Mrázek dotáhl Detroit jako střídající golman k vítězství, Pastrňák se znovu trefil

Aktualizováno 26. 11. 2016 10:07
Petr Mrázek během zápasu proti New Jersey nahradil v brance zraněného Jimmyho Howarda a dovedl Detroit k vítězství 5:4 po prodloužení. Českého golmana jednou prostřelil i mladík New Jersey Pavel Zacha. Trefil se také druhý nejlepší střelec celé NHL David Pastrňák, ale k bodům to Bostonu nestačilo. Gól připsali také Radek Faksa a Ondřej Palát.

New York - Po deseti dnech se postavil do brankoviště Detroitu Petr Mrázek. Český gólman nahradil v pátečním utkání NHL na ledě New Jersey ve 12. minutě za stavu 2:1 zraněného Jimmy Howarda a dovedl tým k výhře 5:4 v prodloužení. Ostravského rodáka jednou překonal Pavel Zacha. Podruhé za sebou skóroval David Pastrňák, ale byl jediným střelcem Bostonu, který podlehl doma Calgary 1:2.

Mrázek si připsal pátou výhru sezony, ale další brankářské statistiky si pohoršil. Na čtyřiadvacetiletého brankáře mířilo 16 střel, tři z nich skončily za jeho zády. Nejdříve v úvodu prostřední části inkasoval Mrázek vlastní gól, když se od brusle Jonathana Ericssona dostal puk do branky. Za 110 sekund kapituloval z hole Zachy, který střelou z levého kruhu zakončil pěknou kombinaci celého útoku.

Detroit slepenými góly otočil na přelomu druhé a třetí třetiny z 2:3 na 4:3, ale Adam Henrique poslal tečí zápas do prodloužení. V něm Mrázek zasahovat nemusel, zatímco jeho spoluhráč Mike Green v čase 63:18 rozhodl. Podle prvních informací Howard utrpěl zranění v dolní části těla. Zatím se neví, jak dlouho bude týmu chybět.

Pastrňákovi to pálí

Přestože Pastrňák vynechal pět zápasů, je s 12 zásahy na druhém místě v tabulce střelců. Havířovský rodák doklepl v 46. minutě volný kotouč na hranici brankoviště a vyrovnal na 1:1. Za 80 sekund ale udeřil na druhé straně Alex Chiasson a skóre se už poté nezměnilo.

Český útočník měl v utkání ještě další příležitosti, v jedné z nich jeho bekhendový pokus bravurně zneškodnil špičkou brusle těsně před brankovou čárou gólman Chad Johnson. "Snažil jsem se co nejvíce natáhnout a neporanit si tříslo," komentoval zákrok brankář Calgary, který byl s 35 zásahy hlavním strůjcem výhry.

Vrbata znovu uspěl s bekhendovým blafákem

Radim Vrbata z Arizony se podílel v utkání s Edmontonem na obratu z 0:2 na 3:2 po samostatných nájezdech. Mladoboleslavský rodák asistoval u úvodní branky a v rozstřelu se pak prosadil tradičním bekhendovým blafákem.

"Když ho provedu správně, je vysoká pravděpodobnost, že uspěji," uvedl Vrbata, který je v rozstřelech historicky nejlepší v soutěži: od zavedení tohoto pravidla jich proměnil nejvíce - 43. "Je důležité, když se vám v rozstřelu daří. Možná tím získáte týmu důležitý bod, který se může na konci sezony hodit," dodal.

Mezi střelce se zapsal také Ondřej Palát z Tampy Bay, která prohrála doma s Columbusem 3:5. Český útočník na začátku třetí třetiny zakončil kombinaci gólem na 3:3. Radek Faksa pomohl druhou trefou v sezoně k výhře Dallasu 2:1 nad Vancouverem, v polovině zápasu šikovnou tečí vyrovnal na 1:1. Jeho gól byl ale původně připsán Esu Lindellovi.

"Byl jsem překvapený, když jsem při vyhlašování střelce slyšel svoje jméno. Bylo zjevné, že puk zasáhl Faksa," reagoval Lindell, který si musel na premiérovou branku v NHL počkat. Ale ne dlouho, o šest minut později dal vítězný gól. "Cítil jsem kvůli němu trochu špatně. Ale já taky potřebuji góly. Jsem šťastný, že se nakonec taky prosadil," uvedl Faksa k dodatečné opravě.

Kaše skóroval neregulérně

Jen chvíli se radoval z prvního gólu v soutěži také Ondřej Kaše. Rozhodčí ale ihned rozpažili, protože puk se dostal do branky Chicaga od rukavice chomutovského odchovance. Správnost jejich verdiktu potvrdily i opakované záběry.

Trefa českého útočníka Anaheimu chyběla, neboť v průběhu utkání snížil z 0:3 jen na konečných 2:3. Kaše asistoval u první branky, poté mu nebyl uznán gól.

NHL:

Philadelphia - New York Rangers 2:3 (0:2, 0:1, 2:0)

Branky: 42. VandeVelde, 58. Gostisbehere - 14. Stepan, 15. Puempel, 33. K. Hayes. Střely na branku: 42:23. Diváci: 19.981. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Stepan (oba Rangers), 3. Voráček (Philadelphia).

Minnesota - Pittsburgh 6:2 (3:1, 2:0, 1:1)

Branky: 1. a 20. Coyle, 9. Brodin, 36. Parise, 39. Granlund, 52. Niederreiter - 14. Kessel, 46. Rust. Střely na branku: 36:36. Diváci: 19.212. Hvězdy zápasu: 1. Brodin, 2. Coyle, 3. Parise (všichni Minnesota).

Anaheim - Chicago 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

Branky: 36. Ritchie (Kaše), 49. Silfverberg - 12. Anisimov, 27. P. Kane, 36. Hartman. Střely na branku: 36:25. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane (Chicago), 2. Silfverberg, 3. Kesler (oba Anaheim).

San Jose - NY Islanders 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)

Branky: 26. Pavelski, 26. Burns, 60. Marleau - 4. Lee, 60. Leddy. Střely na branku: 28:28. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Marleau, 2. Martin, 3. Burns (všichni San Jose).

Washington - Buffalo 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky: 6. Winnik, 34. Johansson, 57. Connolly - 50. Reinhart. Střely na branku: 32:33. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer, 2. Connolly, 3. Johansson (všichni Washington).

Nashville - Winnipeg 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)

Branky: 26. a 43. Wilson, 27. a 49. Johansen, 38. Neal - 15. Byfuglien. Střely na branku: 30:23. Diváci: 17.192. Hvězdy zápasu: 1. Johansen, 2. Wilson, 3. Fisher (všichni Nashville).

Boston - Calgary 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky: 46. Pastrňák - 9. Bennett, 48. Chiasson. Střely na branku: 36:29. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Bennett (oba Calgary), 3. Schaller (Boston).

Tampa Bay - Columbus 3:5 (0:2, 2:1, 1:2)

Branky: 29. Kučerov (Palát), 39. Garrison, 44. Palát - 4. Wennberg, 9. Foligno, 30. Anderson, 45. Saad, 52. Atkinson. Střely na branku: 28:38. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Atkinson, 2. Werenski (oba Columbus), 3. Kučerov (Tampa Bay).

New Jersey - Detroit 4:5 v prodl. (1:2, 2:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 7. Moore, 25. Cammalleri, 26. Zacha, 55. Henrique - 8. a 11. Nielsen, 40. Larkin, 41. Mantha, 64. Green. Střely na branku: 19:33. Petr Mrázek odchytal za Detroit 51:47 minuty, inkasoval tři branky z 16 střel a úspěšnost zásahů měl 81,25 procenta. Diváci: 15.612. Hvězdy zápasu: 1. Green (Detroit), 2. Henrique (New Jersey), 3. Nielsen (Detroit).

Dallas - Vancouver 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky: 30. Faksa, 36. Lindell - 6. Megna. Střely na branku: 28:31. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Lindell, 2. Niemi (oba Dallas), 3. Megna (Vancouver).

Arizona - Edmonton 3:2 po sam. nájezdech (1:2, 0:0, 1:0 - 0:0)

Branky: 18. Domi (Vrbata), 49. Doan, rozhodující sam. nájezd Ekman-Larsson - 2. McDavid, 18. Larsson. Střely na branku: 41:34. Diváci: 14.950. Hvězdy zápasu: 1. Domi, 2. Smith, 3. Doan (všichni Arizona).