu Arta Rosse pozvedl nad hlavu celkem pětkrát.

Jágr je jiný, vedle něj rostete. Až s ním jsem poznal opravdovou dřinu, přiznává Barkov Jágr je jiný, vedle něj rostete. Až s ním jsem poznal opravdovou dřinu, přiznává Barkov Čtěte zde

V mezinárodním zápolení také jasně vede Jágr, který má olympijské zlato z Nagana, dva nejcennější kovy z MS, a je tak členem prestižního Triple Gold Clubu.

I tak se však při svém odchodu ze scény vyjádřil Messier ke své kariéře spokojeně. "Hrál jsem opravdu dlouho a vyhrál jsem toho hodně. Nebylo nic, čeho bych chtěl dosáhnout a nepovedlo se mi to," říkal před dvanácti lety novinářům, když se loučil.

K magické hranici dvou tisíc bodů teď Jágrovi schází 117 bodů. Pokud zůstane zdravý a uvidíme ho na ledových kolbištích NHL i příští rok, možná se můžeme těšit na překonání další mety žijící českou hokejovou legendou.

Dohráno. Podívejte se, kdo postoupil do bojů o Stanley Cup a komu končí sezona Dohráno. Podívejte se, kdo postoupil do bojů o Stanley Cup a komu končí sezona Prohlédněte zde
reklama