Kempný pokračuje ve skvělé formě, dvěma góly podpořil velký obrat Washingtonu

Aktualizováno 26. 10. 2019 9:51
Obránce Michal Kempný se podílel v pátečním utkání NHL dvěma góly na obratu Washigtonu, který prohrával ve Vancouveru 1:5, ale zvítězil 6:5 po nájezdech.
Michal Kempný si drží od návratu po zranění skvělou bilanci jednoho bodu na zápas. | Foto: Reuters

Devětadvacetiletý hokejista vstřelil v soutěži dvě branky v jednom utkání poprvé a jeho spoluhráči Jakub Vrána a Radko Gudas podpořili výhru jednou asistencí. Pavel Zacha dal druhý gól v sezoně, ale nezabránil prohře New Jersey 3:5 s Arizonou. Tomáš Hertl asistoval u jediné branky San Jose, které podlehlo v Torontu 1:4.

Washington brzy vedl, když Vrána našel před brankou osamoceného Jevgenije Kuzněcova. Vancouver v rozmezí 6. až 35. minuty otočil na 5:1, ale už ve 48. minutě bylo vyrovnáno. Tři desetiny před koncem druhé třetiny skóroval Kuzněcov po přihrávce Radka Gudase v zápase podruhé a ve třetí části snížil Lars Eller v oslabení při vyloučení Vrány. Poté si vzal slovo Kempný, který dvěma střelami od modré čáry upravil skóre na 5:5. Rozstřel rozhodl Nicklas Bäckström.

První gól Michala Kempného na 4:5:

"Tohle trénuju každý den. Základem je nezasáhnout prvního hráče před sebou a trefit bránu. To je vše. Jsem šťastný, že z toho dnes padly dvě branky," uvedl Kempný, který na začátku dubna podstoupil operaci nohy a nestihl kvůli rehabilitaci prvních osm zápasů sezony. Devětadvacetiletý český obránce se ale vrátil po dlouhé pauze ve formě - v pěti zápasech nasbíral pět bodů (3+2).

Washington hrál druhý zápas ve druhém dni, přesto vydoloval síly k obratu. "Zápas se nevyvíjel, jak jsme očekávali, ale jsem nadšený z toho, že jsme se nevzdali. Před začátkem třetí třetiny jsme se chtěli pokusit o obrat a jsem rád, že se to povedlo. Je to cenné vítězství," dodal Kempný, který i přes pět inkasovaných branek pochválil brankáře Ilju Samsonova. "Několikrát nás ještě podržel. Musíme mu více pomáhat," podotkl.

Druhý gól Michala Kempného na 5:5:

Kapitán Vancouveru Bo Horvat litoval, že Canucks nehráli za stavu 5:1 jednodušeji. "Zbytečně jsme včetně mě vymýšleli, jakou akci zahrát, místo toho, abychom puk nahodili do pásma. Myslím, že tím se to otočilo. Když vedete 21 minut před koncem o čtyři góly, musíte hrát chytřeji," řekl Horvat. "Ne náhodou vyhráli loni Stanleyův pohár. Mají dobré hráče a udělili nám lekci v tom, že abychom takový tým porazili, musíme hrát celých šedesát minut naplno," dodal.

Zacha se v utkání s Arizonou prosadil poté, kdy New Jersey ztratilo dvougólový náskok. Český útočník převzal na útočné modré čáře přihrávku a z levého kruhu vypálil přesně ke vzdálenější tyči. Brněnský rodák svou branku za půl minuty znehodnotil, když ho Oliver Ekman-Larsson obral v obranném pásmu Devils o puk a vyrovnal. Nerozhodný stav zlomil Barrett Hayton na začátku třetí třetiny prvním gólem v NHL. Výhru pojistili Coyotes v závěru gólem do prázdné branky.

San Jose vedlo od poloviny první třetiny, když Hertl nahrál na modrou čáru Brentu Burnsovi, jehož střelu tečoval Kevin Labanc. Obránce Toronta Jake Muzzin vyrovnal dvě sekundy před koncem prostřední části a další bek Morgan Rielly v 55. minutě otočil skóre. Zbývající dvě branky přidali Ilja Michejev a Auston Matthews při hře bez brankáře. Za poražené nastoupil Lukáš Radil, který se v předchozích třech zápasech nevešel do základu.

Čtyřicetiletý útočník Patrick Marleau nastoupil symbolicky v Torontu, kde předchozí dvě sezony působil, ke svému 1500. utkání v dresu San Jose. Je sedmým hráčem v historii NHL, který odehrál tolik zápasů v jednom klubu. Statistiku vede Gordie Howe s 1687 starty za Detroit.

Posedmé za sebou prohrál Detroit, který doma podlehl Buffalu 0:2. Hlavním strůjcem výhry vedoucího týmu soutěže se stal brankář Linus Ullmark, který zneškodnil 41 střel včetně tří pokusů Filipa Hronka. Český obránce strávil na ledě téměř 24 minut, nejvíce ze všech hráčů Red Wings, a byl na ledě u obou branek. Tu první dal ve 32. minutě Jake McCabe a v úvodu třetí třetiny zvýšil v přesilové hře Sam Reinhart.

Buffalo má v čele NHL stejně bodů jako druhý Washington a v závěsu je Colorado, které i bez zraněného Mikka Rantanena zvítězilo přesvědčivě ve Vegas 6:1. Po dvou gólech vsítili Nadem Kadri a Matt Calvert. Třemi body (1+2) se v prvním utkání proti svému bývalému zaměstnavateli zaskvěl i Pierre-Edouard Bellemare, který skóroval už v první minutě a určil ráz zápasu.

NHL:

Vegas - Colorado 1:6 (1:2, 0:3, 0:1)

Branky: 19. W. Karlsson - 20. a 31. Kadri, 36. a 58. Calvert, 1. Bellemare, 28. Makar. Střely na branku: 26:40. Diváci: 18.420. Hvězdy zápasu: 1. Kadri, 2. Bellemare, 3. Makar (všichni Colorado).

Toronto - San Jose 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)

Branky: 40. Muzzin, 55. Rielly, 60. I. Michejev, 60. Matthews - 11. Labanc (Hertl). Střely na branku: 27:17. Diváci: 19.102. Hvězdy zápasu: 1. Rielly, 2. I. Michejev, 3. Muzzin (všichni Toronto).

New Jersey - Arizona 3:5 (2:1, 1:2, 0:2)

Branky: 17. Vatanen, 19. J. Hughes, 34. Zacha - 20. Schmaltz, 23. Grabner, 34. Ekman-Larsson, 42. Hayton, 59. Keller. Střely na branku: 35:17. Diváci: 14.724. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes (New Jersey), 2. Hayton (Arizona), 3. Vatanen (New Jersey).

Ottawa - NY Islanders 2:4 (1:2, 0:2, 1:0)

Branky: 8. a 48. Ennis - 13. a 18. z tr. střílení Leddy, 25. M. Martin, 27. Brassard. Střely na branku: 32:24. Diváci: 11.189. Hvězdy zápasu: 1. Leddy (NY Islanders), 2. Ennis (Ottawa), 3. M. Martin (NY Islanders).

Detroit - Buffalo 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 32. McCabe, 42. S. Reinhart. Střely na branku: 41:25. Diváci: 18.616. Hvězdy zápasu: 1. Ullmark, 2. S. Reinhart, 3. McCabe (všichni Buffalo).

Vancouver - Washington 5:6 po sam. nájezdech (2:1, 3:1, 0:3 - 0:0)

Branky: 8. a 34. Schaller, 6. Boeser, 26. E. Pettersson, 35. Virtanen - 4. a 40. Kuzněcov (na první Vrána, na druhou Gudas), 45. a 48. Kempný, 42. Eller, rozhodující sam. nájezd Bäckström. Střely na branku: 34:29. Diváci: 18.871. Hvězdy zápasu: 1. Schaller (Vancouver), 2. Kuzněcov, 3. Kempný (oba Washington).