reklama

Milionový večer. Kubalík při předávání cen NHL zbohatl. A navýšil pokutu pro Chicago

Dominik Kubalík Dominik Kubalík autor: ČTK
Během pondělního večera, kdy hokejová NHL rozdávala nejprestižnější ceny, si Dominik Kubalík vydělal téměř pět milionů korun. "Svému" Chicagu tím ale přidělal starosti.

Kýženou Calder Trophy pro nejlepšího ligového nováčka Kubalík nezískal. Vstřelil sice úžasných 30 gólů, nejvíc ze všech zelenáčů, ale zastínili ho dva supertalentovaní obránci - Cale Makar z Colorada a Quinn Hughes z Vancouveru. S cenou, o níž rozhodují novináři, odešel první z nich. 50 bodů (12+38) v 57 zápasech mluví za vše…

"Bronzový" Kubalík však nezůstal opomenutý. Pronikl do All-Rookie týmu, pětičlenné sestavy nejlepších nováčků.

Díky tomu získal podle smlouvy, kterou před rokem podepsal, výkonnostní bonus ve výši 212 500 dolarů (v přepočtu bezmála pět milionů korun).

Zbohatl také na dalších bonusech, které zohledňují například počet vstřelených branek nebo hodnocení +/-. Podle serveru CapFriendly, který podrobně sleduje hráčské kontrakty a platové stropy klubů, Kubalík celkově dosáhl na maximální prémii ve výši 850 tisíc dolarů.

Do zámoří přitom odcházel s nejistými vyhlídkami.

Málokoho tam ohromilo, že vyhrál bodování švýcarské ligy a zářil v reprezentačním dresu. S Chicagem podepsal roční dvoucestnou smlouvu. To znamená, že kdyby skončil na farmě, vydělal by si jen 70 tisíc. Nelákavý osud už potkal mnohé Čechy.

Urážlivé čelenky. Blackhawks zakázali "indiánské" fandění, jinde zašli ještě dál Urážlivé čelenky. Blackhawks zakázali "indiánské" fandění, jinde zašli ještě dál Čtěte zde

Kubalík však po přípravném kempu zůstal v hlavním týmu a postupně se vydrápal až do elitní formace ke kapitánovi Jonathanu Toewsovi. Svými 30 góly v 68 kláních trumfl všechny parťáky až na hvězdného Patricka Kanea.

Místo 70 tisíc hrubého si tak vydělal téměř 1,8 milionu dolarů (kolem 40 milionů korun), téměř polovinu získal díky výkonnostním bonusům.

Skvělými výkony však paradoxně přidělal Chicagu starosti. Stejně jako Dylan Strome a další mladíci. Americký klub musel vyplatit tolik prémií, že přesáhl platový strop 81,5 milionu.

Celková pokuta přesahuje milion dolarů. Právě tuto částku si šéfové Blackhawks musejí odečíst od platového stropu v příštím ročníku. Za milion si přitom mohli pořídit třeba solidního obránce do třetího páru.

Vzhledem k nepříznivé ekonomické situaci, kterou způsobila pandemie covidu-19, však kluby mají možnost si pokutu rozdělit napůl do příštích dvou sezon. I tak trest manažerům lehce sváže ruce.

Stan Bowman, tvůrce chicagského mančaftu, teď musí vymyslet, jak si 25letého Kubalíka, který se brzy stane chráněným volným hráčem, uvázat do budoucna a nepřesáhnout platový strop.

Diskuse o nové smlouvě probíhají od února, pozdržela je pandemie koronaviru. Česká hvězda by podle předpokladů mohla nově pobírat kolem čtyř milionů dolarů ročně.

reklama