reklama

Příště zase vezmu méně peněz, udivila superhvězda. Ve výhodnosti soupeří s Pastrňákem

David Pastrňák v dresu Bostonu. David Pastrňák v dresu Bostonu. autor: ČTK
Nejen bodové zápisy dokládají, jak je pro hokejový Boston cenný. David Pastrňák vládne ligovým střelcům, přestože v platovém pořadí je až na 72. místě. Poměrem cena/výkon mu nejvíc konkuruje Kanaďan Nathan MacKinnon z Colorada.

Generální manažeři v zámořské NHL mají zpravidla plno práce, aby všechny hráče vecpali pod platový strop 81,5 milionu dolarů. Jestliže jim nevyjde sázka na zručného nováčka či "neznámého" Evropana, kteří bývají levní, musejí za kvalitu platit.

Zřejmě nejlepší hokejista současnosti Connor McDavid dosahuje v Edmontonu na průměrnou roční gáži 12,5 milionu. 

Bod nepolapitelného centra v rozjeté sezoně tak aktuálně vyjde asi na 164 tisíc dolarů (na konci základní části to bude pochopitelně méně). Gól je ještě dražší, přesahuje částku 460 tisíc.

Zjednodušené počty s Pastrňákovým platem nabízejí podstatně nižší čísla. Branka stojí 180 tisíc, bod 95.

Díky tomu je 23letý český křídelník mnohými považovaný za nejvýhodnější akvizici v celé soutěži. Průměrný roční plat 6,7 milionu dolarů bude pobírat až do roku 2023. Za tu dobu klidně může zvednout nad hlavu Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce NHL. A ne jednou.

Pozoruhodné je, že relativně skromnou smlouvu podepsal po sezoně, v níž jasně naznačil obrovský potenciál. V 75 kláních nashromáždil 70 bodů (34+36).

"Že oproti Leonu Draisaitlovi (hráči, s nímž byl srovnáván, pozn. red.) kývl na o dva miliony nižší roční gáži bylo a zůstává omračující," napsal časopis The Hockey News. Právě dohodu bostonského manažera Dona Sweeneyho s Pastrňákem označil v žebříčku za nejlepší podpis poslední dekády.

Že v zámořské lize momentálně nebruslí nikdo s výhodnějším kontraktem pro klub, odsouhlasil také deník Boston Globe.

Data hovoří jasně. Z hokejistů, kteří ročně vydělávají alespoň čtyři miliony, vyjdou nejlevněji góly Pastrňáka. Pokud jde o body, o něco více se aktuálně vyplatí jen David Perron, Roman Josi, Nathan MacKinnon, Jonathan Huberdeau a Brad Marchand.

Jestliže někdo Pastrňáka poměrem cena/výkon trumfne, tak 24letý MacKinnon. Ve zmíněném seznamu The Hockey News skončil druhý. V podobném žebříčku prestižního serveru The Athletic pak kraloval.

Za ním se seřadili Pastrňák, Leon Draisaitl, Brad Marchand, Brendan Gallagher, John Carlson, Mark Scheifele, Aleksander Barkov, Sean Couturier a Frederik Andersen.

Přehledně: Pastrňák se blíží gólové padesátce. Ale Jágrův rekord české hvězdě uniká Přehledně: Pastrňák se blíží gólové padesátce. Ale Jágrův rekord české hvězdě uniká Prohlédněte zde

MacKinnon bude průměrnou roční gáži 6,3 milionu pobírat stejně jako Pastrňák až do léta 2023. Kývl na ni coby centr, jenž v nováčkovských letech postupně nasbíral 63, 38 a 52 bodů.

"Byl jsem nadšený, že dostanu tolik peněz," svěřil se Kanaďan před časem. "Z pohledu dneška je ta smlouva samozřejmě dost přátelská pro klub, ale tehdy jsem tolik stál… Nemám žádné výčitky, že jsem ji podepsal."

V posledních dvou letech nastřádal MacKinnon 97 a 99 bodů, letos hravě překoná stovku. Má zhruba dvakrát víc bodů než druhý nejproduktivnější hráč Colorada a je žhavým kandidátem na Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu ligy.

V žebříčku boháčů je přitom až na 82. příčce, což ovšem vnímá i jako výhodu.

"Máme díky tomu kluky, které bychom jinak přivést nemohli," prohlásil MacKinnon. "V příští smlouvě zase vezmu méně peněz, protože s touhle partou chci vyhrávat."

Podobně dřív smýšlel například fenomenální Sidney Crosby. Ten už dvanáctým rokem pobírá gáži 8,7 milionu (na dresu nosí číslo 87), přestože si mohl říct o víc. I tím pomohl Pittsburghu ke třem Stanley Cupům.

Teď mají díky skromně placeným superhvězdám slušné vyhlídky Boston či Colorado.

reklama