reklama

Přeplacení hokejisty jako pomsta. NHL se baví "dětinským krokem z pralesní ligy"

Zůstane Jesperi Kotkaniemi v Montrealu? Zůstane Jesperi Kotkaniemi v Montrealu? autor: Reuters
Před dvěma roky ji chtěl Montreal "okrást". Teď mu hokejová Carolina vrací úder stejnou mincí a i s úroky. Kanadský klub je v úzkých. Buď přijde o nadějného Fina Jesperiho Kotkaniemiho, nebo přetáhne platový strop o miliony dolarů.

Carolina nabídla Kotkaniemimu tzv. offer sheet, tedy kontroverzní smlouvu určenou chráněnému volnému hráči z cizího klubu, v tomto případě Montrealu.

Za poslední dekádu zažila NHL jen čtyři takové nabídky. Je jich extrémně málo, protože mnozí generální manažeři nechtějí kolegům "lézt do zelí". A když se přece jen někdo odváží a uspěje, "okradený" tým získá kompenzaci v podobě voleb v draftu podle výše hráčovy nové smlouvy.

Dva roky nazpět chtěl Montreal ulovit centra Sebastiana Aha z Caroliny a nabídl mu pětiletou smlouvu s ročním platem téměř 8,5 milionu dolarů. Spoléhal na to, že Hurricanes nebudou mít dost hotovosti na tučné bonusy v prvních letech kontraktu. Kdyby uspěl, musel by za Aha poslat volbu v prvním, druhém a třetím kole draftu.

Carolina však nabídku dorovnala, takže z přestupu sešlo, a teď přišla s odplatou.

Jednadvacetiletému Kotkaniemimu naservírovala roční smlouvu ve výši asi 6,1 milionu, což centr s radostí přijal. Bude totiž pobírat stejný plat jako ofenzivní hvězdy Brad Marchand nebo Mark Scheifele, přestože v minulé sezoně nasbíral jen 20 bodů (5+15) v 56 zápasech a ani předtím nijak nezářil. Reálně mohl být rád za třímilionovou gáži.

NHL 2017/18: Sebastian Aho Montreal chtěl před dvěma roky ulovit Sebastiana Aha, ale ten zůstal v Carolině, kde stále patří k největším hvězdám. Foto: ČTK

Na první pohled nesmyslný kontrakt dostává Montreal do úzkých. Generální manažer frankofonního klubu Marc Bergevin teď nemůže učinit jednoznačně správné rozhodnutí. 

Buď přijde o trojku draftu Kotkaniemiho, který má jednou být hvězdou ligy, a ještě víc si zavaří ve středu útoku, nebo překročí platový strop tak výrazně, že bude muset podniknout další radikální změny. První možnost skýtá ještě slušnou, ale nikoliv ohromující kompenzaci v podobě první a třetí volby v draftu.

Rozhodnutí musí padnout do soboty. 

Carolina, respektive její majitel Tom Dundon, jenž podle zámořských médií s nápadem přišel, si pomstu náramně užívá. K offer sheetu připojila podpisový bonus v hodnotě dvaceti dolarů, což je jasný odkaz na Ahovo číslo dresu, a na Twitteru novinku oznámila i ve francouzštině, která v Montrealu převládá.

Ne všichni se ale baví. Komentátor Jack Todd z deníku Montreal Gazette označil offer sheet za "malicherný a dětinský krok z pralesní ligy", který "ztrapňuje celou soutěž".

"Hurricanes se zachovali jako páťáci, kteří zkoušejí, kdo načůrá do pisoáru z největší dálky, a vůbec je nezajímá, koho to pocáká," napsal také Todd.

Carolina však nezacílila na Kotkaniemiho náhodně. Už předtím o něj měla zájem, ale Montreal možnost výměny zavrhl. Proto Hurricanes zvolili offer sheet. Pokud uspějí, získají momentálně přeplaceného, ale také velmi nadějného centra, který vedle defenzivních úkolů umí brilantně tvořit hru. Jen to zatím neukazoval tak často.

Vůbec největším vítězem kontroverze je zřejmě samotný Kotkaniemi, kterého šestimilionová smlouva (přes 130 milionů korun) zajistí na zbytek života.

reklama