reklama

Největší výměna od přesunu Jágra. Karlsson rozzáří San José, Thornton zaklel radostí

2017 NHL All Star Game: Erik Karlsson, Ottawa 2017 NHL All Star Game: Erik Karlsson, Ottawa autor: Reuters
Přesun Karlssona do San José je podle stanice TSN největší výměnou od roku 2001, kdy Jaromír Jágr opustil Pittsburgh.

Praha - Měsíce spekulací jsou u konce. Jeden z nejlepších hokejových obránců Erik Karlsson míří z Ottawy do San José, což mění rozložení sil v NHL. Sharks, za něž nastupuje i Tomáš Hertl, značně posílili svou šanci na Stanleyův pohár.

Karlsson zapadne v Kalifornii mezi hvězdné beky Brenta Burnse a Marca-Édouarda Vlasica. Tahle trojka v uplynulé sezoně nasbírala 161 bodů, o dost více než všichni čeští obránci za poslední dva roky.

San Jose už na Twitteru sebevědomě zašermovalo slovy: "Můžou tenhle rok vyhrát Norrisovu trofej (cena pro nejlepšího beka ligy, pozn. red.) tři hráči?"

Nadšení fanoušků Sharks přetrvává i po zveřejnění všech okolností výměny. S Karlssonem míří do Kalifornie ještě útočník z farmy Francis Perron. Opačným směrem putuje centr Chris Tierney, solidní zadák Dylan DeMelo, devatenáctka předposledního draftu Josh Norris, nadějný Lotyš Rudolfs Balcers a plno zbraní do draftu.

Konkrétně Ottawa získala volbu ve druhém kole 2019 a v prvním kole 2019, nebo 2020 (pokud Sharks projdou do play off, tak 2020).

Jestliže Karlsson v San Jose prodlouží smlouvu, dostanou Senators ještě výběr ve druhém kole 2021 (nakonec z toho může být i první kolo, pokud Sharks postoupí do příštího finále). Další volbu v prvním kole může Ottawa získat v případě, že 28letý Švéd skončí po výměně ve Východní konferenci.

Dřív bary, teď videohry. Hvězdy NHL propadly návykové střílečce a znepokojují šéfy Dřív bary, teď videohry. Hvězdy NHL propadly návykové střílečce a znepokojují šéfy Čtěte zde

Seznam položek za možná nejlepšího ofenzivního obránce na světě je dlouhý a trochu složitý, ale ne extra cenný. San José nemuselo poslat pryč Hertla ani Tima Meiera. Někteří škodolibě připomínají, že Karlsson vlastně vyšel levněji než podstatně méně hvězdný Adam Larsson, za něhož Edmonton před lety obětoval Taylora Halla.

Také je ale nutné podotknout, že Karlssonovi za rok vyprší smlouva. Sharks sice věří, že vyjednají novou, ale jistotu nemají.

"Je extrémně vzácné, že hokejista takového kalibru je k mání," řekl k nové akvizici generální manažer San Jose Doug Wilson. "Hodně se používá slovo 'elitní', ale Erikovo nadání a schopnosti zapadají do téhle definice jako u málokoho jiného."

Veterán Joe Thornton, jenž spolupráci s klubem prodloužil o další rok, zhodnotil trejd přímočařeji. "Je to k--va fantastické!" napsal jednomu z novinářů.

Podle kanadské stanice TSN je čtvrteční výměna tou nejvýznamnější od roku 2001, kdy Jaromír Jágr odešel v nejlepších letech z Pittsburghu do Washingtonu.

Zatímco Shakrs jsou nadšení, že v honu na Karlssona trumfli Dallas či Vegas, fanoušci Ottawy upadají do ještě větší deprese. Opět pálí do neoblíbeného majitele Eugena Melnyka, který dal k odchodu kapitána týmu svolení už v únoru. "Tehdy jsme se sešli. A u Erika jsme si slibovali, že za něj při možné přestavbě dostaneme nejvyšší protihodnotu," prozradil generální manažer Pierre Dorion.

Karlsson o výměnu nikdy nepožádal. Zároveň ale nedostal finančně odpovídající nabídku na prodloužení smlouvy. A Senators, kteří momentálně nemají peněz nazbyt, nechtěli dopustit, aby o švédského mága přišli bez náhrady.

"Udělali jsme správné rozhodnutí. Je dobré pro všechny zúčastněné," myslí si Dorion. "Dostali jsme se do bodu, kdy to nešlo řešit jinak."

Karlsson opouští hlavní město Kanady jako třetí nejproduktivnější hráč v historii Senators. Byť opakuje, že nikdy odejít nechtěl, podvědomě možná cítí, že je čas na změnu. Poslední rok v Ottawě totiž protrpěl i v osobním životě. Oplakával syna Axela, který se narodil mrtvý, a spolu s manželkou Melindou čelil kyberšikaně, za níž měla stát přítelkyně (dnes už bývalého) ottawského forvarda Mikea Hoffmana.

"Monika Caryková opakovaně prohlásila, že mému nenarozenému dítěti přeje smrt," uvedla Karlssonová. "Také projevila přání, abych zemřela i já a aby někdo mému muži ukončil kariéru." Smutná kauza, kterou obě strany řeší právně, zatím nemá vyústění.

Jedna éra Senators každopádně skončila. Ve čtvrtek si Karlsson potřásl rukou se všemi přítomnými novináři a opustil tiskovkou konferenci k megavýměně.

Po posledním domácím utkání minulé sezony si Karlsson schoval puk. Zřejmě tušil, co může v létě nastat:

reklama