Montreal po vítězné šňůře narazil. Do semifinále vstoupilo lépe Vegas, má první výhru

Mattias Janmark slaví za nadšených ovací fanoušků Vegas gól, kterým pomohl v semifinále k vítězství nad Montrealem Mattias Janmark slaví za nadšených ovací fanoušků Vegas gól, kterým pomohl v semifinále k vítězství nad Montrealem autor: Reuters
Hokejisté Vegas porazili v úvodním utkání semifinálové série play off NHL Montreal 4:1. Knights vedli na začátku druhé části 2:0, poté co zvýšil obránce Alec Martinez. Jeho gól byl nakonec i vítězný. Teprve pak se prosadili i Canadiens, jimž skončila sedmizápasová vítězná série. K úspěchu domácích přispěl gólem a nahrávkou další zadák Shea Theodore, dvě asistence zaznamenal útočník Reilly Smith.

Zápas se odehrál bez českého zastoupení. Útočníci Tomáš Nosek (Vegas) i Michael Frolík (Montreal) zůstali jen mezi náhradníky. Po velmi dobrém nástupu kanadského celku, kdy se několikrát vyznamenal strážce domácí branky Marc-Andre Fleury, na jehož kontě bylo po skončení zápasu 28 zákroků, otevřel před polovinou první třetiny skóre dobře mířenou ranou od modré čáry Theodore. Uspěl i díky tomu, že gólman Carey Price měl zakrytý výhled.

Finiš Tampy přišel pozdě, reprízu loňského semifinále začali vítězně Islanders Finiš Tampy přišel pozdě, reprízu loňského semifinále začali vítězně Islanders Čtěte zde

"Byl to ve správný čas hodně důležitý gól," uvedl domácí kouč Peter DeBoer. "Soupeř vstoupil do zápasu výborně a nám se těch prvních deset patnáct minut zrovna moc nepovedlo. Zvládnout to nám ale pomohl Flower několika skvělými a důležitými zákroky," ocenil podíl zkušeného brankáře na příznivém výsledku kapitán vítězů Mark Stone.

Hosté prohrávali poprvé od čtvrtého zápasu 1. kola proti Torontu. Série 447 minut a osmi sekund, kdy neprohrávali, je ve vyřazovacích bojích NHL druhá nejdelší v historii. Rekord je i tak v držení slavného klubu, neboť tým Canadiens z roku 1960 neztrácel 488 minut a 38 sekund.

Právě Theodore pak připravil na začátku druhé dvacetiminutovky gól pro Martineze, když mu ideálně nahrál místo avizované střely. Po polovině zápasu sice snížil svým prvním gólem v play off v kariéře v NHL mladý útočník Cole Caufield, jenže už o 53 sekund později se prosadil Mattias Janmark. "Je to škoda, myslím, že jsme tam měli šance, abychom se vrátili do zápasu," litoval Caufield.

Ve třetím dějství se zapsal mezi střelce ještě i třetí ze šesti obránců vítězného týmu Nick Holden. Golden Knights se tak stali teprve druhým týmem, v jehož řadách skórovali v jediném zápase 3. kola Stanley Cupu tři beci. Před nimi se to povedlo Pittsburghu v roce 1991. Hosté nakonec neodvrátili porážku ani více než čtyřminutovou hrou bez gólmana.

Canadiens po operativním přeskupení divizí v důsledku boje s koronavirem a vytvoření jedné, v níž byla výhradně kanadská mužstva, sehráli první zápas na půdě USA od 7. března loňského roku, tedy po 464 dnech. "Pro všechny je to teď trochu nové, když hrajete s týmem, proti němuž jste nenastoupili ani jednou za celou sezonu. Je jasné, že domácí mají svou sílu, ale stejně tak ji máme i my," konstatoval trenér Dominique Ducharme.

Druhý zápas série na čtyři vítězné duely, který se bude hrát opět v Las Vegas, je na programu v noci ze středy na čtvrtek.

Semifinále play off NHL - 1. zápas:

Vegas - Montreal 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky: 10. Theodore, 23. Martinez, 33. Janmark, 51. Holden - 33. Caufield. Střely na branku: 30:29. Diváci: 17.884. Hvězdy zápasu: 1. Theodore, 2. R. Smith, 3. M.-A. Fleury (všichni Vegas).