Lauko a Pastrňák pomohli Bostonu k výhře, Krejčí se zranil

Aktualizováno 24. 9. 2019 18:08
Devatenáctiletý útočník Jakub Lauko pomohl gólem k vítězství hokejistů Bostonu v pondělním přípravném utkání před startem NHL nad Philadelphií 4:3 v prodloužení. Dvěma asistencemi přispěl k úspěchu Bruins i ofenzivní lídr David Pastrňák, který měl podíl i na vítězné brance Jakea DeBruska v čase 62:35.
Jakub Lauko (uprostřed) slaví s parťáky z Bostonu svůj gól do sítě Philadelphie
Jakub Lauko (uprostřed) slaví s parťáky z Bostonu svůj gól do sítě Philadelphie | Foto: Reuters

Dres Bostonu oblékla celá pětice českých hráčů, kteří jsou v kempu v kádru. Další z opor Bruins, centr David Krejčí, ale strávil na ledě jen minutu a 55 sekund a odstoupil v první třetině kvůli zranění v dolní části těla. Pastrňák i Krejčí hráli v přípravě poprvé.

Krejčí byl zasažen do kolena, ale podle kouče Bruce Cassidyho se nemělo jednat o nic vážného. "Zkusil hrát dál, ale pak cítil, že bude lepší na to netlačit. Nebylo to nutné. Uvidíme více zítra, ale nemyslím si, že by to bylo něco vážnějšího," prohlásil Cassidy.

Brankář Daniel Vladař chytal v dresu vítězů od začátku třetí třetiny, kdy nahradil Tuukku Raska. Z 14 střel inkasoval dvě branky. V sestavě nechyběl ani obránce Jakub Zbořil, Flyers se naopak představili bez útočníka Jakuba Voráčka.

Lauko v 10. minutě po sólovém průniku otevřel skóre. Od vlastní modré čáry projel hřiště přes dva bránící hráče a z úhlu z levého křídla překonal brankáře Briana Elliota. Ve třetím vystoupení v přípravě si odchovanec Chomutova vylepšil bilanci na dva body.

"Viděl jsem volný prostor, tak jsem zabral, jak to šlo. Vystřelil jsem nad rameno. Pdobné góly jsem dal v minulé sezoně a jsem rád, že to funguje," řekl Lauko webu Bruins.

Boston si vybral Lauka loni ve třetím kole draftu na 77. pozici a talentovaný útočník už loni v přípravě za Boston vstřelil ve dvou duelech dvě branky. Potom zamířil od juniorské QMJHL a s týmem Rouyn-Noranda Huskies vybojoval Memorial Cup.

Lauko pomohl k trofeji pro nejlepší mužstvo juniorských soutěží CHL osmi body za dvě branky a šest asistencí v pěti duelech a získal jako druhý český hokejista Ed Chynoweth Award pro nejproduktivnějšího hráče Memorial Cupu. Předtím se to podařilo v roce 2007 Michalu Řepíkovi rovněž v dresu vítězného celku Vancouver Giants.

Nejproduktivnější český hráč z uplynulé sezony NHL Pastrňák ukázal své umění po 63 sekundách druhé části. Při kombinaci s Bradem Marchandem vrátil spoluhráči z útoku ideálně puk před odkrytou branku a kanadský útočník dostal Bruins opět do vedení gólem na 2:1.

Ve 45. minutě vyrovnal Carsen Twarynski, který dopravil puk za ležícího Vladaře při tlaku Flyers před brankovištěm. Za 124 sekund inkasoval český gólman nešťastně v oslabení, když si přihrávku Connora Bunnamana srazil do vlastní branky hokejkou Trent Frederic.

V závěru třetí třetiny ale vynutil prodloužení Chris Wagner. Pastrňák si připsal druhou přihrávku v utkání u vítězné branky na 4:3. V početní výhodě čtyř proti třem se prosadil DeBrusk z dorážky po Marchandově střele.

V pěti pondělních duelech se představili ještě další dva čeští hokejisté. Útočník Filip Zadina nechyběl v sestavě Detroitu při prohře na ledě New York Islanders 2:3 v prodloužení a Ondřej Kaše hrál za Anaheim, který prohrál v Los Angeles 0:3.

V dresu Toronta měl do duelu v Montrealu zasáhnout i český brankář Michal Neuvirth, ale kvůli pokračujícím zdravotním potížím k utkání neodcestoval. Jednatřicetiletý odchovanec Ústí nad Labem byl po skončení dvouleté smlouvy s Philadelphií v kempu Maple Leafs na zkoušce, kterou klub dnes ukončil.

Neuvirth nastoupil jen v sobotu při prohře v Buffalu 3:5, kdy odchytal 40 minut a z 22 střel inkasoval dvakrát. "Neuvy se necítil, takže s námi necestoval," řekl deníku Toronto Sun trenér Toronta Mike Babcock.

Celý duel v Montrealu odchytal Michael Hutchinson a při výhře 3:0 si díky 38 úspěšným zákrokům připsal čisté konto. Právě on a Neuvirth měli kandidáty na post dvojky za Frederikem Andersenem, český gólman ze hry vypadl.

Přípravné zápasy před NHL:

Boston - Philadelphia 4:3 v prodl. (1:1, 1:0, 1:2 - 1:0)

Branky: 10. Lauko, 22. Marchand (Pastrňák), 59. Wagner, 63. DeBrusk (Pastrňák) - 13. Konecny, 45. Twarynski, 47. Bunnaman. Vladař (Boston) odchytal 22:30 minuty, inkasoval z 16 střel dvě branky a úspěšnost zákroků měl 87,5 procenta.

Montreal - Toronto 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Branky: 22. a 49. Korškov, 26. Archibald.

NY Islanders - Detroit 3:2 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 6. a 9. Eberle, 65. A. Lee - 38. Rasmussen, 47. J. Svečnikov.

Vancouver - Ottawa 6:4 (3:1, 2:2, 1:1)

Branky: 12. a 23. Pettersson, 9. J.T. Miller, 17. Edler, 40. Jordie Benn, 45. Horvat - 7. B. Ryan, 30. Anisimov, 34. Balcers, 47. Tierney.

Los Angeles - Anaheim 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 3. J. Carter, 49. D. Brown, 59. Kopitar.