reklama

"Kulturně necitlivé." Hrdina St. Louis čelil palbě kvůli vtipkování o burkách

Jordan Binnington v dresu St. Louis. Jordan Binnington v dresu St. Louis. autor: ČTK
Překvapivě výkonný nováček Jordan Binnington má být esem hokejového St. Louis v boji o Stanley Cup. Krátce před sérií s Winnipegem však na kanadského brankáře vyplavala ze sociálních sítí "kontroverzní" minulost.

Binnington čelil při vyčkávání na play off NHL nepříjemné situaci. Musel odpovídat na otázky ohledně tweetů, které už dávno vypustil z hlavy. Veřejnosti je připomněl novinář Paul Gackle, winnipežský rodák, jenž většinou píše o San Jose Sharks.

"Narazil jsem na šest let staré tweety Jordana Binningtona, které jsou kulturně necitlivé," napsal Gackle. "Jsem překvapený, že jsem o nich ještě neslyšel. Kdyby chytal u Sanfranciského zálivu, dostal by pořádně za vyučenou."

Zprávu takřka okamžitě rozšířil deník Winnipeg Free Press, který Binningtonovy dávné příspěvky označil za kontroverzní. Většinou se týkaly burek, oděvu, který v souladu s některými výklady islámu zakrývá ženu včetně jejího obličeje.

"Když jsou na letišti lidé v burce, jak ostraha podle pasu vlastně pozná, jestli jsou to oni? To mi fakt řekněte," napsal Binnington coby člen juniorského Owen Soundu. Vzápětí přihodil: "Pokud ještě nejste dost staří a nervózně jdete do baru, vezměte si tu zatracenou burku. Nedokážu si představit, že se vás vyhazovač začne trapně vyptávat."

O rok a půl později, už jako farmář z AHL, vypustil další "kontroverzní" tweet: "Hele, taxikáři, asi bych radši poslouchal rádio než to, jak cizí řečí mluvíš do mobilu."

Novinku posléze přebrala další velká média včetně stanice CBS či listu USA Today. Binnington tak musel odpovídat na nehokejové otázky.

"Už je to dávno. Jako teenager jsem si prostě trochu sarkasticky zavtipkoval," zdůvodňoval své tweety, načež zopakoval: "Byl jsem teenager. Život je o tom, že se učíte, rostete jako člověk. Teď jsem tady od toho, abych odchytal nějaké zápasy."

Zámořskou ligu případ nevzrušil. "Jde o pět let staré příspěvky na sociální síti od hráče, který u nás tou dobou ani nehrál," prohlásil zástupce komisaře NHL Bill Daly. "Ačkoliv nepřehlížíme veřejné komentáře, které pro někoho můžou být necitlivé, v tomto případě nevíme, z jakého důvodu bychom měli podniknout reakci."

U veřejnosti zpráva rezonovala, ale ve většině případů jinak, než zřejmě předpokládal novinář Gackle. Mnozí diskutující, například na serveru Yahoo!, nechápali, proč někdo vytahuje roky staré tweety. Jiní upozorňovali na přecitlivělost nebo podotýkali, že brankářovy staré myšlenky jsou vlastně trefné.

Vlna nečekané pozornosti 25letého Binningtona nerozhodila. Zkraje play off exceloval. Ve třetím klání sice od Winnipegu šestkrát inkasoval, ale St. Louis v sérii stále vede 2:1 a v noci na středu hraje doma.

St. Louis slaví Stanley Cup, Boston zůstal pod vrcholem. Projděte si výsledky NHL St. Louis slaví Stanley Cup, Boston zůstal pod vrcholem. Projděte si výsledky NHL Prohlédněte zde

Nikdo nepochybuje o tom, že Binnington opět nastoupí. Hlavně on zachránil týmu sezonu. Z party, která pod čarou postupu sbírala hlavně porážky, udělal černé koně play off.

Ke zrodu nečekaného hrdiny s ročním platem 650 tisíc dolarů přispěla prosincová brankářská krize St. Louis. Náhradník Chad Johnson odešel pryč skrz listinu volných hráčů, první gólman Jake Allen byl nanejvýš průměrný a dříve prominentní farmář Ville Husso výkonnostně spadl.

Binnington rychle získal status klubové jedničky. Ze 30 zápasů NHL, do nichž naskočil od začátku, si odnesl jen pět porážek v základní hrací době. Procentuální úspěšnost zákroků vytlačil na 92,7. Podle prognóz by měl proniknout do tříčlenné nominace na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka. Vítězem kvůli skromné porci odchytaných duelů nejspíš nebude, ale stejně si může gratulovat.

Když v předminulé sezoně, ve svém čtvrtém roce na farmě, ztratil pozici jedničky, viděl budoucnost pesimisticky. "Pomyslel jsem si, že tohle je možná můj konec v St. Louis," vzpomínal pro CBC.

Na propad zareagoval letní dřinou. Sám sobě přiznal, že ne vždycky trénoval nadoraz. "Pokud v kariéře nejste tam, kde byste chtěli být, a neděláte svou rodinu hrdou tak, jak byste mohli, dost vás to zasáhne," řekl Binnington.

Po procitnutí úspěšně hostoval v záložním týmu Bostonu, další rok si vzal od Hussa zpátky post farmářské jedničky. A teď už s vyhlídkou na razantní zvýšení platu válí mezi nejlepšími.

reklama