Neuvirth si připsal v NHL po téměř dvou letech čisté konto, Flames i bez Jágra přehráli Pittsburgh

Aktualizováno 3. 11. 2017 9:12
Ve dvanácti nočních utkáních NHL bodovali jen dva Češi, Michal Neuvirth ale vychytal St. Louis shutoutem.
Calgary v pátek slavilo vítězství i bez Jaromíra jágra
Calgary v pátek slavilo vítězství i bez Jaromíra jágra | Foto: Reuters

New York - Hokejový brankář Michal Neuvirth vychytal v NHL po téměř dvou letech čisté konto, když na ledě St. Louis zneškodnil 33 střel a zasloužil se o výhru Philadelphie 2:0. Ve dvanácti utkáních čtvrtečního programu soutěže bodovali jen dva čeští útočníci. Radim Vrbata asistoval u jedné branky Floridy, která podlehla Columbusu 3:7. Tomáš Plekanec připravil jeden gól Montrealu, který prohrál na ledě Minnesoty 3:6.

Flyers přitom měli v nohách středeční zápas a přesun z Chicaga, kde nedohrál Radko Gudas, který v St. Louis nenastoupil. Obranu Flyers sužují zranění a čtyři její členové jsou nováčci. "Předvedli neuvěřitelný výkon a dělali, co bylo potřeba. Navíc St. Louis patří mezi týmy, které mají velkou formu," vyzdvihl Neuvirth, jak mladí obránci zvládli zápas s lídrem Západní konference. Blues byli také posledním týmem bez domácí porážky.

Zápas si ale podmanil Neuvirth, který byl od začátku pod palbou. V úvodních pěti minutách kryl deset střel. "Chytal excelentně," řekl trenér Flyers Dave Hakstol. "Od úvodu byl v zápřahu a musel řešit složité situace. Uklidnil tím spoluhráče, kteří se pak také vžili do svých rolí. Od desáté minuty jsme je do konce třetiny trochu zatlačili a v dalším průběhu jsme vyrovnali hru. Ale on byl excelentní celý zápas," podotkl.

Vítězný gól vstřelil bek Brandon Manning, který i díky cloně Jakuba Voráčka překonal Jakea Allena nahozením od modré čáry. Rozhodčí původně gól neuznali, protože se domnívali, že kladenský odchovanec fauloval brankáře. Flyers si ale vyžádali kontrolu u videa a opakovaný záběr odhalil, že Voráčka natlačil na brankáře Alex Pietrangelo. Pojistku přidal při hře bez brankáře šest sekund před koncem Claude Giroux.

Necelou půlminutu předtím chytil Neuvirth gólovou šanci Braydenu Schennovi, který se ocitl na chvíli sám před českým gólmanem. Stejný hráč neuspěl ve druhé třetině ani z úniku, protože mu Neuvirth zmařil šanci efektním zákrokem lapačkou. "Působili jsme spolu několik let ve Philadelphii a znám ho. Vím, že má rád střely nahoru nad lapačku, a přečetl jsem jeho záměr," vysvětlil rodák z Ústí nad Labem, který byl vyhlášen největší hvězdou zápasu.

Neuvirth si připsal jedenáctou nulu v NHL a první od 7. listopadu 2015. "Odehrál výborný zápas. I když my jsme jako tým neukázali, co v nás je. Byli jsme trochu pomalí, druhá třetina se nám vůbec nepovedla. Hráli zápas druhý den po sobě a my jsme jim to moc neztížili," přiznal Schenn.

Plekanec bodoval ve druhém utkání za sebou. Český útočník uspěl na vhazování, kterých v utkání vyhrál 11 ze 14, a Brendan Gallagher následně z velkého úhlu překvapil brankáře Devana Dubnyka. Montreal touto akcí snížil v 55. minutě na 3:5. I přes prohru Plekanec zaznamenal v utkání ve statistice +/- stejně jako minule dva kladné body.

Vrbata přihrál na modrou čáru obránci Ianu McCoshenovi, který na začátku druhé třetiny upravil skóre na 2:2. Florida poté ještě vyrovnala na 3:3, ale útočník Oliver Bjorkstrand dvěma rychlými góly ve 30. a 32. minutě definitivně strhl vedení na stranu Columbusu. Dvě branky vítězů dal také Josh Anderson.

Jaromír Jágr trénuje, cítí se lépe, přesto vynechal pátý zápas v řadě. I bez něho Calgary udolalo Pittsburgh 2:1 v prodloužení. O úspěchu kanadského týmu nad vítězem posledních dvou ročníků Stanleyova poháru rozhodl v čase 62:19 Mark Giordano.

Jágr není jediným elitním českým hráčem, který kvůli zranění nehraje. Boston, který porazil Vegas 2:1, postrádá už pět zápasů Davida Krejčího. Potíže v dolní části těla vyřadily ze hry i Martina Hanzala z Dallasu, který prohrál ve Winnipegu 2:5. V dresu domácích se blýskl hattrickem Mark Scheifele.

Gólman Sergej Varlamov zlikvidoval 57 střel a hlavní měrou se podílel na výhře Colorada 5:3 nad Carolinou. V klubové historii musel vícekrát zasahovat jen Ron Tugnutt, který si v březnu 1991 připsal 70 zákroků proti Bostonu. "Někdy jde na vás třicet střel a po zápase jste unavený. Ale teď se necítím vůbec špatně. Nikdy nevíte, jak bude tělo reagovat," prohlásil Varlamov.

Výsledky NHL:

Boston - Vegas 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky: 21. Riley Nash, 50. Kuraly - 30. Eakin. Střely na branku: 28:29. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Kuraly, 2. T. Rask, 3. Krug (všichni Boston).

Washington - NY Islanders 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)

Branky: 17. a 57. Eller, 6. Chorney, 37. Chiasson - 37. a 47. A. Lee, 14. Tavares. Střely na branku: 19:38. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Eller (Washington), 2. A. Lee (NY Islanders), 3. Carlson (Washington).

Ottawa - Detroit 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky: 20. Mark Stone, 32. Burrows, 60. N. Thompson - 57. A. Mantha. Střely na branku: 30:25. Diváci: 14.724. Hvězdy zápasu: 1. Mark Stone, 2. C. Anderson, 3. E. Karlsson (všichni Ottawa).

Tampa Bay - NY Rangers 1:2 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)

Branky: 31. Gourde - 19. Kreider, 62. J.T. Miller. Střely na branku: 28:35. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij (Tampa Bay), 2. H. Lundqvist, 3. J.T. Miller (oba NY Rangers).

Florida - Columbus 3:7 (1:2, 2:3, 0:2)

Branky: 5. Pysyk, 21. McCoshen (Vrbata), 29. Trocheck - 12. a 17. J. Anderson, 30. a 32. O. Bjorkstrand, 26. Hännikäinen, 44. Motte, 47. Jenner. Střely na branku: 34:40. Diváci: 9.311. Hvězdy zápasu: 1. O. Bjorkstrand, 2. J. Anderson (oba Columbus), 3. Trocheck (Florida).

St. Louis - Philadelphia 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 21. Manning, 60. Giroux. Střely na branku: 33:23. Michal Neuvirth (Philadelphia) odchytal celý zápas a z 33 střel neinkasoval. Diváci: 17.162. Hvězdy zápasu: 1. Neuvirth (Philadelphia), 2. J. Allen (St. Louis), 3. Manning (Philadelphia).

Minnesota - Montreal 6:3 (3:0, 1:1, 2:2)

Branky: 5. Cullen, 5. Niederreiter, 16. Ennis, 33. R. Suter, 41. Spurgeon, 59. M. Foligno - 34. a 55. Gallagher (na druhou Plekanec), 50. A. Shaw. Střely na branku: 27:31. Diváci: 18.924. Hvězdy zápasu: 1. M. Koivu, 2. Brodin, 3. Dumba (všichni Minnesota).

Winnipeg - Dallas 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)

Branky: 11., 42. a 59. Scheifele, 14. Laine, 16. T. Myers - 18. A. Radulov, 39. Janmark. Střely na branku: 27:23. Diváci: 15.321. Hvězdy zápasu: 1. Scheifele, 2. Laine (oba Winnipeg), 3. A. Radulov (Dallas).

Colorado - Carolina 5:3 (2:2, 3:1, 0:0)

Branky: 8. Söderberg, 13. Nemeth, 32. Comeau, 35. Landeskog, 35. Rantanen - 1. V. Rask, 16. E. Lindholm, 38. D. Ryan. Střely na branku: 27:60. Diváci: 12.048. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Nemeth, 3. Söderberg (všichni Colorado).

Calgary - Pittsburgh 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 56. Monahan, 63. Giordano - 59. Hörnqvist. Střely na branku: 34:44. Diváci: 18.837. Hvězdy zápasu: 1. M. Smith, 2. Monahan (oba Calgary), 3. Jarry (Pittsburgh).

Arizona - Buffalo 4:5 (1:1, 0:2, 3:2)

Branky: 14. Ekman-Larsson, 53. Rinaldo, 55. Cousins, 60. Dvorak - 25. a 52. B. Pouliot, 20. Okposo, 35. Griffith, 47. E. Kane. Střely na branku: 29:31. Diváci: 11.477. Hvězdy zápasu: 1. B. Pouliot, 2. Okposo (oba Buffalo), 3. Rinaldo (Arizona).

Los Angeles - Toronto 5:3 (3:0, 2:2, 0:1)

Branky: 35. a 37. Toffoli, 3. Amadio, 5. Cammalleri, 20. Lewis - 38. Matthews z trestného střílení, 40. Rielly, 48. C. Brown. Střely na branku: 28:36. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Toffoli, 2. Pearson (oba Los Angeles), 3. Matthews (Toronto).