reklama

"Děláš si srandu?" Frk způsobil poprask nejtvrdší střelou, překonal rekord Cháry

Martinu Frkovi naměřili v dovednostních soutěžích AHL nejtvrdší střelu. Youtube.com
Nejtvrdší střela v Severní Americe oficiálně patří českému hokejistovi. Při dovednostních soutěžích farmářské AHL všechny ohromil Martin Frk.

Do sítě poslal dělovku rychlostí přes 109,2 míle za hodinu (zhruba 175,7 kilometru za hodinu). Tím suverénně překonal dosavadní rekord AHL (169,8 km/h), který před pěti lety vytvořil Colin Miller, momentálně bek prvního týmu Buffala.

Zajímavější je, že Frk zároveň trumfl všechny střelce z letošního All Star víkendu NHL a těsně překonal absolutní zámořský rekord defenzivního obra Zdena Cháry (175,1 km/h).

"Nemůžu uvěřit, že jsem Zdena fakt překonal, protože on dokáže vypálit neskutečně tvrdě," líčil novinářům Frk.

Komentátoři byli z výkonu 26letého Čecha u vytržení. "Děláš si srandu?!" vypálil jeden z nich.

Když o rekordu informovala AHL, k číslu 109,2 dodala: "Ne, tohle není překlep."

Bretta Suttera, Frkova spoluhráče z farmy v kalifornském Ontariu, číslo vůbec nepřekvapilo. Sám poznal, co střela českého křídelníka dokáže: "Tenhle rok jsem jednu dostal přímo do hrudníku. Myslel jsem, že mám infarkt."

Frk v létě po několika letech opustil organizaci Detroitu a podepsal smlouvu s Los Angeles. V NHL však odehrál jen čtyři zápasy, v nichž třikrát skóroval. Jinak tráví čas na nedaleké farmě, kde patří k nejlepším střelcům soutěže. Zároveň je jasně nejproduktivnějším Čechem. Ve 33 kláních nasbíral 30 bodů (20+10).

Jelikož letošní All Star Classic probíhá v Ontariu, je Frk doma. I proto za rekordní dělovku sklidil hlasité ovace.

Tím, že umí tvrdě vypálit, je známý dlouhodobě. Když hrál za Detroit, po trénincích dokonce slyšel stížnosti od brankářů vlastního týmu. "Někdy mi to kluci dají trošku slíznout, protože nechtějí, abych na ně střílel tak tvrdě. Musím trošku ubírat, abych je nezranil a aby se i oni cítili dobře, protože je to trénink i pro ně," řekl kdysi v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Před dvěma roky mnohé vyděsil, neboť ranou bez přípravy trefil do krku beka soupeře Dana Girardiho.

Ne všichni brali situaci jako nešťastnou náhodu. "Frk nemá tušení, kam střílí," napsal bývalý útočník Patrick O'Sullivan. "V každém utkání někoho málem zabije. Tenhle chlap je bezpečnostní riziko."

Teď je Frk známý jako muž s nejtvrdší střelou v Severní Americe. Ke světovému rekordu se hlásí ruská Kontinentální liga. Denis Kuljaš při tamním Utkání hvězd vypálil kotouč rychlostí 177,6 kilometru za hodinu.

reklama