reklama

Temná tvář českého rekordu. Francouze zastínil náhradník, Carolině Mrázek nestačí

Petr Mrázek v dresu Caroliny. Petr Mrázek v dresu Caroliny. autor: Reuters
Do play off hokejové NHL nikdy nenaskočilo víc českých brankářů než letos. Poslední události však ukazují, že nejde o velkou výhru.

Po vyřazení Colorada nezbývá v zámořských bojích o Stanleyův pohár žádný český gólman.

Ale i kdyby Avalanche zůstali ve hře, Pavel Francouz by dost možná nechytal. Trápily ho zdravotní komplikace a také nepodával příliš přesvědčivé výkony. Ve skupině o umístění sice zazářil natolik, že ho někteří pasovali na jedničku, ale když po zranění Philippa Grubauera dostal šanci, nevyužil ji. Ve čtvrtfinále proti Dallasu držel úspěšnost zákroků jen lehce nad 86 procenty.

Trenér Jared Bednar médiím bez okolků vykládal, že Francouz musí chytat lépe.

Colorado nakonec sérii, v níž prohrávalo 1:3, málem otočilo, ale díky třetímu brankáři Michaelu Hutchinsonovi, jehož média označovala za nečekaného zachránce. K postupu nakonec chyběl krůček - zvládnuté prodloužení v sedmém klání.

Česká brankářská škola tak "bubliny" v Torontu a Edmontonu opustila. Měla hned čtyři zástupce, nejvíc v historii. Nikdo ale vyloženě nezazářil. Francouz odchytal z Čechů nejvíc zápasů (šest), ale trápil se. Petr Mrázek měl nejvyšší úspěšnost zákroků (skoro 93 procent), ale často se střídal s Jamesem Reimerem. David Rittich a Daniel Vladař nakoukli pouze do jednoho utkání.

Zásadní posun tedy nenastal. Česko nadále postrádá svého Andreje Vasilevského či Cartera Harta, jasnou jedničku, s níž by měl klub větší šanci na Stanley Cup.

Posledním Čechem, který v play off odchytal alespoň deset zápasů a měl úspěšnost přes 90 procent, byl Tomáš Vokoun před sedmi lety. Tehdy z původní pozice zkušeného náhradníka nečekaně vytáhl Pittsburgh až do konferenčního finále.

Předtím stejný kousek zvládli Roman Turek, Roman Čechmánek a Dominik Hašek. S nastavením přísnějších měřítek je seznam ještě chudší. Přes desítku zápasů a 93procentní úspěšnost se přehoupli akorát "Dominátor" a Vokoun.

"Sníme?" Rangers mají po 55 letech první volbu v draftu, zamíří k nim supertalent "Sníme?" Rangers mají po 55 letech první volbu v draftu, zamíří k nim supertalent Čtěte zde

Současní čeští brankáři však stále můžou slavné krajany napodobit. Vladař má smlouvu na další tři roky, Francouz na dva, Mrázek s Rittichem na jeden.

Z farmy pak vzhlíží k pozici dvojky v hlavním mančaftu Vítek Vaněček a Josef Kořenář. 

Všichni však můžou v týmové hierarchii naopak klesnout, záleží na volném trhu, který letos slibuje zajímavé brankářské otřesy. Smlouva končí Robinu Lehnerovi, Jacobu Markströmovi a hlavně Bradenu Holtbymu, jenž je navzdory nepovedenému ročníku stále považovaný za hvězdu.

Zaujmou také veteráni Corey Crawford, Anton Chudobin a možná i Henrik Lundqvist, pokud ho Rangers vyplatí ze smlouvy.

Osud Čechů můžou poznamenat rovněž výměny. Carolina, které zřejmě nestačí dvojice Mrázek - Reimer, usiluje podle stanice Sportsnet o torontského Frederika Andersena, spolehlivého brankáře, jemuž příští rok končí smlouva. Jelikož ale Maple Leafs nemají adekvátní náhradu, musejí počkat, co přinese trh s volnými hráči.

Každoroční šílenství, které promění ligu nejen na brankářských postech, tentokrát odstartuje až v říjnu.

reklama