reklama

Vydělává "drobné", výhry neslaví. Pastrňáka a spol. krotí podivín, může předčit Roye

Jordan Binnington v dresu St. Louis. Jordan Binnington v dresu St. Louis. autor: Reuters
Protože nedává najevo téměř žádné emoce, je na sociálních sítích častým terčem vtípků. Zároveň ale Jordan Binnington ze St. Louis Blues budí respekt. Jako donedávna neznámý hokejový brankář je dva kroky od Stanley Cupu a individuálního rekordu.

Pouze čtyři nováčci v historii NHL dokázali mužstvu vychytat Stanleyův pohár. Za Montreal kdysi zazářili legendární Ken Dryden a Patrick Roy. V novém tisíciletí uchvátili Cam Ward z Caroliny a Matt Murray z Pittsburghu.

Dalším do party může být 25letý Binnington, který za stavu finálové série proti Bostonu 2:2 vyhlíží páté klání. Jestliže přidá ještě dvě výhry, bude jich mít celkově 16, čímž zmíněnou čtveřici překoná. Nutno však dodat, že Roy ani Dryden tolikrát zvítězit ani nemohli, neboť oproti dnešku zažili play off v zeštíhlené podobě.

Zajímavější je srovnání s Wardem a Murraym. Ne ani tak z pohledu výher. Zatímco oni měli už jako nováčci status budoucích hvězd, Binnington byl nedávno vcelku neznámým outsiderem.

Ještě v minulé sezoně, své páté mezi farmáři, měl kvůli velké konkurenci odejít do ECHL, kterou někteří čeští hráči označují jako hrob hokeje. Odmítl. Doug Armstrong, generální manažer St. Louis, tak otázal všech 30 klubů NHL, jestli nepotřebují gólmana na hostování. Nabídku přijal Boston, jemuž se hodila výztuž do záložního mužstva v Providence.

Binnington tak mohl chytat na prestižnější farmě. AHL v řadě ohledů předčí českou extraligu.

Vyhráno však kanadský brankář neměl. V cizí organizaci logicky sklouzl do podřadného postavení, dělal náhradníka. Byť vykazoval lepší statistiky než jednička, odchytal pouze 28 duelů.

"Chápu, že Boston rozvíjel vlastní hráče, ne ty naše," řekl Armstrong. "Podle čísel měl Jordan možná dostat víc zápasů, ale bohužel. Prošel si těžkým obdobím."

Binnington nicméně vytrval a stávající ročník už nezačal ve vyhnanství, nýbrž na první farmě St. Louis. Následně těžil z prosincové brankářské krize hlavního týmu. Náhradník Chad Johnson odešel pryč skrz listinu volných hráčů, jednička Jake Allen byl nanejvýš průměrný a dříve prominentní farmář Ville Husso výkonnostně spadl.

Klub neměl co ztratit, a tak dal šanci dříve opomíjenému muži, který začal až nečekaně dominovat.

"Kulturně necitlivé." Hrdina St. Louis čelil palbě kvůli vtipkování o burkách "Kulturně necitlivé." Hrdina St. Louis čelil palbě kvůli vtipkování o burkách Čtěte zde

"Jordan je nejlepším brankářem v lize od té doby, co do ní vstoupil," uznal Allen.

"Byl bych neupřímný, kdybych řekl, že lednové povolání Jordana, aby nás dotáhl takhle daleko, bylo součástí našeho mistrovského plánu," usmál se manažer Armstrong.

On ani jeho spolupracovníci zřejmě nečekali, že St. Louis vybojuje své první finále Stanley Cupu od roku 1970 zrovna v sezoně, která v jednu chvíli vypadala zpackaně. Jejím zachráncem číslo jedna je bezpochyby Binnington. Ve 32 kláních základní části vytlačil procentuální úspěšnost zákroků na 92,7. Získal nominaci na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka.

Teď je dva krůčky od Stanley Cupu a rekordu. Přitom bere "jen" 650 tisíc dolarů (na farmě měl kvůli dvoucestné smlouvě sto tisíc). Jeho bostonský protějšek Tuukka Rask dosahuje na průměrný plat sedm milionů, což je skoro 11krát tolik.

Stav finálové sérii je však nerozhodný 2:2.

Hrdinovi St. Louis nevyšlo pouze třetí utkání, v němž musel poprvé v NHL střídat. Poté ale spolehlivým výkonem dokázal, že ho nic nerozhází. Na ledě drtivou většinu času působí nesmírně klidně, médiím s kamenným výrazem předhazuje co nejstručnější odpovědi. Navenek neslaví ani velká vítězství. Až se fanoušci Blues musí ptát, jestli by vybouchl radostí alespoň při výhře Stanleyova poháru.

Takhle Binnington "slavil" postup do ligového finále:

Když Patrick Maroon rozhodl ve druhém prodloužení o postupu St. Louis do konferenčního finále, Binningtona to příliš nevzrušilo:

Pohled na střídačku Blues po gólu v prodloužení druhého finále proti Bostonu:

Když se reportér po několika těsných únorových výsledcích ptal Binningtona, jestli někdy pociťuje nervozitu, brankář reagoval: "Vypadám nervózní?"

"Ne," odpověděl novinář.

"Tak vidíte."

reklama