reklama

Jágr má pravdu, není tak špatný. Kdo ho v NHL podepíše, nebude litovat, píší v zámoří

Jaromír Jágr Jaromír Jágr autor: ČTK
Byť trh s volnými hráči v zámořské NHL je otevřený skoro měsíc, Jaromír Jágr pořád nemá práci. Trénuje a čeká, co přinesou příští týdny. Jisté je, že kdyby na pozice generálních manažerů usedli zámořští novináři, česká osmašedesátka by novou smlouvu dostala rychle.

Praha - Když Jágr začal trénovat doma na Kladně, ihned musel odpovídat zvídavým zástupcům českých médií. Řekl například: "Nemyslím si, že bych byl tak špatný, abych nemohl hrát NHL. To určitě ne, ani čísla tomu neodpovídají."

Kladno není jediné řešení. Tady jsou další čtyři české kluby pro Jágra, kdyby nedostal smlouvu v NHL Kladno není jediné řešení. Tady jsou další čtyři české kluby pro Jágra, kdyby nedostal smlouvu v NHL Prohlédněte zde

Konkrétně má 45letý útočník za sebou sezonu na Floridě s 46 body (16+30) z 82 zápasů. Zajímavější je, že za poslední tři roky nastřádal 159 bodů, což ho mezi pravými křídly řadí na 13. příčku v lize. Níž jsou třeba Marián Hossa, Bobby Ryan a Rick Nash.

Proto mnohé překvapuje, že slavný Čech nemá práci.

"Podepište Jágra. V žádném případě toho nebudete litovat," vybízí kluby novinář Ryan Lambert na populárním blogu Puck Daddy. O opěvovaném veteránovi také píše: "Vzhledem k tomu, co všechno může týmu přinést, rozhodně stojí za čtyři miliony dolarů."

"Jágr má pravdu, není tak špatný, aby nemohl hrát v nejlepší lize," přidává se Jared Clinton z kanadského časopisu The Hockey News. "Je pořád dost dobrý, aby si zasloužil alespoň ještě jednu šanci. Generální manažer, který mu nabídne smlouvu, na oplátku získá hodně."

Pokud není překážka v penězích, tak kde?

Otázkou je, jak vysoká by taková smlouva měla být. Jágr, jenž byl kdysi nejlépe vydělávajícím hokejistou na světě, inkasoval za uplynulou sezonu přes 5,5 milionu dolarů. Podobné peníze nehodlala Florida dál akceptovat, a tak k prodloužení kontraktu nedošlo. Podle některých zdrojů však spolupráce neztroskotala kvůli finanční stránce.

"Jágr by měl bez diskuze dostat minimálně dva miliony," píše dále Jared Clinton. "Produktivita je jedna věc. Celková efektivita, vůdcovské schopnosti a mentorování tvoří zase jiný příběh. Jágr tohle všechno nabízí, a proto stojí za každý cent. Je těžké najít někoho, kdo dokáže to samé."

Broš: Jágr a Sparta? Chápu tu otázku. Ale oslovíme ho, až přijde čas. Teď má přednost NHL a KHL Broš: Jágr a Sparta? Chápu tu otázku. Ale oslovíme ho, až přijde čas. Teď má přednost NHL a KHL Čtěte zde

Poté, co kladenský rodák odešel z Ruska, dostal za rok ve Philadelphii 3,3 milionu. V New Jersey později podepsal smlouvu na pouhé dva miliony s tím, že další dva získal díky bonusům. Tím ukázal, že peníze v žebříčku priorit nestaví nejvýš.

Proč tedy stále nemá práci?

"Pochopitelně mu nepomáhá věk a rychlost," pokračuje Clinton z The Hockey News. "Ve 45 letech může zabírat místo v sestavě nadějnému mladíkovi. Proto mu Panthers dali sbohem, chtěli si vytvořit prostor pro mladší hráče. Stejně můžou uvažovat další kluby. Hra se každým rokem zrychluje a Jágr po ledě zrovna nelétá."

Podobné argumenty používají ti, kteří tvrdí, že český rekordman mezi nejlepšími dohrál. Například hokejový historik Liam Maguire tipuje, že Jágr odstartuje příští sezonu na Kladně (více zde).

Analýzy přibývají

Jaromír Jágr v dresu New York Rangers Jágr oblékal dres Rangers v letech 2004 až 2008. Foto: Reuters

Převažují ale hlasy, že 45letý útočník stále má, co nabídnout. Nashvillu, Dallasu, Calgary, Ottawě, Vancouveru. Ideálních působišť je podle přibývajících analýz od novinářů či fanoušků hromada.

Například Sean Hartnett z americké stanice CBS vidí slavného Čecha ve třetí lajně newyorských Rangers vedle mladíků Jimmyho Veseyho a J. T. Millera. Argumentuje následovně: "I když Jágrovi chybí rychlost, dokáže ji nahradit držením puku, silou u mantinelů a skvělými instinkty."

Podstatné je, zda podobně smýšlí alespoň někteří z generálních manažerů v NHL.

reklama