reklama

Nejlepší brankář planety? Chytí ku*** všechno, chválí Price Jágr. Žasnou i další

Carey Price zřejmě prožívá vrchol kariéry. Carey Price zřejmě prožívá vrchol kariéry. autor: ČTK
Loni ho zastavilo nešťastné zranění, ovšem letos brankář Carey Price znovu oslňuje senzačními statistikami, a tak může myslet na další balík individuálních cen. Díky Priceovi válí i Montreal, dřív přitom uvažoval o tom, že vytáhlého Kanaďana vymění.

Praha – "Donald Trump může jednoduše ušetřit tím, že na hranici postaví Careyho Price." Mnozí po volbě amerického prezidenta vtipkují, že kanadská brankářská hvězda by mohla vítěznému kandidátovi nahradit dříve slibovanou zeď na hranici s Mexikem.

Price zkrátka (téměř) nic nepropustí. Ve 29 letech je možná nejlepším gólmanem planety, což nedávno stvrdil tím, že zkraje nového ročníku NHL vytvořil ceněný rekord – vyhrál prvních deset zápasů, do nichž nastoupil.

Dohráno. Podívejte se, kdo postoupil do bojů o Stanley Cup a komu končí sezona Dohráno. Podívejte se, kdo postoupil do bojů o Stanley Cup a komu končí sezona Prohlédněte zde

"Je úžasný. Připadá mi, že je pro něj všechno snadné. I když třeba není v ideálním postavení, dokáže v pohodě udělat zákrok," řekl stanici Sportsnet Dominik Hašek, jenž dříve také děsil vyhlášené střelce.

"Chytí ku*** všechno," hledal mezi oběma brankáři podobnosti Jaromír Jágr. "Jsou na místě ještě dřív, než vůbec vystřelíte, což je pro sebevědomí útočníků dost zabijácké."

Vedení ho podrželo na úkor Haláka

Montreal díky Priceovi vládne ligové tabulce, dříve přitom uvažoval, že ho vymění. V play off 2010 prošli Canadiens až do finále konference, ale ne díky vytáhlému Kanaďanovi. Místo něj zářil 24letý Slovák Jaroslav Halák, který si do budoucna hlasitě řekl o pozici týmové jedničky. Jenže tou měl původně být o dva roky mladší Price.

Jaroslav Halák Jaroslav Halák v Montrealu zářil, přesto ho klub vyměnil. Foto: Reuters

Generální manažer Pierre Gauthier vyřešil rébus hned v létě. Hrdinu Haláka poslal do St. Louis za forvardy Larse Ellera a Iana Schultze (ten za Montreal nikdy nenastoupil), čímž naštval velkou část fanoušků. "Ostuda! Noční můra! Apríl v červnu!" soptili. Na odchodu by radši viděli Kanaďana, rozhořčila je i chabá hráčská protihodnota.

Price, pětka draftu 2005, byl rázem pod ještě větším tlakem. Když na úvod přípravy vyhořel proti Bostonu, diváci ho vypískali. Ještě v té samé sezoně však pronikl na Utkání hvězd a náročné publikum přivábil na svou stranu.

Jako Hašek v 90. letech

Teď se fanoušci Montrealu neodváží říct, že by manažer Gauthier učinil špatné rozhodnutí. Zatímco Halák po několika dalších výměnách ztratil lesk, Price se stal možná nejlepším brankářem na světě, což dokládá řada střípků…

Nylander o Jágrovi: Rozdíl 24 let je neskutečný, on je ale pořád skvělý hráč. Prostě legenda Nylander o Jágrovi: Rozdíl 24 let je neskutečný, on je ale pořád skvělý hráč. Prostě legenda Čtěte zde

– Když trenér Kanady Mike Babcock povolal na nedávný Světový pohár dva poslední vítěze Vezinovy trofeje (Price a Holtbyho), měl hned jasno, že jedničkou bude Price. Nepochyboval o tom ani Braden Holtby.

– Když Price z minulého ročníku brzy vyřadilo zranění kolena, Montreal po skvělém startu upadl do hluboké krize. Z prvních 16 zápasů bez brankářské superhvězdy vyhrál pouhé čtyři.

Dlouhán narozený ve Vancouveru kraluje od olympijské sezony většině brankářských statistik. Díky úspěšnosti zákroků 94,8 procent patří k nejlepším také letos, a tak může myslet na další balík individuálních cen. V předminulém ročníku, kdy byl zdravý, posbíral hned čtyři (nejlepší brankář, nejnižší průměr obdržených gólů, nejužitečnější hráč podle novinářů i hráčů).

Brankáři s nejvyšší úspěšností zákroků od sezony 2013/14:

Zápasy Výhry Úsp. zákroků Prům. ink. gólů Nuly
C. Price 148 98 93,2 % 2,09 19
T. Rask 204 111 92,4 % 2,26 17
C. Schneider 185 76 92,4 % 2,15 12
C. Talbot 129 62 92,3 % 2,32 13
C. Crawford 188 107 92,2 % 2,29 13

"Máte tady hodně skvělých gólmanů, ale Carey každý večer působí tak, že ho prostě nemůžete překonat. Po technické i mentální stránce je momentálně nejlepší na světě," řekl oficiálnímu webu NHL José Théodore, bývalý brankář a nyní analytik. "Pokud je zdravý, má na tým stejný vliv jako Dominik Hašek na Buffalo v 90. letech."

Kanadské ikoně chybí k Haškově dokonalosti "jen" Stanley Cup.

reklama