reklama

Češi dál mizí z NHL. Bylo jich nejméně za 25 let, další jsou teď na odstřel

Pittsburgh nepředložil Dominiku Simonovi kvalifikační nabídku, což znamená, že český útočník míří na volný trh. Pittsburgh nepředložil Dominiku Simonovi kvalifikační nabídku, což znamená, že český útočník míří na volný trh. autor: ČTK
Hokejovou NHL si v uplynulém ročníku zahrálo 33 Čechů, nejméně od poloviny 90. let, kdy jich bylo 29. Situace před otevřením trhu navíc napovídá, že může být ještě hůř.

Až manažeři zámořských klubů dostanou v pátek v 18:00 SELČ povolení podepisovat volné hráče, o ty české se přetahovat nebudou.

Slušný zájem napříč ligou by mohl vzbudit akorát Radko Gudas, polepšený řízný bek, který už nesbírá suspendace za zbytečné fauly. Jestli si ale udrží roční plat 3,4 milionu dolarů, je otázkou.

Vedle Gudase už na trhu podle různých žebříčků žádné výrazné české jméno není. Novou práci přitom bude hledat dalších pět Čechů včetně reprezentační hvězdy Michaela Frolíka.

Úpadek českého zboží v nejlepší lize světa tak stále nenachází dno. Zatímco na začátku tisíciletí běžně zdobilo NHL přes 70 Čechů, v posledních letech jich bylo jen kolem 40. Minulá základní část pak nabídla číslo 33, nejhorší od sezony 1994/95, kdy se teprve schylovalo ke zlaté éře tuzemského hokeje.

Zároveň došlo k ročnímu poklesu o sedm hráčů. Mizeli především krajánci na hraně sestavy jako Dmitrij Jaškin či Andrej Šustr, které přivábila Evropa lepšími vyhlídkami. 

V nadcházející sezoně, která kvůli pandemii covidu-19 začne nejdříve v lednu, hrozí další sešup.

Mezi zámořskou elitou se totiž neudržel křídelník Lukáš Radil, jenž nenavázal na solidní nováčkovský rok, a zkušenému Romanu Polákovi už se zkrátka nechtělo cestovat za oceán. Dalších devět hokejistů, kterým skončila smlouva, vyčkává.

Chránění volní hráči Dominik Kubalík, Radek Faksa a Filip Chlapík už dostali od klubu kvalifikační nabídku a jednají o konkrétní podobě kontraktu. Nicméně pouze Kubalík si výrazně polepší z dosavadního základního platu kolem milionu dolarů. Ještě aby ne, coby zelenáč vstřelil báječných 30 gólů.

Milionový večer. Kubalík při předávání cen NHL zbohatl. A navýšil pokutu pro Chicago Milionový večer. Kubalík při předávání cen NHL zbohatl. A navýšil pokutu pro Chicago Čtěte zde

Šestice Čechů může přijímat nabídky od všech týmů. Snad kromě Gudase si však nikdo nemůže moc vybírat.

Tomáš Nosek opouští Vegas jako pracant do čtvrté lajny, čerstvý vítěz Stanleyova poháru Jan Rutta kvůli zraněním či velké konkurenci nikdy neodehrál kompletní základní část a Dominika Simona nedávno odvrhl Pittsburgh.

Co na tom, že český šikula nastupoval vedle Sidneyho Crosbyho či Jevgenije Malkina. Nikdy nepokořil metu 10 gólů nebo 30 bodů, a tak mu šéf kvůli napjatému platovému stropu nepředložil kvalifikační nabídku. 

Ještě horší postavení mají stárnoucí útočníci Michael Frolík a Vladimír Sobotka, kterým vůbec nevyšla poslední sezona. Výkonnost navíc ztrácejí delší dobu.

Počet Čechů v NHL tak může velmi brzy klesnout pod 30.

Náhrada mizejících opor totiž neprobíhá dost rychle. Všechny hvězdy posledních draftů jako Martin Nečas už do zámořské ligy pronikly, ale málokdo z pozdějších kol je doprovází. Brankář Vítek Vaněček nebo forvard Lukáš Jašek stále bojují na farmě. S nejistým výsledkem.

Také není pravidlem, že podpis "hotového" hráče z Evropy, který neprošel systémem daného klubu, vyklíčí v nominaci na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka jako v případě Kubalíka. Častější jsou útrapy na farmě.

Na jaře se Chicago rozhodlo, že po Kubalíkovi zkusí štěstí s dalším českým křídelníkem Matějem Chalupou. Pittsburgh si zamluvil obra Radima Zohornu. I oni můžou zpomalit oslabování české stopy.

Trapas na kurtu zvládl Nadal bravurně. Sledujte Sportovní Sociál Aktuálně.cz |  01:52
reklama