reklama

S Floridou nedořešil peníze, teď může Jágr překvapit odchodem. Pavelec do Rangers?

Jaromír Jágr Jaromír Jágr autor: ČTK
Nejskloňovanější české hokejové jméno mělo ze seznamu potenciálních volných hráčů zmizet, ale nezmizelo. Ani po sezoně, ani po rozšiřovacím draftu. Pokud Jaromír Jágr nepodepíše s Floridou smlouvu do sobotních 18:00, bude moct přijmout nabídku od jakéhokoliv klubu zámořské NHL.

Praha - Bezmála před dekádou opustil nejlepší ligu světa, aby rozzářil ruský Avangard Omsk.

Nikdo mi nevolá a telefon mi taky neberou, napsal Jágr na twitter Nikdo mi nevolá a telefon mi taky neberou, napsal Jágr na twitter Čtěte zde

Před čtyřmi roky zamířil Jágr do New Jersey. Rázem oblékal dres rivala hned tří týmů, kde dřív působil.

Nejen tyhle události nikdo nečekal. Legendární Čech je známý překvapivými manévry. Brzy může vytasit další. Kdyby došlo na předpovědi, už asi týden by mohl ukazovat nový kontrakt s floridskými Panthers. Jednání však pořád probíhají.

"Aby bylo jasno, Florida chce Jaromíra Jágra, ale za méně peněz než loni. Domnívám se, že (Jágr) kouká, co mu můžou nabídnout ostatní," napsal na Twitter novinář George Richards z deníku Miami Herald.

Další média už spekulují, kam by slavná osmašedesátka mohla zapadnout. Kanadský časopis The Hockey News nabídl šest mužstev - Floridu, Dallas, Rangers, Calgary, Los Angeles a Nashville.

Za první tři týmy Jágr už hrál. Pokud upřednostní neznámé prostředí, půjde o jeho devátou zastávku v NHL. Z hokejistů, kteří nasbírali alespoň tisíc bodů, vystřídal tolik dresů jen zadák Paul Coffey, Jágrův někdejší parťák z Pittsburghu.

Uskromní se Jágr?

Nejpravděpodobnější je ale pořád varianta, že 45letý veterán setrvá na Floridě, kde působí přes dva roky. Sedí mu příjemné podnebí i spolupráce s mladými hvězdami Jonathanem Huberdeauem a Aleksanderem Barkovem. Byť je měl v uplynulém ročníku často na marodce, dal dohromady slušných 46 bodů (16+30).

Když ve čtvrtek došlo na setkání zhruba tisícovky fanoušků s vedením Floridy, pochopitelně nechyběl dotaz ohledně prodloužení smlouvy s českým útočníkem. "Jágr! Jágr!" skandovali někteří příznivci.

10 nejlepších volných hráčů podle The Hockey News

1. Kevin Shattenkirk, obránce, 28 let
2. Alexandr Radulov, útočník, 30 let
3. Karl Alzner, obránce, 28 let
4. Martin Hanzal, útočník, 30 let
5. Joe Thornton, útočník, 37 let
6. Justin Williams, útočník, 35 let
7. Radim Vrbata, útočník, 36 let
8. Patrick Marleau, útočník, 37 let
9. Andrej Markov, obránce, 38 let
10. Jaromír Jágr, útočník, 45 let

Dale Tallon, generální manažer Panthers, odpověděl, jak mnozí čekali. "S Jágrovým agentem Petrem Svobodou mluvím pravidelně, skoro každý den," prohlásil. "Hovořil jsem s ním dnes, zítra s ním budu mluvit zas."

Je zřejmé, že hlavním tématem hovorů jsou peníze. Jágr hrál dřív na Floridě za 3,5 milionu dolarů ročně, poté bral ještě víc. Podstatné je, že s výkonnostními bonusy pokaždé dostal přibližně 5,5 milionu, což není málo.

A Tallon momentálně šetří. Při rozšiřovacím draftu poslal do Las Vegas Reillyho Smitha (navíc nedobrovolně přišel o Jonathana Marchessaulta) a hodlá vyplatit ze smlouvy Jussiho Jokinena.

Pod platovým stropem tím celkově získá zhruba desetimilionový prostor navíc, zároveň ale musí řešit nedostatek kvalitních křídelníků.

Bez ohledu na námluvy s Jágrem nabídne dost možností trh, kde - pokud se do sobotních 18:00 nic nezmění - budou k dispozici Drew Stafford, Nail Jakupov, Radim Vrbata či Alexandr Radulov.

Jágr, Thornton, Shattenkirk. NHL otevírá trh volných hráčů, začíná boj o hvězdy. Tyhle jsou k mání Jágr, Thornton, Shattenkirk. NHL otevírá trh volných hráčů, začíná boj o hvězdy. Tyhle jsou k mání Prohlédněte zde

Pavelec jedná s Rangers

Například Jakupov vyjde levně, coby někdejší jednička draftu ještě nenaplnil potenciál a hledá místo ke vzkříšení kariéry. Radulov, zřejmě nejlepší forvard na letošním trhu, žádá mnohem víc. Touží po kontraktu na šest nebo sedm let s průměrným platem k sedmi milionům.

Podobně pohádkové (a pro týmy zrádné) podmínky vyhlíží také Kevin Shattenkirk, jeden z nejlepších amerických beků. V podstatě o něj stojí každý klub, který má pod stropem dostatečnou finanční rezervu a chce posílit obranný val.

Ondřej Pavelec 2016/17 Pavelec v dresu Winnipegu. Foto: Reuters

Z Čechů nemá o zájemce nouzi Martin Hanzal. Díky výborné poslední sezoně je v kurzu rovněž Radim Vrbata, byť myslí hlavně na setrvání v Arizoně.

U dalších českých hráčů s výjimkou Jágra nelze lukrativní kontrakt očekávat, přesto může dojít k zajímavým transakcím. Například brankář Ondřej Pavelec, který loni zažil pád na farmu a zranění, podle informací kanadské stanice TSN jedná s newyorskými Rangers. Bude krýt záda Henriku Lundqvistovi?

reklama