Jágr získal Mastertonovu cenu, v Las Vegas ale kvůli nemocnému otci chyběl

Daniel Poláček Daniel Poláček
23. 6. 2016 6:00
Útočník Floridy Jaromír Jágr získal na předávání cen NHL trofej Billa Mastertona za vytrvalost, sportovního ducha a oddanost hokeji. Do Las Vegas však kvůli nemocnému otci nepřiletěl. Dorazil naopak Dominik Hašek, který byl u předávání Vezinovy ceny Bradenovi Holtbymu. Největší hvězdou večera se stal podle očekávání Američan Patrick Kane, který získal tři individuální ceny.
Jaromír Jágr
Jaromír Jágr | Foto: ČTK

PrahaJaromír Jágr získal jako první Čech v historii trofej Billa Mastertona za vytrvalost, sportovního ducha a oddanost hokeji. Na středeční předávání cen NHL v Las Vegas však nedorazil, neboť zůstal v Česku s nemocným otcem.

Lídra floridských Panthers na pódiu nahradil výkonný prezident klubu Peter Luukko, jenž zopakoval, proč Jágr i ve 44 letech převyšuje většinu soupeřů: "Na led přichází jako první a odchází z něj poslední. Jindy to zní jako klišé, ale ne u Jaromíra Jágra. Takový je jeho život." Důležitost Jágra pro tým pak připomenul kouč Gerard Gallant.

Legendární forvard v uplynulé sezoně ovládl týmovou produktivitu a dovedl Floridu k nejlepší základní části v historii klubu. Jenže v play off přišel rychlý konec. Přestože Jágr v klíčové fázi roku téměř nebodoval, do ústraní neodešel. Podepsal novou roční smlouvu a nyní přidal do úctyhodné sbírky další cenu. Prvenství mu přiřkli členové Asociace profesionálních hokejových novinářů.

Zasloužený triumf?

Nemalá část zámořských fanoušků však chtěla vidět na pódiu někoho jiného. Buď Matse Zuccarella z Rangers, který zažil velkolepý návrat poté, co utrpěl vážné zranění hlavy, nebo Pascala Dupuise. Ten kvůli krevním sraženinám ukončil kariéru, přesto Pittsburghu pomáhal, jak to šlo.

Mastertonova cena, která nese jméno hráče, jenž v roce 1968 zemřel na následky zranění ze zápasu, totiž většinou putuje do rukou někoho, kdo musel překonat těžkou životní situaci. V minulosti to byli například Mario Lemieux či Phil Kessel, kteří se vypořádali s nádorovým onemocněním.

Jágr je jiný případ. Udivil především tím, v jak vysokém věku soupeřům zatápěl. V historické produktivitě vystoupal na třetí příčku, od druhého Marka Messiera ho navíc dělí jen 19 bodů.

Večeru kraloval Kane

To však fanoušky od diskuzí neodradí. Přít se ostatně budou i u Rusa Artěmije Panarina, který vyhrál Calder Trophy pro nejlepšího nováčka, přestože mu je už 24 let a v Rusku mezi profesionály nabral hromadu zkušeností.

Středeční večer v Las Vegas nabídl i bohatý doprovodný program. Od vzpomínání na zesnulého Gordieho Howea po představení nové tváře videohry NHL 17. Stal se jí Vladimir Tarasenko.

Vše vyvrcholilo předáním Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu minulé sezony. Hlasování nepřekvapivě ovládl chicagský Patrick Kane, jehož výhru oznámil herec Michael Keaton, fanoušek Pittsburghu, který naposledy zazářil ve filmech Birdman a Spotlight.

Druhý skončil Sidney Crosby. Opěvaný kapitán mistrovských Penguins nemohl nic namítat: "Bylo pěkné, že jsem vůbec byl v nominaci. Tak nějak jsem očekával, že (Kane) vyhraje."

Kane získal slavnou cenu jako první Američan v historii. Navíc ukořistil i Ted Lindsay Award (obdoba Hart Trophy udělovaná samotnými hráči) a Art Ross Trophy (král produktivity). Není tedy pochyb, kdo z červeného koberce odcházel jako největší hvězda.

Přehled vítězů individuálních cen hokejové NHL:

Hart Memorial Trophy (nejužitečnější hráč podle Asociace profesionálních hokejových novinářů): Patrick Kane (Chicago).

Ted Lindsay Award (nejužitečnější hráč podle členů Hráčské asociace NHLPA): Patrick Kane (Chicago).

Vezina Trophy (nejlepší brankář): Braden Holtby (Washington).

Calder Memorial Trophy (nejlepší nováček): Artěmij Panarin (Chicago).

Frank J. Selke Trophy (nejlépe bránící útočník): Anže Kopitar (Los Angeles).

Jack Adams Award (nejlepší trenér): Barry Trotz (Washington).

James Norris Memorial Trophy (nejlepší obránce): Drew Doughty (Los Angeles).

Lady Byng Memorial Trophy (hokejový gentleman): Anže Kopitar (Los Angeles).

Bill Masterton Memorial Trophy (vytrvalost, sportovní přístup a oddanost hokeji): Jaromír Jágr (Florida).

Mark Messier Leadership Award (pro vůdčí osobnost): Shea Weber (Nashville).

Cena pro generálního manažera roku: Jim Rutherford (Pittsburgh).

NHL Foundation Player Award (za charitativní činnost): Mark Giordano (Calgary).

King Clancy Trophy (za vůdčí schopnosti a humanitární činnost): Henrik Sedin (Vancouver).

Přehled již dříve jistých vítězů trofejí:

Art Ross Trophy (nejproduktivnější hráč základní části NHL): Patrick Kane (Chicago) - 106 bodů.

Maurice Richard Trophy (nejlepší střelec): Alexandr Ovečkin (Washington) - 50 branek.

William M. Jennings Trophy (pro brankáře z týmu, který v základní části NHL obdržel nejmenší počet branek): Frederik Andersen a John Gibson (Anaheim) - 192 inkasovaných gólů.

První All Star tým: Braden Holtby (Washington) - Erik Karlsson (Ottawa), Drew Doughty (Los Angeles) - Jamie Benn (Dallas), Sidney Crosby (Pittsburgh), Patrick Kane (Chicago).

Druhý All Star tým: Ben Bishop (Tampa Bay) - Brent Burns (San Jose), Kris Letang (Pittsburgh) - Alexandr Ovečkin (Washington), Joe Thornton (San Jose), Vladimir Tarasenko (St. Louis).

All Star tým nováčků: John Gibson (Anaheim) - Shayne Gostisbehere (Philadelphia), Colton Parayko (St. Louis) - Jack Eichel (Buffalo), Connor McDavid (Edmonton), Artěmij Panarin (Chicago).

 

Právě se děje

Další zprávy