reklama

Lauko jako černý kůň draftu NHL. Radil jsem Rangers, ať hlavně neberou tebe, slyšel od Chytila

Jakub Lauko Jakub Lauko autor: ČTK
Útočník chomutovských Pirátů Jakub Lauko patří k černým koním nadcházející dražby talentů v zámořském Dallasu.

Praha - Draft patří k největším atrakcím hokejové NHL. A jeho účastníci se v průběhu ročníku chtě nechtě ocitnou na pomyslné horské dráze, což poznal také Jakub Lauko.

Ještě než odstartovala sezona, byl český forvard často pasovaný do prvního kola, tedy mezi nejlepších 31 hráčů. Později se však podle některých žebříčků propadl hluboko do třetího. Během roku zanechal slušný dojem - pravidelně hrál za áčko Pirátů a postoupil do semifinále mistrovství světa s osmnáctkou i dvacítkou.

Teď společně s rodiči, agentem a další nadějí Martinem Kautem míří do Dallasu, dějiště letošního draftu, a přemítá, kdy půjde na řadu. Podle posledních odhadů by měl projít druhým kolem.

Podobné prognózy loni slyšel Filip Chytil. A nakonec díky zájmu Rangers skončil na parádním 21. místě. Vyletět vzhůru může rovněž Lauko, podle tipu deníku USA Today si ho Detroit stáhne z 30. příčky. "Rychlík, který dokáže rozhodovat zápasy," popisuje 18letého Čecha známý novinář Kevin Allen.

"Přál bych si pozici na začátku druhého kola, případně na konci prvního, kdyby to vyšlo," říká Lauko v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Ale je to loterie. Když to řeknu blbě, někdo se může zbláznit a vzít mě dřív. Nebo se můžu hodně propadnout."

Chytila, jenž se loni umístil nečekaně vysoko, jste před pár dny potkával na kempu reprezentační dvacítky v Salcburku. Řešili jste spolu draft?

S Filipem se znám už delší dobu. Ze srandy říkal, ať mě hlavně nevezmou Rangers. Že už jim to radil. Jinak i pro mě bylo překvapení, jak Filip v draftu vyletěl nahoru. Uvidíme, jak dopadnu já. Těším se.

Mimochodem, jak na vás v Salcburku působil Patrik Eliáš v roli asistenta trenéra?

Je vidět, že ještě nedávno hrál hokej. Pořád je aktivní. I mimo tréninky jsme viděli, jak běhá nebo jezdí na kole. Na ledě se nám snaží dávat rady, říká nám poznatky ze svojí kariéry. Mně osobně radil při střelbě. Je dobře, že svaz angažoval takovou personu.

Zpět k draftu. Berete ho jako formalitu, nebo jde o důležitou událost v tom smyslu, že čím výš se umístíte, tím větší péči vám klub věnuje?

Těžko říct. Když budu třeba první volba nějakého týmu, tak asi dostanu větší šanci. Ale není to pravidlo. Velkým příkladem je pro mě Ondra Kaše, který prošel draftem až v sedmém kole a letos byl druhým nejlepším střelcem Anaheimu. 

Jakub Lauko

Odchovanec Chomutova odehrál v minulé sezoně za áčko Pirátů celkem 48 zápasů, v nichž nasbíral 12 bodů (4+8). Vytáhl se na mistrovství osmnáctek v Rusku, kde v sedmi utkáních získal šest bodů (3+3). Skauty uhranul rychlostí, pracovitostí a zodpovědností směrem dozadu.

Čtete, jak vás na internetových zdrojích hodnotí skauti? Googlujete se?

Nevyhledávám to. Někdy to na mě samozřejmě vyskočí, když projíždím sociální sítě, takže se kouknu. Ale velkou váhu tomu nedávám. A různé komentáře beru jako názory zvenčí, moc se o ně nezajímám.

Vaším cílem je pochopitelně NHL, ale i tak - kde byste vyloženě chtěl hrát a kam by se vám naopak moc nechtělo?

Když mi bylo sedm osm let, chtěl jsme hrát za Anaheim. V posledních letech ale oblíbený tým ani nemůžu mít. Žádné vysněné místo nemám. Nevím ani o týmu, kam bych nechtěl. Každý klub je specifický, ale všude se můžu dostat do prvního týmu.

Na Scouting Combine, kde probíhají testy před draftem, jste mluvil s 29 kluby, chyběl vám akorát Dallas a Rangers. Kolik času takové kolečko zabralo?

S kluky z Česka jsme přiletěli v sobotu pozdě večer. V neděli jsme měli volno a pak byly pohovory. V pondělí jsem jich měl sedm, v úterý sedm, ve středu šest plus psychotest od Washingtonu, ve čtvrtek pět a v pátek čtyři. Pohovor většinou trval dvacet minut, někdy déle. 

Lauko před Zadinou, Kautův problém se srdcem, vtípky o shybech. NHL testovala mladíky Lauko před Zadinou, Kautův problém se srdcem, vtípky o shybech. NHL testovala mladíky Prohlédněte zde

Padla i otázka, co byste dělal jak šéf NHL. Koho zrovna tohle napadlo?

Byl to Washington. Tahle otázka mě jako jediná zaskočila. Navíc jsem na ni měl asi deset vteřin. Jinak se otázky většinou týkaly rodiny, mě jako osobnosti, mě jako hokejisty. Pak už bylo docela lehké odpovídat.

Potkal jste nějaké osobnosti, které jste předtím znal jen z televize? Jací zástupci klubu s vámi většinou mluvili?

Šéf skautingu, někdy i generální manažer. Třeba u Islanders jsem se docela lekl, když jsem po příchodu do místnosti viděl Loua Lamoriella. Taky jsem potkal Chrise Prongera, sranda byla s manažerem Floridy Dalem Tallonem. Obecně ty pohovory probíhaly z pětadevadesáti procent v uvolněnější náladě. Občas jsem prohodil nějaký vtip.

Z devíti Čechů na Scouting Combine jste asi nejlépe zvládl fyzické testy. Připravoval jste se na ně?

Na přípravu jsem moc času neměl, nějak na začátku května jsme přijeli z mistrovství osmnáctek. A já měl dva týdny volno, dělal jsem akorát školu. Trošku jsem začal trénovat až v dalších dvou týdnech. Ale skoky, přítahy nebo bench-press, to jsou disciplíny, na které si věřím. Vím, že mi jdou. 

V uplynulé sezoně jste prošel do semifinále světového šampionátu s osmnáctkou i dvacítkou. Co řadíte výš?

Asi osmnáctku. Potom, co jsme odehráli skoro hrůzostrašnou skupinu, tak jsme se ve čtvrtfinále s Kanadou neskutečně kousli a jako ročník odehráli jeden z našich nejlepších zápasů. Na dvacítkách jsme podle mě měli našlapanější tým. 

V kategorii osmnáctiletých jste coby bodový lídr týmu hodně mluvil s médii. Bral jste si slovo i v kabině?

Když to řeknu blbě, tak my, kteří toho máme trošku víc odehráno, jsme se snažili ostatní povzbudit. Pokud se hraje špatně, je třeba si říct, že to stojí za nic.

Co jste si řekli mezi skupinou a play off? Že ve čtvrtfinále porazíte Kanadu, nečekal asi nikdo.

Důležitý byl poslední zápas ve skupině proti Finsku. První třetinu jsme odehráli slušně, ale ta druhá byla strašná, vůbec nejhorší, co jsem v životě zažil. Ve třetí třetině už jsme začali hrát hokej, který jsme si odnesli do čtvrtfinále. Bojovali jsme, blokovali střely. Potvrdili jsme si, že tenhle hokej funguje. A že ho hrát umíme.

Zatím nemáte smlouvu na další sezonu, protože čekáte, jak dopadne draft. Jaké možnosti vyhlížíte?

Chtěl bych zůstat v seniorském hokeji, což jsem říkal i týmům na pohovorech. Kdyby vyšla farma, tak bych se rozhodoval mezi ní a Chomutovem. Ale počkám, jak dopadne draft, abych věděl, co po mně v klubu budou chtít.

Nejvýše draftovaný Čech za 18 let? Možná ne. Zadina podle experta padá z top pětky Nejvýše draftovaný Čech za 18 let? Možná ne. Zadina podle experta padá z top pětky Čtěte zde
reklama