reklama

Česku stagnuje výroba talentů, soudí v zámoří. Dva ale mají na první kolo draftu

Jaromír Pytlík v tréninkovém dresu české reprezentační dvacítky. Jaromír Pytlík v tréninkovém dresu české reprezentační dvacítky. autor: ČTK
Po propadu v letošním roce může následovat vzpruha. Česko by v prvním kole příštího draftu NHL mohlo mít hned dva hokejisty, byť ne všechny žebříčky jim věří.

Oba momentálně trénují ve Frýdku-Místku na kempu reprezentační dvacítky před světovým šampionátem v Ostravě a Třinci. Jak Jan Myšák, tak Jaromír Pytlík mají slušnou šanci, že do konečné nominace proniknou.

Jsou sice mladší než většina hráčů, které kouč Václav Varaďa povolal, ale patří k největším českým nadějím.

Proto by se na příštím draftu, který v červnu hostí Montreal, mohli vyšvihnout vysoko. Minulá dražba talentů dopadla pro Česko bídně. První hráč do pole šel na řadu až ve čtvrtém kole. Brankář Lukáš Pařík skončil ve třetím.

V letech 2017 a 2018 přitom prvním kolem prošli Martin Nečas, Filip Chytil, Filip Zadina a Martin Kaut.

Další útočníci Myšák s Pytlíkem na ně můžou navázat. Jeden chce zaujmout severoamerické kluby z extraligy, druhý si vybral zámořskou juniorku.

Myšák je jedním z hrstky juniorů, kteří v nejvyšší české soutěži dostávají solidní prostor. Konkrétně v průměru hraje skoro 13 minut. Z 26 zápasů si odnesl statistiku 5+4. Litvínov má jen pět produktivnějších mužů.

Myšákovi nejvíc věří server Elite Prospects, v listopadové prognóze ho zařadil na 14. příčku draftu. Většina žebříčků však litvínovského křídelníka v prvním kole nevidí.

"Jeden z lepších českých mladíků v poslední době, kdy produkce špičkových talentů v téhle zemi stagnuje," napsal Scott Wheeler z webu The Athletic. Později ocenil  Myšákovu střelu či práci s pukem. Také napsal: "Jakmile se naučí více využívat své spoluhráče a do své hry přidá víc nahrávek, bude zajímavé ho sledovat."

Češi a prognózy 1. kola příštího draftu NHL

Češi a prognózy 1. kola příštího draftu NHL

HockeyProspect: bez Čechů
ISS Hockey: 27. Jaromír Pytlík
Elite Prospects: 14. Jan Myšák
Future Considerations: bez Čechů
McKeen's Hockey: bez Čechů
TSN: bez Čechů
Sportsnet: 18. Jan Myšák

Poznámka: Žebříčky pocházejí z října až prosince letošního roku.

Pytlík je oproti Myšákovi urostlejší - měří 190 centimetrů. Navíc hraje centra. Extraligu okusil už v předminulé sezoně. Rok nato už byl členem áčka Vítkovic, jenže v zápasech průměrně chodil do hry jen na sedm minut. Proto ještě v zimě zamířil za oceán, jak vysvětloval listu The Sault Star.

Změna mu pomohla. Časopis The Hockey News ho už v létě zařadil na 31. příčku příštího draftu. "Udělalo mi to velkou radost," komentoval Pytlík žebříček. "Ale chci být ještě výš."

V říjnu vystoupal na 27. místo - v prognóze skautů z ISS Hockey. Stejně jako v případě Myšáka nicméně platí, že Pytlík nemá nic jistého. Podle většiny žebříčků do prvního kola nepronikne.

Výjimečný hráč na obzoru. Za mořem senzačně naháněl McDavida, teď má táhnout Čechy Výjimečný hráč na obzoru. Za mořem senzačně naháněl McDavida, teď má táhnout Čechy Čtěte zde

"I když vás svou ofenzivní hrou nezvedne ze sedačky, na svou výšku má dobrý pohyb," zhodnotil mladého centra novinář Wheeler. "U mantinelu je těžké ho zastavit, ať už má puk, či nikoliv. A pokud ho na hokejce má, je až překvapivě šikovný."

Další zajímavý draft čeká Němce, kteří budou mít hráče v prvním kole potřetí za sebou. Dominika Bokka a Moritze Seidera doplní útočník Tim Stützle, jenž by s trochou štěstí mohl proklouznout do elitní pětky. V nejvyšší domácí lize sbírá bod na zápas.

V kurzu bude také rakouský centr Marco Rossi, kterému v rozvoji pomohlo Švýcarsko. Teď vyloženě dominuje kanadské juniorce, kde drží bodový průměr 2,33. V draftu zaútočí na první desítku. V úvodním kole vystoupá na pódium jako první Rakušan po 14 letech.

Celkovou jedničkou se s největší pravděpodobností stane Kanaďan Alexis Lafrenière, možná největší hvězda blížícího se mistrovství světa dvacítek v Česku.

reklama