Mrázek v NHL vychytal Detroitu výhru, Neuvirth střídal

Aktualizováno 1. 2. 2018 8:59
Čeští brankáři Michal Neuvirth a Petr Mrázek prožili v NHL odlišné večery. Mrázek vychytal Detroitu výhru, Neuvirth naopak musel střídat.
Petr Mrázek si připsal šestou výhru sezony
Petr Mrázek si připsal šestou výhru sezony | Foto: Reuters

New York - Brankář Petr Mrázek dovedl ve středečním utkání NHL 30 zákroky hokejisty Detroitu k vítězství nad San Jose 2:1 po samostatných nájezdech. Ostravský rodák byl vyhlášen druhou hvězdou večera. U jediné trefy hostů asistoval útočník Tomáš Hertl. Nejproduktivnější český hráč Jakub Voráček nezabránil desátou trefou v sezoně porážce Philadelphie 3:5 ve Washingtonu. Všech pět branek inkasoval Michal Neuvirth.

V Detroitu museli diváci čekat na první gól až do 47. minuty, kdy se trefil domácí obránce Trevor Daley. Vyrovnání zařídil v 56. minutě forvard Kevin Labanc. V penaltovém rozstřelu rozhodl v sedmé sérii nájezdů o bodu navíc pro Red Wings útočník Justin Abdelkader. Čtvrtou prohru Sharks v řadě mohl odvrátit Hertl, ale Mrázka nepřekonal.

Parádní trefou se v nájezdech blýskl slovenský útočník Tomáš Tatar

V posledních čtyřech zápasech, do nichž zasáhl od začátku, vychytal tři výhry včetně dvou čistých kont. "Když člověk dostává hodně prostoru, vrací se mu sebevědomí," řekl Mrázek. Všiml si toho i trenér Jeff Blashill. "Je vidět, že si věří. Každý v týmu zažil jeho špičkovou formu. Když si takhle důvěřuje, je to opravdu dobrý brankář," prohlásil Blashill. "Prošel si složitějšími časy, ale je vidět, že se z toho vyhrabal a vrátil se zpátky," pochválil odchovance Vítkovic Abdelkader.

Philadelphia si z první třetiny odnesla dvoubrankový náskok, ale na počátku prostřední části ho dvěma brankami v rozmezí 47 vteřin smazal centr Chandler Stephenson. Jeho první gól Capitals nastartoval. Dánský útočník Lars Eller z rohu mantinelu poslal puk na Neuvirtha, kotouč skončil mezi jeho betony, a protože ho dezorientovaný brankář ztratil z dohledu, Stephensonovi stačilo pouze jej doklepnout. "Nechal jsem se překvapit a to je špatně. Postavilo je to na nohy," řekl o klíčovém momentu český brankář.

Washington, do jehož sestavy se nevešel útočník Jakub Vrána, do konce druhé třetiny v přesilové hře zásluhou Andrého Burakovského dokonal obrat. Vítězný gól vstřelil v 46. minutě v početní výhodě útočník T.J. Oshie. Po brance na 5:2 přenechal Neuvirth místo Alexi Lyonovi, jenž si v pětadvaceti letech odbyl v NHL debut. Flyers Lyona povolali z farmářského týmu Lehigh Valley Phantoms namísto Briana Elliotta, kterého zařadili na seznam zraněných hráčů.

Konečnou podobu dal výsledku Voráček, který před brankou tečoval střelu beka Ivana Provorova od modré čáry. Nejlepší nahrávač soutěže bodoval potřetí za sebou. "Vedli jsme 2:0 na ledě těžkého soupeře. I když jsme pak prohrávali 2:3, nebylo to zlé, ale pak dali dva rychlé góly," litoval osmadvacetiletý Voráček.

Capitals díky triumfu odskočili v čele Metropolitní divize Pittsburghu na rozdíl šesti bodů. "Byl to zápas o čtyři body. Každý bojuje o místo v play off. Vypracovali jsme si nepatrný náskok, ale mohli bychom o něj rychle přijít," upozornil Eller.

Toronto porazilo New York Islanders 5:0 a uspělo ve čtvrtém z posledních pěti duelů. Premiérové zásahy si připsali obránci Travis Dermott a Justin Holl, který byl povolán z farmy z AHL na místo nemocných zadáků Rona Hainseyho a Romana Poláka.

Výsledky NHL:

Toronto - NY Islanders 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Branky: 6. Kapanen, 14. Matthews, 31. Marner, 39. Dermott, 44. Holl. Střely na branku: 50:28. Diváci: 19.267. Hvězdy utkání: 1. Dermott, 2. Holl, 3. Anderson (všichni Toronto).

Washington - Philadelphia 5:3 (0:2, 3:0, 2:1)

Branky: 23. a 24. Stephenson, 35. Burakovsky, 46. Oshie, 50. Smith-Pelly - 2. Patrick, 8. Konecny, 51. Voráček. Střely na branku: 25:30. Brankář Michal Neuvirth (Philadelphie) odchytal 49:06 minut, inkasoval pětkrát z 20 střel a úspěšnost zákroků měl 75 procent. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Stephenson, 2. Eller, 3. Oshie (všichni Washington).

Detroit - San Jose 2:1 po sam. nájezdech. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky: 47. Daley, rozhodující sam. nájezd Abdelkader - 56. Labanc (Hertl). Střely na branku: 44:31. Brankář Petr Mrázek (Detroit) odchytal celé utkání, inkasoval jednou z 31 střel a úspěšnost zákroků měl 96,8 procenta. Diváci: 19.515. Hvězdy utkání: 1. Abdelkader, 2. Mrázek (oba Detroit), 3. M. Jones (San Jose).