Vrána třemi body pomohl Capitals porazit Pittsburgh a byl první hvězdou zápasu

6. 5. 2018 7:15
Washington a Winnipeg jsou jen krůček finále konference, oba týmy vyhráli třetí zápas své série.
Jakub Vrána (vpravo) dává gól brankáři PIttsburghu  Mattu Murraymu.
Jakub Vrána (vpravo) dává gól brankáři PIttsburghu Mattu Murraymu. | Foto: Reuters

New York  - Útočník Jakub Vrána se vítězným gólem a dvěma asistencemi v play off NHL podílel na výhře hokejistů Washingtonu 6:3 nad Pittsburghem a dočkal se ocenění pro první hvězdu utkání. Capitals v sérii druhého kola vyřazovacích bojů vedou 3:2 na zápasy a jediný triumf jim schází k postupu do finále Východní konference. Stejně je na tom v Západní konferenci i Winnipeg, který si v pátém duelu série vypracoval mečbol po vítězství 6:2 v Nashvillu.

Washington prohrával od třetí minuty, ale v 19. minutě během 33 vteřin otočil skóre. O druhou branku se výrazně zasloužili Lars Ellers s Vránou, kteří u mantinelu vybojovali puk a druhý jmenovaný ho přihrál na zakončujícího forvarda Bretta Connollyho.

V prostřední části si Penguins dvěma přesilovkovými trefami vzali vedení zpátky. Zkraje třetího dějství vyslal Vrána z vlastního obranného pásma do samostatného úniku Jevgenije Kuzněcova, který bekhendem našel mezírku mezi betony gólmana Matta Murrayho.

Rozhodující akce se zrodila v 56. minutě. Domácí brankář Braden Holtby nejprve zneškodnil bekhendový pokus obránce Briana Dumoulina z mezikruží a Capitals přešli rychle do protiútoku. Kapitán Alexandr Ovečkin po pravé straně obehrál Rileyho Sheahana, vytáhl si Murrayho z brankoviště a přihrál puk před branku, kde ho Vrána umístil do prázdné sítě.

Kapitán Alexandr Ovečkin po pravé straně obehrál Rileyho Sheahana, vytáhl si Murrayho z brankoviště a přihrál puk před branku, odkud ho Vrána umístil do prázdné sítě. Zbylé dvě branky Washingtonu přidali T.J. Oshie a Eller do odkryté branky při power play Penguins. Ruský centr Kuzněcov si ze souboje odnesl stejnou bodovou bilanci jako Vrána.

"Snažil jsem se být v klidu. Ovečkin to skvěle vyřešil, chtěl jsem se dostat k odrazu. Někdy vás to dovede k vítězství," prohlásil Vrána, který si v prvních bojích o Stanley Cup v kariéře vylepšil bilanci na pět bodů (2+3) z deseti zápasů. Odchovanec pražských Letňan se stal čtvrtým nováčkem v historii klubu, jenž si v utkání play off připsal tři body. Před ním se to povedlo obránci Sergeji Gončarovovi (v roce 1995), útočníkovi Richardu Zedníkovi (1998) a Kuzněcovovi (2015).

"Z dnešního zápasu mám radost, ale zůstávám při zemi. Příští utkání je ohromně důležité," dodal dvaadvacetiletý Vrána. Zbylé dvě trefy Washingtonu přidali T.J. Oshie a Eller do prázdné branky při power play Penguins. Ruský centr Kuzněcov si odnesl stejnou bodovou bilanci jako Vrána. Duel kvůli zranění v horní části těla nedohrál střední útočník Capitals Nicklas Bäckström, jehož zdravotní stav zatím není znám.

I přes nadějnou pozici mírní Washington optimismus. "Nevím, co přesně by postup do konferenčního finále znamenal, nikdo z nás v něm ještě nehrál. Musíme dokončit dílo, pak se můžeme bavit o pocitech," upozornil Oshie.

Hostující útočníci Patric Hörnqvist, Phil Kessel a Jevgenij Malkin si statistiku plus/minus pohoršili o čtyři body. I přes prohru panovala na straně pensylvánského týmu s výkonem spokojenost. "Spousta věcí se nám zamlouvala. Možná to bylo naše nejlepší utkání v sérii, jen ne s tím výsledkem, který jsme potřebovali," uvedl trenér Mike Sullivan.

Držitelé posledních dvou Stanley Cupů nepanikaří. "Uvědomujeme si situaci a to z každého dostane maximum. Bylo jasné, že to bude vyrovnaná série," řekl Crosby, který díky gólu zaokrouhlil bilanci na 20 bodů a dotáhl se na Davida Pastrňáka z Bostonu. O bod lepší je pouze Crosbyho spoluhráč Jake Guentzel, který nebodoval po osmi duelech.

Winnipeg třemi brankami v rozmezí 33. až 38. minuty odskočil z nerozhodného stavu 1:1 na 4:1. Predators se do konce druhé třetiny podařilo snížit, ale Jets si náskok pohlídali a v závěrečné části pojistili dalšími dvěma góly. Po třech bodech zaznamenali forvardi Kyle Connor (2+1) a Blake Wheeler (0+3).

"Zdálo se, že každá chyba skončila v naší síti. Jedeme do Winnipegu, tam vyhrajeme a vrátíme se sem. Tak jednoduché to je," burcoval bek Nashvillu P.K. Subban. Jets zbývá udělat poslední krok. "S uzavřením série máme trochu zkušenosti z předchozího souboje proti Minnesotě. Budeme muset předvést nejlepší výkon v sezoně, Nashville to nevzdá," uvedl kapitán kanadského celku Wheeler.