reklama

Jágr může v NHL opravdu hrát do 50, říká o oslavenci manažer Las Vegas. Legendu velebí i Lundqvist

Jaromír Jágr v dresu Floridy. Jaromír Jágr v dresu Floridy. autor: ČTK
Jaromír Jágr slaví 45. narozeniny, a tak poslední dobou neexistuje den, kdy by nevídanou pouť hokejové legendy neokomentovala významná persona. V pondělí hovořil brankář Henrik Lundqvist, den nato generální manažer George McPhee. Nejen tyto dva muže zajímá, kdy Jágr ukončí kariéru v NHL.

Praha - Jaromíra Jágra čeká nevšední narozeninový večer. Až v noci na zítřek vkročí do "žraločí nádrže", jak zní přízvisko stadionu San Jose, dost možná uslyší rodnou řeč od nejednoho gratulanta.

Grafika: Jágrova poslední sezona. Podívejte se, jak se mu dařilo v Calgary i kolik zbývá k rekordům Grafika: Jágrova poslední sezona. Podívejte se, jak se mu dařilo v Calgary i kolik zbývá k rekordům Prohlédněte zde

Kalifornský klub chystá proti Floridě speciální český večer nazvaný Czech Heritage Night. Ve spolupráci se školou Czech School of California zaplní část ochozů stovky českých fanoušků, přičemž někteří z nich se v rámci bohatého programu vyfotí s domácím forvardem Tomášem Hertlem.

Zda na pozápasové setkání dorazí rovněž Jágr, není jasné. Legendární útočník bude nepochybně čelit obrovskému zájmu médií, zvlášť pokud své 45. narozeniny oslaví 1900. bodem v NHL. Chybí mu jediný zářez, a tak je další várka rozhovorů a ohlasů okolí na spadnutí.

Už v pondělí komentoval Jágrovu vytrvalost Henrik Lundqvist. "Samozřejmě jde o jednoho z nejlepších hokejistů historie, důležité je, že má pořád obrovskou chuť hrát," řekl brankářský mág o exparťákovi z Rangers. "Pokud chcete hrát tak dlouho, musíte vědět, jak moc hokej milujete a kolik času a úsilí mu hodláte věnovat. Pořád na sobě musíte makat. (Jágr) na své hře pracuje každý den. Dbá o svou fyzičku. Abyste tohle dělali, musíte hokej milovat."

Pokud jde o tréninkovou morálku, česká osmašedesátka nemá velkou konkurenci. Neštítí se dvacetikilové vesty, železných "palačinek" místo puků ani nočního drilu. Navíc disponuje výjimečnou genetikou, a tak ve 45 letech ční v elitní lajně Floridy. Nevídané!

Pro srovnání: 40letý Shane Doan, druhý nejstarší hráč NHL, sbírá stále méně bodů a v Arizoně už patří spíš k dělníkům. V top evropských ligách toho má za sebou nejvíc 42letý gólman švýcarského Klotenu Martin Gerber. I když chytá často, je znát, že pomalu předává žezlo o generaci mladšímu kolegovi.

Nejen pětačtyřicetiletý Jágr. Čeští sportovní veteráni válí napříč disciplínami, přesvědčte se Nejen pětačtyřicetiletý Jágr. Čeští sportovní veteráni válí napříč disciplínami, přesvědčte se Prohlédněte zde

Prestižní místo vedle kanadských velikánů

Také Jágr mentoruje mladíky, hlavně Aleksandera Barkova a Jonathana Huberdeaua. Ještě loni je v produktivitě předstihl, což mnohé udivilo, protože hokej je stále rychlejší a veteráni odpadávají. "Je fantastické, co dokáže," prohlásil Jágrův bývalý spoluhráč Ron Francis. "Hrát tuhle ligu jako čtyřicátník je těžší než za mojí éry. To je prostě fakt."

Spasitelé? Elitní lajna Floridy je zdravá a září. Každý z nás si to teď víc užívá, říká Jágr Spasitelé? Elitní lajna Floridy je zdravá a září. Každý z nás si to teď víc užívá, říká Jágr Čtěte zde

Jen jeden útočník prokázal větší odolnost než Jágr, jmenoval se Gordie Howe. Muž přezdívaný "Mr. Hockey" zabalil kariéru v NHL až jako 52letý.

Legendy Wayne Gretzky, Bobby Orr a Mario Lemieux se před nedávným Utkáním hvězd víceméně shodli, že právě Howeovi náleží označení "nejlepší hokejista historie". Většina lidí by ale ukázala na Gretzkého.

I jemu sahá Jágr na paty. V produktivitě na něj sice ztrácí skoro tisíc bodů, ale na druhém místě je blíž než kdokoliv jiný. V nastřílených gólech mu patří třetí příčka za - jak jinak - Gretzkym a Howem. Tolik k nejčastěji vzývaným individuálním statistikám. Pozice hned vedle kanadských model je ohromně prestižní, ze současné extrémně vyrovnané generace na ni možná nikdo nedosáhne.

Osmašedesátku velebí také manažer Las Vegas

Jágr navíc stále zvyšuje laťku a ještě nějaký čas v tom bude pokračovat. "Cítím se dobře, budu hrát do 55," zahlásil s úsměvem na začátku roku. Dříve přitom mluvil o padesátce, byť zdůraznil: "Neříkám, že to bude tady v NHL." Popravdě nejspíš neví, jak dlouho ještě vydrží mezi nejlepšími.

Jsou však tací, kteří opravdu věří, že 45letý Čech může nahánět věkový rekord legendárního Howea, třeba George McPhee, Jágrův šéf z Washingtonu, včera prohlásil: "Nemyslím si, že žertuje, když říká, že chce hrát do padesáti. Má na to. Možná bude mít trochu jinou roli, ale myslím si, že osm až deset minut dobrého hokeje ve třetí nebo čtvrté lajně by někde mohl odehrát."

Mimochodem, právě McPhee je generálním manažerem nově vzniklého klubu z Las Vegas. Že by Jágr na sklonku zámořské kariéry vyzkoušel ještě jednu exotickou hokejovou destinaci?

reklama