Duhový svár v NHL. Nemůžeme každého tlačit k aktivismu, ozvala se bývalá hvězda

jzp jzp
6. 4. 2023 18:40
Kdo vyhrál, jde stranou. Po některých zápasech hokejové NHL se v zámořských médiích řeší hlavně to, kdo neoblékl duhový dres na podporu sexuálních a dalších menšin. Případů přibývá. Liga proto prodiskutuje, jak k takzvaným "Pride nights" do budoucna přistupovat.
P. K. Subban v dresu New Jersey, kde zakončil hráčskou kariéru v NHL.
P. K. Subban v dresu New Jersey, kde zakončil hráčskou kariéru v NHL. | Foto: Reuters

Když osobně vyrazíte na zápas NHL, máte slušnou šanci, že natrefíte na tematický večer. Může se oslavovat armáda, původní Američané, ženy, učitelé, měsíc černošské historie či - v závislosti na lokalitě - irský původ nebo čínský Nový rok.

A pak je tu "Pride night", večer, kdy na piedestal zamíří komunita sexuálních a přidružených menšin, známá pod zkratkou LGBT.

Součástí takového večera jsou duhové motivy, ať už jde o výzdobu arény, fanouškovské předměty, omotávky hráčských holí, nebo dresy pro rozbruslení. Může dojít i na přednášku o inkluzi pro hokejisty nebo drag show, což je umělecké vystoupení s muži převlečenými za ženy.

"Pride nights" pronikly do NHL v posledních letech, nyní už jsou v kalendáři všech klubů. Budí ale značné kontroverze. Někteří hokejisté totiž odmítají při rozbruslení nosit speciální dres s duhovými motivy.

Často jde o ruské hráče, kteří se zpravidla, ale ne vždycky odvolávají na ruský zákon, podle kterého je nelegální šířit "propagandu o netradičních sexuálních vztazích". Občanům hrozí za porušení zákona pokuta v přepočtu až 140 tisíc korun.

Pro představu - tato částka nepředstavuje ani procento z minimálního ligového platu 750 tisíc dolarů (16 milionů korun).

Nejde ale jen o Rusy, duhový dres odmítlo i několik Kanaďanů, přičemž všichni to zdůvodnili svým náboženským přesvědčením. Rozbruslení tak proběhlo bez nich.

Vycouvaly už i celé týmy. Třeba newyorští Rangers a Minnesota dali fanouškům nejdřív vědět, že v duhovém dresu vyjedou, ale nakonec tak neučinili a vysvětlení nepodali. Stejně jako vzpurní hráči si tím od veřejnosti vysloužili kritiku i podporu.

Podle P. K. Subbana, bývalého hvězdného obránce, který nyní pracuje jako analytik stanice ESPN, není nutně špatně, když si hokejista neoblékne duhový dres.

"Nemůžeme každého tlačit k aktivismu, musíme být velmi opatrní. Mám za to, že lidé si vybírají, o čem chtějí mluvit, a nelíbí se mi, když na sportovce pokládáme břemeno v tom, aby byli aktivisté," řekl agentuře Reuters Subban. Sám byl jako hráč velmi aktivní mimo led. Věnoval deset milionů dolarů dětské nemocnici v Montrealu nebo vystupoval proti rasismu.

"Neříkám, že nosit duhový dres je dobré, nebo špatné. Jen musíme být hodně opatrní v tom, do čeho hráče tlačíme. Nemusejí to být aktivisté," doplnil Kanaďan, jenž v roce 2013 vyhrál Norris Trophy pro nejlepšího beka NHL.

To Kristi Allainová, profesorka sociologie, která na St. Thomas University v kanadské provincii New Brunswick studuje hokejovou kulturu, si klade otázku, proč NHL vzhledem k proklamacím o diverzitě vůbec zaměstnává hráče, kteří "zastávají diskriminační názory".

Podle ní by zámořská liga mohla takové hokejisty klidně i trestat, jako to teď dělá v případě jiných mimohokejových prohřešků, z nichž lze vypíchnout třeba řízení pod vlivem alkoholu či domácí násilí.

"Je to o tom mít týmy a sportovce, kteří rozumějí misogynii, rozumějí homofobii, rozumějí diskriminaci a rozumějí tomu do hloubky," řekla Allainová stanici CBC.

NHL v příštích měsících prodiskutuje, jak s "Pride nights" do budoucna naloží, žádný jiný tematický večer totiž nevyvolává takové kontroverze. "Tohle je poprvé, co něco takového zažíváme," řekl k přibývajícím případům, kdy hráč odmítá nosit duhový dres, šéf soutěže Gary Bettman. "Myslím, že je to něco, co budeme muset po sezoně posoudit."

 

Právě se děje

Další zprávy