reklama

Kartička za všechny peníze. Gretzky v dresu Oilers stál víc než milion dolarů

Sběratelská kartička s hokejovou legendou Waynem Gretzkým z jeho nováčkovské sezony v NHL se prodala v online aukci za 1,29 milionu dolarů (28 milionů korun). To znamená nový rekord, dosud nikdy cena za takový hokejový suvenýr nepřesáhla hranici milionu dolarů.

Kartička z roku 1979, kdy nejlepší hokejista všech dob zahájil v dresu Edmontonu kariéru v NHL, změnila majitele po čtyřech letech a její hodnota se téměř ztrojnásobila. Dosavadní majitel ji tehdy získal za 465.000 dolarů a i to bylo maximum. V roce 2011 byla stejná relikvie prodána za 95.000 dolarů, což tehdy rovněž představovalo rekord.

Sběratelská kartička zobrazující suverénně nejproduktivnějšího hráče NHL v dresu Oilers je jedním z pouhých dvou exemplářů, které znalci mezi více než 5000 existujícími kopiemi ocenili nejvyšším možným stupněm zachovalosti.

Aukční síň Heritage Auctions i proto předvídala, že její hodnota přesáhne poprvé milionovou hranici. "Tahle přes 40 let stará kartička přežívá v perfektním stavu a sběratelé po ní prahnou, protože je to to nejlepší z nejlepšího," konstatoval představitel aukční síně Chris Ivy.

reklama