reklama

Jágrovi vzrostla konkurence. Florida napnula rozpočet, chce Stanley Cup

Jaromíru Jágrovi nebude v příští sezoně konkurovat jen Jonathan Huberdeau, o rok zkušenější jsou i další mladíci. Jaromíru Jágrovi nebude v příští sezoně konkurovat jen Jonathan Huberdeau, o rok zkušenější jsou i další mladíci. autor: ČTK
Ačkoliv trh s volnými hráči v NHL se otevřel teprve před pár dny, Florida už má - zdá se - z většiny hotovo. V posledních týdnech podnikla zhruba tucet významných transakcí, mužstvo pro nadcházející sezonu se tak rýsuje. Jaromír Jágr to bude mít mezi lepšími se mladíky zase o něco těžší, ale stále by měl hrát výraznou roli. Zato Jakuba Kindla čeká boj o základní sestavu.

Praha – Kdyby Jaromír Jágr trávil léto na pustém ostrově bez spojení s civilizací, čekal by ho po příjezdu na stadion Panthers menší šok. Floridský klub má nové logo, dresy, generálního manažera i hráče, konkrétně jich je osm.

Florida ukázala nové logo i dresy. Jágr a spol. vzdají hold armádě Florida ukázala nové logo i dresy. Jágr a spol. vzdají hold armádě Čtěte zde

Majitel Vincent Viola zůstává, ovšem s tím rozdílem, že chce dokráčet dál než do prvního kola play off. "Dal nám tři roky na to, abychom vyhráli Stanley Cup," prozradil strůjce mužstva Tom Rowe deníku The Sun-Sentinel.

Generální manažer, jenž nahradil Dalea Tallona (ten povýšil na pozici prezidenta), se ihned dal do práce. Po pár týdnech téměř zaplnil místo pod platovým stropem.

Prodloužení smlouvy si vysloužili mladé opory mužstva – Reilly Smith (5 let s průměrnou gáží 5 milionů dolarů), Vincent Trocheck (6 let, 4,75 milionu) a Aaron Ekblad (8 let, 7,5 milionu).

Florida napnula rozpočet

Nikdo v historii Panthers ještě nedostal tak vysoký kontrakt jako 20letý obránce Ekblad. "Chceme kolem něj postavit tým na hodně dlouhou dobu, to není žádné tajemství," řekl manažer Rowe.

Nezůstal však u podepisování vlastních hokejistů. Z Buffala výměnou přivedl Marka Pysyka, z Colorada Reta Berru, z Vancouveru Jareda McCanna a z Rangers Keitha Yandlea, jehož si následně pojistil velkolepou sedmiletou smlouvou s průměrným výdělkem 6,35 milionu dolarů.

Na trhu volných hráčů Rowe ulovil Jonathana Marchessaulta (2 roky, 750 tisíc), Coltona Scevioura (2 roky, 950 tisíc), Jasona Demerse (5 let, 4,5 milionu) a Jamese Reimera (5 let, 3,4 miliony).

NHL 2015: Aaron Ekblad Až se Aaronu Ekbladovi rozběhne osmiletá smlouva, bude v průměru brát 7,5 milionu ročně. To Jágr si v příští sezoně v základu vydělá 4 miliony. | Foto: Reuters

Z dlouhodobých opor utekl pouze 37letý bek Brian Campbell, jenž za dva miliony na rok kývl Chicagu. Na Floridě by sice dostal víc než dvakrát tolik, jenže chtěl zpět na milované místo, odkud pochází jeho manželka.

Panthers se každopádně vrátí mezi mantinely papírově silnější. S napěchovaným rozpočtem a o rok zkušenějšími mladíky. Jágra, který v průběhu sezony oslaví 45. narozeniny, čeká opravdu hodně práce, aby znovu kraloval týmové produktivitě.

"Možná bude trochu problém, že nebudu dostávat tolik času na ledě," prohlásila nedávno slavná osmašedesátka. "Prostor dostanou mladší, perspektivní hráči. Na druhou stranu záleží i na mně. Budu muset hrát každý zápas, jako kdyby byl můj poslední."

Kindlovi hrozí pád na farmu

Zatím se však čeká, že Jágr znovu spojí síly s hvězdnými mladíky Aleksanderem Barkovem a Jonathanem Huberdeauem. Změny pocítí spíš třetí a čtvrtý útok.

Možná sestava Floridy v nadcházející sezoně

Huberdeau - Barkov - Jágr
Jokinen - Trocheck - Smith
McCann - Bjugstad - Sceviour
Marchessault - MacKenzie - Shaw

Yandle - Ekblad
Matheson - Demers
Pysyk - Petrovic

Luongo
Reimer

To obranný val se přeskupí celý. Vedle Ekblada, Yandlea a Demerse by měl poprvé dostat velkou roli 22letý Kanaďan Michael Matheson. Ještě letos hrál na farmě, ale poté se stal nejlepším obráncem světového šampionátu v Rusku. A protože na zbylá dvě místa myslí minimálně čtyři beci, může se stát, že Jakub Kindl spadne do záložního týmu.

Brankářskou jedničkou Floridy zůstává Roberto Luongo, jenže start sezony nestihne, protože má za sebou operaci kyčle. "Nechceme na něj tlačit. Rehabilitace mu jde opravdu dobře, ale chceme si být jisti, že všechno děláme správně," podotýká Tom Rowe.

Luonga proto zkraje ročníku zastoupí James Reimer, který si v Torontu občas říkal o post jedničky. Na střídačce pak bude připravený Švýcar Reto Berra.

Ačkoliv strůjce týmu Rowe může mít v hlavě ještě další tahy, většinu práce už má nejspíš za sebou. A že jí bylo. Zdá se, že Florida teď může českého fanouška zaujmout nejen díky Jaromíru Jágrovi.

reklama