reklama

Protivný nástupce Bureho. Málem došlo na rvačku, vzpomíná boss na vyhořelého Rusa

Nail Jakupov v dresu Edmontonu, který z útočníka udělal jedničku draftu. Nail Jakupov v dresu Edmontonu, který z útočníka udělal jedničku draftu. autor: Reuters
Měl být nástupcem nepolapitelného kanonýra Pavla Bureho, s nímž byl často srovnáván, ve skutečnosti však Nail Jakupov patří k nejhorším jedničkám draftu v historii hokejové NHL. Někteří už před dražbou talentů tušili, že ruský křídelník není zrovna výhrou v loterii.

Kdyby se generální manažeři mohli vrátit v čase, draft 2012 by dopadl úplně jinak. 

Jedničkou by byl brankář Andrej Vasilevskij (původně 19.), útočník Filip Forsberg (11.), případně třeba obránce Morgan Rielly (5.). Raketově by vyletěl gólman Connor Hellebuyck, vybraný až na 130. příčce.

Naopak obloukem by manažeři v prvním kole chodili kolem Jakupova, původní jedničky, která už v NHL nehraje dva roky.

Vysmátého Rusa tehdy bral Edmonton, což nikoho nepřekvapilo. Jakupov vládl všem žebříčkům před draftem. Skauti poukazovali na jeho ofenzivní kouzla. Měl být dalším Burem, případně menší verzí Alexandra Ovečkina.

Ne všichni tomu ale věřili. Šéfové Toronta, kteří z pátého místa ukázali na Riellyho, současnou hvězdu klubu, by Jakupova nebrali, ani kdyby jim náhodou spadl do náruče.

"Nevzali bychom ho," řekl tehdejší generální manažer klubu Brian Burke v podcastu Spittin' Chiclets. "Rozhovor, který jsme s ním měli v rámci draftu, byl ten nejhorší v mém životě. Hrůza."

Následně Burke vyjmenoval, čím ho Jakupov naštval: "Byl vzdorovitý, protivný a zamračený. John Lilley, jeden z našich skautů, se s ním málem popral, takže to opravdu nebyl dobrý rozhovor."

O rok dříve Burkea naopak zaujal Gabriel Landeskog, současný kapitán Colorada.

Nejhůř se hrálo proti Holíkovi, přiznal slavný obr Lindros. Štval ho i Hašek Nejhůř se hrálo proti Holíkovi, přiznal slavný obr Lindros. Štval ho i Hašek Čtěte zde

"Když skončil, chtěli jsme, aby si s námi sedl a pomohl nám mluvit s dalšími hráči," řekl Burke, který momentálně pracuje jako televizní analytik. "Myslím, že jednou z něj bude generální manažer v NHL. Opravdu. Hodně ho respektuji."

Landeskog má v zámoří před sebou ještě řadu let hráčské kariéry, dlouhodobě patří k nejproduktivnějším forvardům Colorada.

Naopak Jakupov za oceánem zřejmě dohrál. Ačkoliv v nováčkovské sezoně naznačil 31 body (17+14) ve 48 kláních hvězdný potenciál, poté už se jen zhoršoval. Nový dech nechytil ani v St. Louis a Coloradu, a tak před dvěma roky zamířil do ruského Petrohradu, kde později podepsal dlouhodobou smlouvu.

Nástupcem Bureho se tudíž nestal. V Edmontonu si ho pamatují jako hokejistu, který - podle prohlášení jednoho skauta - při hraní vypadá, jako když ho honí hejno včel.

Celkově je Jakupov jednou z nejhorších jedniček draftu v ligové historii. Podle různých žebříčků se řadí vedle Alexandrea Daigleho či Patrika Štefana.

reklama