reklama

Vyváděl pochybovače z omylu. Česko přeci jen může mít hvězdu draftu NHL

Jan Myšák v zápase MS do 20 let Česko - Německo Jan Myšák v zápase MS do 20 let Česko - Německo autor: Dalibor Sosna
Původní jiskra naděje přeskočila ve víc než slušnou šanci. Česko dost možná bude mít zástupce v prvním kole nadcházejícího draftu hokejové NHL. Sedmnáctiletému Janu Myšákovi pomohl přesun do zámoří.

Skauti momentální mají ztíženou práci. Ve vývoji neplnoletých či sotva dospělých teenagerů mnohdy hraje roli každý měsíc. Finální část sezony, kdy mělo proběhnout třeba mistrovství světa osmnáctek, však uřízla pandemie koronaviru.

O to větší loterií bude příští draft, mimochodem odložený. Původně měl proběhnout na konci června v Montrealu. Nové datum ještě nikdo neoznámil.

Inspiraci můžou hokejoví činovníci hledat u konkurenčního basketbalu. NBA mluví o přeložení dražby talentů na srpen či září, ženská WNBA ji uspořádá radši jen virtuálně.

Čechy může těšit, že ať už k hokejovému draftu dojde kdykoliv, hodně vysoko by mohl skončit útočník Myšák.

Původně stejně jako Jaromír Pytlík "jen" pokukoval po prvním kole, ale zatímco Pytlík se za rok v zámořské juniorce příliš neposunul (spíš naopak), Myšák vystřelil nahoru. Podle většiny žebříčků patří do prvního kola a někteří skauti ho vidí dokonce v elitní desítce. 

Sezonu odstartoval v áčku extraligového Litvínova a vedl si obstojně. Ve 26 kláních posbíral 9 bodů (5+4). Také se ale cítil nevytížený. Průměrně na ledě trávil 12 minut a 40 vteřin. Mezi útočníky mužstva byl až dvanáctý. Po domácím mistrovství světa dvacítek na přelomu roku, kde ho obklopovali jen starší parťáci, proto odešel do zámořské juniorky OHL.

Od čtrnácti mezi Švýcary: Štve mě, jak nás srovnávají. Ale ty medaile nejsou náhoda Od čtrnácti mezi Švýcary: Štve mě, jak nás srovnávají. Ale ty medaile nejsou náhoda Čtěte zde

"V Litvínově jsem nedostával tolik prostoru," řekl Myšák později webu Future Considerations. "Tady hraju hodně, což mi prospívá. Kvůli tomu jsem přišel."

V kanadském Hamiltonu mohl hrát s dalším velkým českým talentem Janem Jeníkem, jenže toho na šampionátu v Ostravě vyřadilo ošklivé zranění kolena.

I tak Myšák exceloval. V sedmém klání udivil hattrickem a dvěma asistencemi za jedinou třetinu. Celkově ve 22 zápasech nashromáždil na nováčka skvělých 25 bodů (15+10) a přitáhl pozornost skautů.

Jeden z nich, Sam Stern, napsal: "Myšák udělal během svého krátkého, ale úžasného představení v OHL hodně pro to, aby pochybovače vyvedl z omylu. Pořád mu hodně fandím a na draftu ho vidím na osmém až jedenáctém místě."

Profesionální pozorovatelé oceňují českého útočníka za bruslení, cit pro hru či přesnou a rychlou střelu. Naopak jim nevoní hráčova dosavadní nevyrovnanost nebo práce v obranném pásmu.

Jan Myšák a Hugo Alnefelt ve čtvrtfinále MS do 20 let Česko - Švédsko Na mistrovství dvacítek posbíral Myšák dva body (1+1) v pěti zápasech. | Foto: Lukáš Filipec

Nicméně platí, že Myšák jednou může být zbraní do prvních dvou útoků v NHL.

Tomu odpovídají žebříčky. Specializovaný server Future Considerations vidí českého forvarda jako patnáctku příštího draftu. Skauti z ISS Hockey předpovídají 25. příčku. Zhruba na konci prvního kola vidí Myšáka ještě oficiální web NHL a stanice Sportsnet.

Konkurenční TSN předpovídá Myšákovi 34. místo, což je ale stále o bezmála dvacet příček lepší výsledek než v lednu.

Český hokej tak může vyhlížet jistou vzpruhu. Na minulé dražbě talentů dopadl bídně. První hráč do pole šel na řadu až ve čtvrtém kole. Brankář Lukáš Pařík skončil ve třetím.

V letech 2017 a 2018 přitom prvním kolem prošli Martin Nečas, Filip Chytil, Filip Zadina a Martin Kaut.

Nadcházející draft rozvášňuje také Kanadu, která se dočká celkové jedničky po pěti letech. Bezprecedentní čekání pro hokejovou velmoc ukončí Alexis Lafrenière, po Connoru McDavidovi další ofenzivní supertalent. O kolik příček za ním skončí Myšák?

reklama